Habsburg György szerint ez egy olyan megnyilvánulás a Vöröskereszt részéről, amellyel meg tudják köszönni az aktív tevékenységet végző önkéntesek, valamint a településeken működő szervezetek munkáját.
A 126 éves Magyar Vöröskereszt nagy aktivitással ténykedik az ország egész területén, de helyzete sokat változott az elmúlt időszakban. Míg korábban ez volt az egyetlen nagy szervezet szociális területen, addig ma már több mint 100 alapítvány dolgozik ebben a szektorban – mondta a Vöröskereszt elnöke.
Habsburg György szerint versenyhelyzetben még hatékonyabb munkára van szükség, ugyanakkor a Magyar Vöröskereszt mögött több mint 125 évnyi tapasztalat áll, amire a továbbiakban is lehet építkezni. Az elnök hozzátette: a Vöröskeresztnek 186 országban működik nemzetközi szervezete; fontos az is, hogy ezekkel együtt tudjunk működni, tapasztalataikat be tudjuk építeni a hazai programokba.
Habsburg György elmondta, a díjat azért tartja remek ötletnek, mert ez lehetőséget nyújt arra, hogy a Magyar Vöröskereszt nyilvánosan is köszönetet tudjon mondani azoknak az önkénteseknek és falvakban, kistelepüléseken működő vöröskeresztes szervezeteknek, akik ezeken a helyeken szociális programokat, elsősegélynyújtó tanfolyamokat, vagy épp véradást szerveznek, megszervezik, összefogják a munkákat katasztrófahelyzetben esetleg kereső szolgálatot működtetnek.
Polacsek Györgyi, a szociális programok országos szakmai vezetője arról beszélt, hogy a díj ötletével Csaba Ferenc, Nagyesztergár polgármestere, valamint Tamás Ágnes, szervezetük Veszprém megyei igazgatója kereste meg a vöröskeresztet még június közepén. A cím alapítására egy bizottság alakult június 28-án, amely eljuttatta a szervezetekhez a téma vitaanyagát. A visszajelzéseket és a díjjal kapcsolatos javaslatokat, észrevételeket augusztus 20-ig várják, a végleges változatot a Magyar Vöröskereszt szeptemberi közgyűlésén terjesztik majd be. A pályázatot csak ezt követően írja ki a szervezet.
A tervek szerint a díjra falvak, nagyobb települések, községek, illetve városrészek pályázhatnak, minden év március 30-ig. A díjat – az oklevelet és emléktáblát – minden évben a Vöröskereszt világnapján, május 8-án adják át, s a címet évente felülvizsgálja egy szakmai grémium.
Az, hogy a címet milyen kritériumrendszer alapján ítéli majd oda a Magyar Vöröskereszt, csak a vitaanyag véglegesítése után derül ki, de Polacsek Györgyi elmondta, biztosan feltétel lesz, hogy a településen működjön ifjúsági vagy felnőtt vöröskeresztes szervezet, meghatározó lehet az adott helyen élő rendszeres véradók száma, illetve az, hogy a településen az alapvető önkormányzati szolgáltatások működjenek.
Csaba Ferenc, Nagyesztergár polgármestere hangsúlyozta, az 1250 lakosú Veszprém megyei településen 130 aktív véradó van; éppen ezért a pénteken kezdődött nagyesztergári falunapok programjai keretében szombaton rendkívüli véradó napot tartanak.
(MTI)

Ilyet még nem látott: extrém takarító segített egy depressziós férfin Székesfehérváron