Több tízmilliárd forinttal terhelheti meg a jövőben a költségvetést a hosszú távú áramszerződések átalakítása – állítja Gillyán György, az erőművekkel, illetve az MVM-mel folyó egyeztetéseket kézben tartó kancellária államtitkára. Júliusra már biztosan nem, de őszre befejeződhetnek a tárgyalások az erőműveknek évtizedekre garantált átvételt és árat biztosító kontraktusok sorsáról, és várhatóan valamiféle kompenzációs megoldás születik majd az egyoldalú szerződésbontás helyett – mondta a szakember.
Az unió korábban határozottan sürgette Magyarországot, hogy a szabad piac jövő évi beindításáig mondja fel ezeket a versenyt korlátozó megállapodásokat, itthon azonban megoszlanak a vélemények erről a megoldásról.
Az SZDSZ-vezetésű gazdasági tárca az azonnali és egyoldalú felmondás híve, míg az MVM, illetve az SZDSZ kivételével a parlamenti pártok életben tartanák vagy „piackonform” módon újrakötnék a szerződéseket. Igaz, Brüsszel álláspontja is enyhült már: támogatja a kölcsönös megegyezést.
A legfrissebb elemzések szerint, ha az erőművek kártérítési pert indítanak elmaradt hasznukért, a számla akár 300 milliárd fölé is mehet, míg ha csak „kompenzációt” kérnek, megúszhatnánk néhány tízmilliárddal, és ha úgy sikerül megállapodni, azt sem kellene egyszerre kifizetni. A Népszabadság egyébként úgy tudja: vannak olyan számítások is, melyek alapján egyes erőműveknek már semmi nem jár, mert bár szerződésük még él, eredeti befektetésük már jócskán megtérült, erről azonban az államtitkár nem kívánt beszélni, mint ahogy azt a hírt sem erősítette meg, hogy a Dunamenti Erőművel értenek a legnehezebben szót. Azt viszont cáfolta, hogy a kormány szabad kezet adott volna az MVM-nek a tárgyalások lebonyolítására. Az MVM-nek mint az egyik szerződő félnek kiemelt szerepe van, de a kormány kinevezte munkacsoport minisztériumi képviselői valamennyi egyeztetésen részt vesznek – mondta Gillyán.
(radio.hu)

Pride 2025 – ilyenek ők! - képgaléria, videó