Bencze Izabella, az Orbán-kormány idején a Kincstári Vagyonkezelő Igazgatóság vezetője, a Hősök terén összegyűlt tömeg előtt azt mondta, a kormány a nemzeti vagyont üzleti vagyonná minősítette azzal, hogy Gyurcsány Ferenc azt egy zártkörű részvénytársaság kezelésbe bocsátja, s a zrt. vezetőjéül – tette hozzá – a „miniszterelnök hét barátja” Szilvásy Györgyöt (a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli minisztert) jelölte.
Molnár Oszkár (Fidesz) országgyűlési képviselő kifejtette: a parlament a tavaszi ülésszak utolsó napján, éjszaka fogadta el kormánypárti többséggel az állami vagyonról szóló törvényt, amelyet a köztársasági elnök nem írt alá, hanem visszaküldött a parlamentnek. Hozzátette: mintegy százezer milliárd forintnyi vagyonról van szó. Kitért arra, hogy a törvényt az Országgyűlés hétfőn újra tárgyalja, s ha elfogadja, eladhatóvá válnak a termőföldek, egyetemek, kórházak és minisztériumok épületei is. A ki nem hirdetett törvény szerint – mondta – a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. bérleti díjat fizettetne az állami szervekkel, így kórházakkal, minisztériumokkal, egyetemekkel és más közintézményekkel.
A szónokok azt hangoztatták, hogy az állami vagyon kezelésére az Országgyűlésnek kétharmados többséggel kellene egy szervezetet létrehoznia, s szerintük annak elnökét Sólyom László köztársasági elnöknek kellene kineveznie.
A tüntetők a beszédek után a Hősök teréről az Andrássy úton keresztül rendőri biztosítás mellett Árpád-sávos és nemzetiszínű zászlókkal, transzparensekkel vonultak a Pénzügyminisztérium épülete elé, melyet a kormány a tervek szerint szintén magánbefektetőknek adna el. A demonstrálókhoz többen csatlakoztak a Nagycsaládosok Országos Egyesületének délelőtti kormányellenes tüntetésén résztvevői közül.
(mti)
Egyiptom wimbledoni hőse jégkorongban is világbajnok volt
