CJB: Az ORFK nem pontosan számolt be a találkozóról

Nem pontosan számolt be a Civil Jogász Bizottság (CJB) és az ORFK közötti tárgyalásokról a rendőrség által szerdán kiadott dokumentum – állítja a CJB friss közleménye. A rendőrség közlésével ellentétben ugyanis a CJB a jövőben sem igazítja senkinek az előzetes véleményéhez saját, az emberi jogok védelmében megfogalmazott kritikai álláspontját. A CJB szerint a további együttműködés előfeltétele a tavaly őszi áldozatok kártalanítása és a felelősök felelősségre vonása.

MNO
2007. 07. 26. 13:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amint arról az MNO is beszámolt, az Országos Rendőr-főkapitányság szerdán közleményben tudatta: a Civil Jogász Bizottsággal kedden egyeztetést tartottak, amelynek témája a tavaly őszi események és az ahhoz köthető rendőri intézkedések voltak. Az ORFK által közös közleménynek nevezett dokumentum szerint a civil bizottság hangsúlyozta: partnerséget vállal a rendőrség társadalmi presztízsének helyreállításában, míg Bencze József etikai kódex elfogadására, illetve korrupcióellenes intézkedésekre tett ígéretet. Az ORFK közleménye állította: a Civil Jogász Bizottság észrevételeit eljuttatja az ORFK vezetőinek, és – mint írják – különösen eltérő vélemény esetén az észrevételek nyilvánosságra hozatala előtt további egyeztető megbeszélést tartanak.

A CJB a szerdai rendőrségi közlés kiegészítéseképpen kiadott csütörtöki közleményében megállapítja: az Október 23. Bizottság Alapítvány az „Összefogás az igazságért program„ megvalósításának hatékonysága érdekében, és a további tömeges rendőri brutalitás bekövetkeztének elkerülése végett döntött úgy, hogy párbeszédet kezdeményez a rendőri vezetőkkel, ezért 2007. július 24-én a Civil Jogász Bizottság társelnökei: Morvai Krisztina és Völgyesi Miklós, valamint Kabódi Csaba, a Civil Jogász Bizottság tagja, látogatást tettek a nemrégiben kinevezett ORFK főkapitánynál, Bencze Józsefnél és helyetteseinél.

A közlemény szerint a CJB-ből létrejött alapítvány felajánlotta, hogy megosztja emberi jogi téren szerzett szaktudását, hazai és nemzetközi tapasztalatait a rendőrséggel annak érdekében, hogy a testületnél valóban bekövetkezzen a szemléletváltás. Többé ne követhessen el a rendőrség emberi jogi jogsértéseket az alapvető jogaikat gyakorló polgárok sérelmére, valamint ne legyen jellemző a Papp-jelentésben már a rendőrszakértők által is elismert szakmaiatlan és ezért jogsértő intézkedéssorozat, illetve a rendőrség hatalmi érdekek szerinti jogellenes befolyásolásra se kerüljön sor a jövőben.

Az ORFK vezérkara vállalta, hogy más rendőri vezetőkkel is megkonzultálja az alapítvány javaslatait. A civil jogászok a tárgyalások során hangsúlyozták: a tavaly őszi áldozatok kártalanítása és a felelősök felelősségre vonása továbbra is ez első számú feladat, és elsősorban ebben kérték a rendőrség hatékony közreműködést. Ez egyben előfeltétele is a további együttműködésnek – áll a közleményben.

A CJB szerint azonban az ORFK által a tárgyalásról kiadott sajtóközlemény nem volt pontos: a Civil Jogász Bizottság sem eddig, sem a jövőben nem igazítja senkinek az előzetes véleményéhez saját, az emberi jogok védelmében megfogalmazott kritikai álláspontját, csak a tények, jogi keretek és a saját szakmai meggyőződés és lelkiismeret jelentik továbbra is az igazodási pontot. A bizottság függetlenségét és emberi jogok védelme iránti elkötelezettségét soha és semmilyen körülmények között nem adja fel – írják a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.