A statisztikai felmérések szomorú képet mutatnak – vélekedett Ferge Zsuzsa szociológus, a gyermekszegénység elleni program egy kidolgozója. Hazánkban a 2 millió 200 ezer gyermek közül a szegénység valamilyen formájával 750 ezer gyermek érintett. Közülük 430 ezer nagyon szegénynek tekinthető. Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal legutoljára számított létminimuma alatt körülbelül a lakosság kb. 28-30 százaléka él. A gyermekesek a 40 százaléka, a sok gyerekesnek a 60 százaléka él a létminimum alatt – hívta fel a figyelmet Ferge.
A fő szegénységi kockázati tényezők egyike az alacsony keresőarány, gyerekes családok egyharmadában nincs kereső személy. A gyerekek több mint egyharmada úgy nő föl, hogy nem lát maga körül olyan embert, aki reggel fölkel, és elmegy dolgozni, és akinek az életét valamilyen rendszerességgel a munka töltené ki. Különösen nagy gondot jelent a cigányság helyzete. A romák körülbelül 80 százaléka szegény, de a szegények között a túlnyomó többség mégsem cigány.
Az okokat elemezve a szociológus rámutatott: 1988-tól kezdve, a piacgazdaság térhódítását a magyar kormányzatok a legelső perctől kezdve hagyták szabadon előretörni, és nem igyekeztek azon, hogy a leggyengébbeknek védelmet építsenek ki. Csakhogy a piac áldásaiból kirekeszti azokat, akiknek nincs pénzük valamire. Ferge szerint a gyerekprogramnak a célja az, hogy csökkenjen a szegénység köre, megakadályozzák a szegénység átörökítését, illetve csökkenjen a mélyszegénység is.
(radio.hu)

Videón az öngyilkos manőver: így ne előzz, ha élni akarsz