Magyar virtus: dőlnek a feljelentések az adóhatósághoz

Tegnapig több mint 1200 olyan bejelentés érkezett az APEH-hez, amely különböző személyek ellen vagyonosodási vizsgálatot javasol az adóhatóságnak. A feljelentések közül egyet sem kezdeményezett pénzintézet, valamennyi bejelentés magánszemélyektől érkezett. A leggyakoribb feljelentőknek az elbocsátott alkalmazottak, a válófélben lévő házastársak és a szomszédok számítanak.

Szabó Eszter
2007. 08. 24. 8:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országos szinten tegnapig összesen 1232 vagyonosodási vizsgálatot javasló közérdekű bejelentés érkezett az APEH-hez – tájékoztatta a Magyar Nemzetet tegnap az adóhatóság. Figyelemre méltó, hogy az APEH kimutatása szerint a bejelentések közül idén egyet sem kezdeményezett pénzintézet, jóllehet a feljelentés megtételére az adózás rendjéről szóló törvény értelmében a bankoknak is joguk van. A hazai pénzintézeteknek jelenleg számos adatszolgáltatási kötelezettségük áll fenn az adóhatósággal szemben, így például tájékoztatniuk kell az APEH-et a lakásvásárlás céljára elkülönített megtakarításokról, illetve az adókedvezmény igénybevételéhez kiadott igazolásokról. A bankoknak tájékoztatást kell adniuk a szóban forgó megtakarítás kifizetéséről és kedvezményezettjéről is, s a bankszámlák megnyitásának és megszüntetésének időpontját szintén közölni kell az adóhatósággal.

A fentieken túl az ügyfelek minden adata banktitoknak, illetve értékpapírtitoknak minősül, amely alól a törvények egyedi esetekben azonban felmentést adnak az adóhatóság megkeresésére. A pénzintézeteknek akkor kell további információkat szolgáltatniuk, ha az adatkérés az adó ellenőrzéséhez szükséges.

A bankok kötelessége az is, hogy figyeljék a gyanúsnak tartott pénzmozgásokat, erről azonban már nem az APEH-nek, hanem a rendőrségnek kell beszámolniuk. Éves szinten a pénzmosási bejelentések száma megközelíti a tízezret. A bankszámla-gyarapodásokat nem figyeli automatikusan az adóhatóság, egyedi kérés esetén a pénzintézeteknek azonban ismét csak adatszolgáltatási kötelezettségük van.

Az adóhatóság korábbi tájékoztatása szerint a vagyongyarapodási feljelentéseknek sokszor egyszerűen csak az irigység az oka, ilyen lehet egy rosszhiszemű vagy gyanakvó szomszéd bejelentése. Előfordulnak ugyanakkor olyan esetek is, amikor a feljelentő olyan információk birtokban van, amelyek az illegális gazdagodást erősítik meg. A legmegbízhatóbb bejelentőknek tavaly az elbocsátott alkalmazottak és az elvált feleségek számítottak. Vagyongyarapodási vizsgálat indulhat egyébként olyan bejelentés nyomán is, amikor az adózó – a tavaly nyáron meghozott szigorítás értelmében – saját építkezésének megkezdéséről tájékoztatja az adóhatóságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.