A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) szerint diszkriminatív a tankönyvpiac rendjéről szóló törvénymódosításban rögzített használttankönyv-kölcsönzés – közölte Keszei Sándor elnök hétfőn.
A szülői szervezet vezetője közleményében felidézi, hogy a törvény értelmében az ingyenesség megoldható a tanuló pénzbeli támogatásával vagy tankönyvkölcsönzéssel. Ha a tanuló pénzbeli támogatást kap, akkor a tankönyv a saját tulajdonába kerül, ha kölcsönbe kapja, akkor kártérítési felelősséggel tartozik, és vissza kell szolgáltatnia. Ugyanakkor nem tudni, ki állapítja meg és milyen alapon, hogy melyik tanuló kap pénzbeli támogatást, és melyik használt kölcsönkönyvet – kifogásolta az érdekvédő.
Keszei Sándor szerint az iskolafenntartó önkormányzatok elspórolhatják az állami tankönyvtámogatás összegét, ha olcsón felvásárolt használt tankönyveket adnak az új tankönyvek helyett. Az új rendelkezések szerint az iskolák kereskedhetnek a használt tankönyvekkel és az iskolai könyvtárba vételezett más könyvekkel, de nincs szabályozva, hogy milyen haszonkulccsal dolgozhatnak, és mit tehetnek a tankönyvforgalmazásból keletkezett kereskedelmi haszonnal – sorolta aggályait a szülői szervezet vezetője.
Az önkormányzati iskolafenntartó előírhatja az iskolának, hogy vásárolja fel tanulóitól a használt tankönyveket, vagy év végén szedje be tőlük, és ingyenesség címén kölcsönözze ki a rászoruló tanulóknak. Mivel az állami normatíva nem céltámogatás, így a tankönyvtámogatás elspórolt összegét más célra (például útépítésre) lehet fordítani – írta közleményében Keszei Sándor.
Az oktatási tárca álláspontja szerint sem az iskolafenntartók, sem az iskolák nem fognak visszaélni a jogszabály adta keretek közti mozgástérrel és az oktatásra, illetve tankönyvellátásra fordítható állami támogatást éppen ezekre a célokra fogják fordítani a jövőben – közölte az OKM.. A minisztérium szerint is fontos cél az, hogy az ingyenes tankönyvellátás keretében tankönyvhöz jutó tanulók ne automatikusan használt tankönyveket kapjanak. Az iskoláknak törekedni kell olyan könyvek beszerzésére, amelyekkel az új és használt könyvek optimális arányát tudja kialakítani az adott évfolyam, osztály vonatkozásában.
A tankönyvpiacot érintő módosítás célja egyebek mellett épp az volt, hogy erősítse a használt tankönyvek felhasználását abban az esetben, ha az adott iskola a tankönyvrendelésének előkészítése során nem képes a tankönyvvásárlásra juttatott állami normatívákból az iskolai vásárlásokhoz szükséges tankönyveket beszerezni, ezáltal minden gyermek megfelelő minőségű tankönyvhöz jusson hozzá. A tárca arra kéri a szülői szervezetet, inkább arról tájékoztassa a szülőket, hogy milyen jogaik vannak az iskolai tankönyvrendelés összeállítása során.
(MTI)

Elkészült a KEHI-jelentés: Közpénzen szivatta le a zsírját Ruszin-Szendi Romulusz