Mindenki Gyurcsány ellen

A Neue Zürcher Zeitung hosszasan elemzi Gyurcsány Ferenc végjátékát. A Junge Welt a miniszterelnökhöz intézett utolsó figyelmeztetésként értékeli a szerdai megmozdulásokat.

2007. 11. 24. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Junge Welt (jungewelt.de)

A radikális baloldali napilapban Tomasz Konicz Az utolsó Gyurcsányhoz intézett figyelmeztetés című cikkében foglalkozik a magyarországi neoliberális reformok elleni tiltakozásokkal. Gyurcsány a szerdai tüntetéseket követően rendíthetetlennek mutatta magát. „Nem fog meghajolni” és megvalósítja a megcélzott reformokat – nyilatkozta a kormányszóvivő csütörtökön. Gyurcsány azzal vádolta a szakszervezeteket, hogy átpolitizálták az országos sztrájkot. A valóságban a magyar szakszervezetek kizárólag szociális követeléseket említettek az elmúlt esztendők legnagyobb sztrájkján. A sztrájkolók a reformcsomag visszavételét követelték, amivel a kormány a költségvetést kívánja rendbehozni. Az unió legnagyobb költségvetési hiányát produkáló ország szanálását Gyurcsány elsődlegesen a bérből és fizetésből élőkkel, valamint a legszegényebbekkel kívánja megfizettetni. Gaskó István, a Liga Szakszervezetek vezetője tiltakozott a magánosított egészségügy bevezetése ellen, ami szerinte „össztársadalmi érdek”. A Magyar Orvosi Kamara szintén elítélte a kormány egészségügyi lépéseit, és arról beszélt: a kabinet a „szegények terhére” szakítani kíván a szolidaritás eddigi elvével. A felgyorsuló infláció, az energiaár-támogatások csökkentése, a fogyasztási adó emelése a legtöbb magyarnál jelentősen csökkentette a reálbért, és növeli dühüket Gyurcsány neoliberális borzalmaival szemben. Az MSZP támogatottsága a 2006-os választásokon elért 43 százalékról a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint mára 15 százalékra csökkent.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilapban Ulrich Schmid Gyurcsányra minden oldalról nyomás nehezedik című cikkében elemzi a szolidaritás napja után a magyarországi belpolitikai helyzetet. A tiltakozási akció, melyet a szakszervezetek csütörtökön sikeresnek neveztek, annyiban terhes Gyurcsánynak, hogy a munkások, a klasszikus szocialista bázis ment az utcára. A szocialisták átfogó egészségügyi és nyugdíjreformja, a veszteséges vasútvonalak bezárása a lakosság ellenkezésével szembesül. E csoportok szóvivője az ellenzéki Fidesz, mely mára szinte szociáldemokrata párttá vált. Ez viszont nyugtalanítja az MSZP-t, mert nem kívánják tétlenül nézni, ahogyan a Fidesz „lenyúlja” a szocialista témákat és a választókat. Sok mindent ugyanakkor nem tehetnek az elvtársak, hiszen az Orbán Viktor vezette Fidesz a népszavazással számos fontos területen magához ragadta a kezdeményezést. Nem véletlen, hogy az MSZP népszerűsége már egy ideje zuhanórepülésben van. Gyurcsány jórészt már hitelét vesztette, amihez tavalyi „hazugságbeszéde” nagyban hozzájárult. Gyakorlatban immár mindenki a miniszterelnök ellen fordult: az ellenzék, a szakszervezetek, a liberális koalíciós partner, az MSZP balszárnya, a párt bázisa, de a szocialisták olyan ismert figurája is, mint Szili Katalin. S természetesen a párton belüli ellenállás a miniszterelnök számára sokkal veszélyesebb, mint az ellenzék dühe. Már most is számos alkalommal szavaznak szocialista képviselők a kormánykezdeményezések ellen, s az egészségügy átalakítását szolgáló törvény esetén megtörténhet a lázadás. Ennek ellenére a miniszterelnök helyzete nem kilátástalan. „A reformlépéseknek már látszik az első eredménye, a gazdaság növekszik, munkahelyek teremtődnek” megjegyzéssel zárja írását a még mindig reménykedő prágai tudósító.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.