A Fidesz szerint rövidesen 15-40 százalék közötti élelmiszer-áremeléssel kell számolni, amit először a sütőipari, majd pedig a húsipari termékeknél tapasztal a lakosság. Erről az ellenzéki párt agrárpolitikusa beszélt vasárnap, Budapesten.
„Kikerülhetetlen egy nagyon magas élelmiszer-áremelkedés, hiszen nincs olyan szektora a mezőgazdaságnak, ahonnan ne jelezték volna, hogy a kialakult helyzetben élelmiszer-áremelkedés fog bekövetkezni” – fogalmazott Font Sándor sajtótájékoztatón. Közölte: a mezőgazdaságot ért negatív hatások eredményeképpen 15-40 százalékos élelmiszer áremelés várható a következő időszakban. Ez néhány héten belül a sütőipari termékek árának emelésével kezdődik, majd a húsipari termékek árának hasonló mértékű növekedésével folytatódik.
A kormány adja vissza az elvett 25 milliárdot a gazdáknak
A Fidesz az agrár ágazat életképességének megtartása érdekében több intézkedést is vár a kormánytól, ezért felszólítja a kormányt: zárolja azt az 1,8 millió tonna intervenciós gabonatartalékot, amit felajánlottak az EU-nak, ezt tartsák bent az országban – jelentette ki Font. A Fidesz azt is várja a kormánytól, hogy adja vissza az agrárágazatnak a korábban elvont 25 milliárd forintot. A politikus szerint egyetlen EU-ország kormánya sem merte megtenni, hogy kivonjon pénzt a földalapú támogatásból, ám a magyar kormány megtette ezt, hiszen elvont 25 milliárd forintot.
Tsz-alapú tömegtermelést akarnak
A Fidesz úgy véli, hogy az aszályos időszak miatt még nagyobb összeget kellene terveznie a kormánynak az öntözési rendszerek fejlesztésére – mondta a képviselő. A gazdálkodókat érintő további negatív kormányzati intézkedések között említette a Fidesz politikusa, hogy a kormány megkezdte az állami földek eladását úgy, hogy ezt csak tőkés befektetők tudják megvenni. Emellett az Új Magyarország Vidékfejlesztési Tervből egyértelművé vált, hogy egy tsz-alapú, tőkés nagybirtokrendszeren alapuló tömegtermelést akar a kormány támogatni, szemben a családi gazdálkodással.
A természeti csapásokra áttérve Font Sándor közölte: összesen 200-350 milliárd forintos a kár, ám a kormány ötmilliárd forinttal próbálja életben tartani a kárt szenvedett gazdákat. Ez nem lehetséges – jelentette ki a Fidesz agrárpolitikusa, hozzátéve: mindennek a következménye az élelmiszerek árának emelkedése lesz.
(MTI)

Ilyet még nem látott: extrém takarító segített egy depressziós férfin Székesfehérváron