Spekulánsok és a maffia áll az európai erdőtüzek mögött?

Többen arra gyanakszanak, hogy az Európában fellobbanó erdőtüzek mögött szervezettség rejlik. A Természetvédelmi Világalap (WWF) egyenesen az szorgalmazza: a kiégett erdők helyének beépítését törvényben tiltsák meg az unió minden tagállama számára. A WWF szerint ezzel csillapodna a telekspekulánsok étvágya. Olaszországban azt gyanítják: a maffia áll a gyújtogatások mögött.

MNO
2007. 07. 29. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Természetvédelmi Világalap nemzetközi környezetvédő szervezet javasolta vasárnap, hogy az Európai Unió minden tagállama számára kötelező érvénnyel hozzanak olyan törvényt, amely megtiltaná a leégett erdők területének beépítését.
-Tudjuk, hogy e tüzek nagy részét gyújtogatók okozzák, és azt is, hogy amint leég egy erdő, a telekspekulánsok mindjárt feltűnő érdeklődést mutatnak a terület iránt – mondta a javaslat indoklásaként Nina Griesshammer, a WWF szakértője. Hozzátette: ha megtiltanák a felperzselt erdők területének beépítését, mindjárt lelohadna a spekulánsok érdeklődése, és több ezer hektár erdőt meg lehetne menteni.

Gyújtogatók

Egyre valószínűbbnek látszik, hogy gyújtogatás okozta az olaszországi és spanyolországi erdő- és bozóttüzek nagy részét. Olaszországban sokan a maffiára gyanakodnak. Mario Tassone, a római képviselőház maffia elleni bizottságának vezetője szerint az erdőtüzek füstjéből jól láthatóan kirajzolódik egy bűnözői stratégia. Másként nem magyarázható, hogy oly sok erdő kapott lángra szinte egyidejűleg Olaszország déli részén – mondta vasárnapi nyilatkozatában. Szavai szerint a hatóságok közelebb juthatnak az igazság kiderítéséhez, ha éberen figyelik, kik és hogyan használják fel a jövőben a hamuvá és üszökké perzselődött erdők földjét.

Az erdőtüzek ügyében nyomozó rendőri erők egyik tagja úgy nyilatkozott vasárnap újságíróknak: immár kétségtelen a gyújtogatások ténye. Az Abruzzóktól Pugliáig, Laziótól Calabriáig 750 tűz lobbant fel hét nap alatt. Ez nem lehet a véletlen műve – vélekedett. A La Repubblica című római lap vasárnapi jelentése szerint több gyanúsított ellen vizsgálatot indítottak már. Eddig öt ember vesztette életét az olaszországi erdőtüzekben, köztük az egyik tűzoltó-repülőgép pilótája. Több ezer turista volt kénytelen megszakítani nyaralását a tüzek miatt. Az már egészen biztos, hogy gyújtogató áll a Kanári-szigetekhez tartozó Gran Canarián pusztító erdőtűz mögött. A Kanári-szigetek egy másik szigetén, Gomerán is ég az erdő a Garajonay Nemzeti Park térségében. Eddig több mint száz hektárnyi fa enyészett el a lángokban.

Görögországban is több száz erdőtűzzel küzdenek elkeseredetten a tűzoltók. Még nem sikerült lokalizálni a Peloponnészosz-félszigeten pusztító nagy erdőtüzet. Négy ember vesztette életét, több mint száz ház és több ezer hektár erdő pusztult el eddig a tűzben helyi médiajelentések szerint. Bulgáriában, ahol 39 fokos hőség tombol, szintén sok helyütt ég az erdő.

Tűz és víz: Angliában a víztől tartanak

Angliában ugyanakkor továbbra is az áradásoktól rettegnek az emberek. A hét végén újra kiadós eső esett Albionban, és a szakértők újabb árvizek veszélyét emlegették. Az árvízvédelmi erők megerősítették a gátakat a veszélyeztetett térségekben, így sikerült elkerülni, hogy ismét lakott vagy művelt területek kerüljenek víz alá. A következő hétre csapadékmentes időjárással kecsegtetik az angolokat a meteorológiai előrejelzések. Anglia délnyugati és középső részein nagy területek kerültek víz alá egy héttel ezelőtt, három ember életét vesztette az áradásokban.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.