Ügynökbizottság – Bejelentették a testület névsorát

Bejelentették, kik lesznek a tagjai az úgynevezett ügynökbizottságnak, amelynek elnöke Kenedi János. A héttagú testületbe az SZDSZ az elnököt és két szakértőt, míg az MSZP négy szakértőt delegál. A kormánypártok között korábban kisebb vita alakult ki a testület tagjairól. A Fidesz közleményében úgy reagált: újabb szocialista trükkel állunk szemben.

MNO
2007. 07. 23. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felkérte az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői bizottság tagjait a miniszterelnök – közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő. A testületet Kenedi János tudományos kutató vezeti, akit már a múlt héten felkért a miniszterelnök erre a feladatra.

A további tagok: Varga László történész, a Fővárosi Levéltár volt főigazgatója, Ungváry Krisztián történész, az 56-os Intézet munkatársa, Sipos Levente történész, a Politikatörténeti Intézet tudományos tanácsadója, Ripp Zoltán történész, a Politikatörténeti Intézet osztályvezetője, Palasik Mária történész, a Történeti Levéltár tudományos kutatója, és Reisz T. Csaba történész, az Országos Levéltár általános főigazgató-helyettese.

A kormányszóvivő kérdésre válaszolva elmondta, a bizottság függetlenségét a tagok eddigi munkássága garantálja.

A liberálisok által korábban javasolt Ungváry Krisztián delegálását a szocialisták azért igyekeztek megtorpedózni, mert a történész perben áll a titkosszolgálatokkal. Az SZDSZ ezzel szemben úgy gondolja, hogy Ungváry és a szolgálatok között zajló vita a bizottság munkájának időtartamára felfüggeszthető – olvasható a Népszavában.

A Népszava információja szerint a kormánypártok megállapodtak abban, hogy a tagok szinte minden iratba betekinthetnek.

Az SZDSZ régóta szorgalmazza a múlt lezárását, az ügynökakták kutathatóságát – jelentette ki Gulyás József, az SZDSZ ügyvivője. A magyarországi rendszerváltás egyik legnagyobb adóssága az egyének és a társadalom egésze információs kárpótlásának szinte teljes elmaradása – fogalmazott a kormánypárti politikus. Mint kiemelte, a koalíciós pártok egyetértettek abban, hogy a kormány szakértői bizottságot állítson fel az iratátadási törvényben szabályozott eljárásnak a teljesítését elemző és értékelő jelentés elkészítésére, amely napokon belül, a szükséges nemzetbiztonsági átvilágítást követően meg is kezdheti munkáját.

A kormányszóvivői tájékoztatón szó esett az egyházi ingatlanok rendezéséről is. Eszerint mintegy 700 millió forint értékű egyházi ingatlan rendezéséről döntött még a múlt héten a kormány. A mostani kormánydöntés alapján a pénz a református és az evangélikus egyház pénzbeli kárpótlására, illetve a korábban államosított ingatlanok visszaszerzésére fordítható – közölte Daróczi Dávid, aki elmondta még: az idén 8,8 milliárd forintot biztosít a költségvetés erre a célra. Ebből a forrásból 1 milliárd forint jut a két egyház ingatlanainak rendezésére. A kormányszóvivő hozzátette: „a fennmaradó 300 millió forintra szeptemberben nyújthatja be igényét a két protestáns egyház”.

(MNO/MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.