„Balatonfüreden egy ifjú hárs viseli az én nevemet. Szív alakú levelet hajt a házamtól oly távoli partok mentén. A hársfa növekszik, lombjai közt az idő zúg. S ha majd a madarak röptét is belengi, alatta piros-kék kockás vászon, tokaji bor, turisták isszák. S akkor hangtalanul megszólal a hangszóró a léten-túli világból, mintha eső párnázna a tájra”. Így ír a Balaton északi partjának gyöngyéről, Balatonfüredről Salvatore Quasimodo, a világhírű olasz költő A Balaton partjáról című költeményében.
Kilencvenhét költő, tizenhárom nyertes
Quasimodo 1961-ben az üdülőváros híres szívkórházában gyógyíttatta magát. Itta a város páratlan savanyúvizét. Gyógyulásának emlékére fát ültetett a Rabindranáth Tagore sétányon, mint sokan mások a Füreden gyógyuló, lábadozó világhírességek közül. Quasimodo halála után költőtársa, Franco Cajani, valamint Szabó György műfordító ötletét valósította meg, illetve támogatta Quasimodo családja, Bóka István, Balatonfüred polgármestere, Füred olasz testvérvárosa, Arpino, a budapesti Olasz Kultúrintézet, a Magyar Írószövetség, valamint a Magyar Írószakszervezet.
Munkálkodásuknak köszönhető, hogy tizenötödik alkalommal rendezi meg a város a Salvatore Quasimodo Költőversenyt, valamint a Nemzetközi Költőtalálkozót Balatonfüreden szeptember második hétvégéjén. A nemes vetélkedő és a találkozó időközben páratlan népszerűségre tett szert, több száz költő több ezernyi alkotása jutott el a rangos költőkből, írókból, irodalomtörténészekből összeválogatott zsűri elé. Idén, a tizenötödik költőversenyre kilencvenhét alkotótól érkezett általában két pályamű. A zsűri tagjai, Széchenyi Ágnes és Madarász Imre irodalomtörténészek, Mezey Katalin, Kemény István költők, Cserép László titkár, Szörényi László irodalomtörténész elnökletével a hagyományoknak megfelelően a tizenhárom legjobbnak ítélt munka közül választották ki a nagydíj, a két különdíj, illetve a tíz oklevéldíj boldog nyertesét.
Az idei, XV. Balatonfüredi Nemzetközi Költőtalálkozó ma kezdődik és szombaton este zárul az ünnepélyes díjkiosztással és a gálaműsorral, amely az Anna-bálok helyszínén, az Anna Grand Hotelben kezdődik este hétkor. Immár negyedik alkalommal ítéli oda a Bertha Bulcsú Emlékdíjat az Írók Alapítványa, valamint Füred és Balatongyörök városa meghívásos pályázat formájában. Ezt a Salvatore Quasimodo-díjakkal együtt adja át Mezey Katalin, az Írók Alapítványa kuratóriumának elnöke. A díjat idén állami támogatás híján csak az irodalmi publicisztika katagóriában tudta kiírni a zsűri.
Quasimodo fia édesapja verseit szavalja
Aki már volt Balatonfüreden a találkozón és a két díj átadásán, tisztában van azzal, hogy a leírhatatlan hangulatú irodalmi karnevált a város polgárai immár a saját, szerves hagyományuknak érzik. Egyre több olasz művész, költők, zeneművészek, írók tartják fontosnak, hogy eljöjjenek Magyarország legrangosabb nemzetközi költőfesztiváljára, amely Európában is egyre komolyabb tekintélyre tesz szert.
A ma esti nyitónapon a finom falatok és a jó zene veszi át a prímet. Olasz ételbemutató mellett Marco Bianchi olasz zongoraművész, a Balatonfüred Néptáncegyüttes és a Barátok zenekara játszik. Pénteken délután ötkor a Jókai-villában Arnaldo Dante Marinacci, a budapesti Olasz Kultúrintézet igazgatója és Joseph Farell glasgow-i professzor mutatják be az Európa a színpadon című könyvet, amelyben tizenhét európai ország fiatal szerzőinek egyfelvonásos drámája jelent meg. Utána a közeli Kisfaludy Galériában N. Giuseppe Smerilli olasz fotóművész Odüsszeusz a szélben című tárlatát Sergio Mastroianni, az arpinói Umberto Mastroianni Alapítvány elnöke nyitja meg. Ebből a családból származik Marcello Mastroianni, a Fellini-, Antonioni-filmekből közismert világhírű színművész is. Este hétkor kezdődik a Hárs a Tagore sétányon című kötet bemutatója. A notórius fesztiválimádók tudják, hogy szombaton már reggel felforrósodik az irodalmi karnevál hangulata.
A Magyar Fordítóház kertjéban reggel tízkor irodalmi matinén olvassák föl díjnyertes munkáikat a jelen lévő költők. Ezután Madarász Imre, a Debreceni Egyetem professzora A kultúra fái Balatonfüreden, Mezey Katalin költő, a Széphalom Könyvműhely vezetője A szemhéjak alatt című Corrado Calabro verskötetet mutatja be a költő és Baranyi Ferenc műfordító jelenlétében. Az esti, Anna Grand Hotelben tartott eredményhirdetést megelőzi a Tagore sétányon tartott emlékünnepség Salvatore Quasimodo fájánál. Paolo Guido Spinelli, az Olasz Köztársaság magyarországi nagykövete, Franco Cajani költő, Kalász Márton, a Magyar Írószövetsésg elnöke, Bóka István füredi polgármester, Arnaldo Dante Marinacci, a budapesti Olasz Intézet igazgatója köszöntik a megjelenteket. Hagyomány szerint ilyenkor a költő fia, Alessandro Quasimodo színművész szavalja el édesapja néhány versét. Mindenekelőtt A balaton partjáról című költeményt, amelyben a halhatatlan művész elragadtatott szavakkal örökíti meg Balatonfüred egyedülálló szépségét.
Brüsszel máig nem volt képes megállapodni Washingtonnal
