A megyei közgyűlés által „a kórházakban kialakult áldatlan állapotok, valamint az ezeket előidéző korábbi, illetve bejelentett egészségpolitikai intézkedések„ miatt meghirdetett demonstráción Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke egyebek mellett azt mondta: ebben az országban már kaptak olyan üzenetet, hogy akinek nem tetszik, az elmehet. – Én pedig azt mondom, hogy az, aki az egészségüggyel azt csinálja, amit ma Magyarországon azok csinálnak, akik ezért felelősek, azok menjenek el, hagyják a döntést másokra – hangoztatta tapsvihar közepette.
A kamara elnöke kijelentette: a kormányzat „koncként veti oda társadalombiztosításunkat, a legnagyobb egészségügyi közvagyont a magántőkének, és széthordják”, amit az ország összerakott, és ekkor „már nem lehetünk csak konstruktívak, akkor már konfrontatívaknak, harcosoknak kell, hogy legyünk„. Minden megosztási kísérlet ellenére közösen kell, hogy munkálkodjunk az egészségügy védelme, a társadalombiztosítás szétverésének megakadályozása érdekében – hangoztatta Éger István.
Cser Ágnes, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta: az egészségügy nagyon nagy üzlet, de „nem nekünk, mert mi egyelőre a vesztesei vagyunk”. Nem bosszút kell állni, nem harcolni kell, „érezni kell, hogy a hatalom bitorlói félnek tőlünk„ – mondta a szakszervezeti vezető, aki kijelentette: bíróságon megtámadja az MSZP és az SZDSZ koalíciós szerződésének módosítását.
A demonstráción Mánya Kristóf, a Magyar Orvosi Szövetség egri képviselője az egészségügy tárca és vezetője alkalmatlanságát ecsetelte, míg Jánosi Gábor, a Magyar Szociális Fórum Egészségügyi Kerekasztalának szervezője arról szólt, hogy nincs jobb- és baloldali beteg. Túl kell lépni a pártérdekek határain, össze kell fogni a közös ügyért – mondta. Közölte: miután semmi nem mutat arra, hogy az egészségügyi kormányzat visszakozna a sokak által rossznak minősített intézkedéseitől, a kerekasztal azonnali egyeztetést és közös fellépést kezdeményez.
Ugyanakkor nem zárja ki egy átfogó tömegdemonstráció megszervezését sem, a szociális kerekasztal kész összefogni mindenkivel, aki vissza akarja vonatni a „Molnár-törvényt”, meg akarja akadályozni a társadalombiztosítási rendszer üzleti alapokra helyezését – mondta.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter aki kedden szintén Borsod-Abaúj-Zemplén megyében járt, de a demonstráció színhelyétől messzebb – a sátoraljaújhelyi kórházban – újságíróknak azt mondta: hangulatot kelteni könnyebb, mint a gondokat megoldani. Azon kellene közösen gondolkodni, hogy lehetne a kialakult helyzetet kezelni. Koleszár Lajos, a megyei önkormányzat MSZP frakciójának tagja, az egészségügyi bizottság elnöke a demonstrációt követő sajtótájékoztatón pedig azt hangoztatta: óriási mulasztás történt a regionális egészségügyi tanácsoknál. Ott mód és lehetőség nyílott volna a megye egészségügyi struktúrájának kialakítására. Az azonban egy politikai fórum lett, a többség elutasította a miniszter javaslatát és ajánlását.
Azt a szocialista szakpolitikus ugyanakkor elismerte, hogy nem problémamentes az átalakulás, de a változtatás elkerülhetetlen.
(MTI)
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
