Az emberi természet sajátja az együttműködés. A magyar emberek több mint a fele bízik a másikban – mondta a közszolgálati rádiónak Fodor Éva, a kutatás vezetője, a Közép-európai Egyetem docense. A felmérésben résztvevők nem számítottak erre. A regionális különbségek a kutatás vezetője szerint alapvetően az anyagi jólétre, társadalmi bizonytalanságra vezethetőek vissza. A gazdagabb régiókban az emberek inkább azt gondolják, hogy meg lehet bízni a másikban, a kevésbé gazdag régiókban pedig épp az ellenkezőjét.
A kutatás eredményeit Németh Erzsébet szociálpszichológus rémisztőnek nevezi. Szerinte a kérdés nemcsak a bizalomról, hanem az ellenségeskedésről is szól. Jelenleg hazánkban minden a bizalom ellen hat. Újabb és újabb társadalmi csoportok szenvednek el bizonyos veszteségeket, és a politikai kommunikációban ezek a társadalmi csoportok általában bűnbakként szerepelnek.
A szociálpszichológus elmondta: az a tapasztalata, hogy a kisebb közösséghez tartozás – család, civil szervezet, vallásos közösség – segíti az emberek lelki egészségét, boldogságát. Ugyanakkor szerinte a rossz közbizalom nem szokta javítani az emberek közösségének a belső harmóniáját.
(radio.hu)
A világ új kihívások elé került
