Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Eckart Lohse és Markus Wehner Vita a külpolitikáról címmel ismerteti a növekvő nagykoalíciós ellentéteket. A hét végén még élesebbé vált a berlini nagykoalíció kül- és emberijogi politikája miatt kirobbant vita. Több kereszténydemokrata politikus azzal vádolta Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminisztert és alkancellárt, hogy a Kína és Oroszország politika területén hátba támadta a kancellárt. A külügyminiszter visszautasította a vádakat.
-A kancellár asszony korszerűbb külpolitikát folytat, mint a fő diplomata Steinmeier – nyilatkozta Erwin Huber (CSU) a Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitungnak. A keresztény uniópártok készek még erőteljesebben figyelni a külpolitikában az emberi jogokra. Ez szükséges, ha a baloldal az értékorientált külügyet kirakatpolitikának láttatja, nyilatkozta Huber a külügyminiszter kritikájára válaszul. Steinmeier bírálta a kancellárt, amiért és ahogyan fogadta a dalai lámat.
-Steinmeier a kínai bírálatokat inkább még feltüzelte, minthogy nyugtatni próbálta volna – nyilatkozta Volker Kauder (CDU) Bundestag frakcióvezetője a Frankfurter Rundschaunak. Nem szabad a külföldi bírálat ötletadóivá válni – fogalmazott a kereszténydemokrata politikus. Steinmeier a bírálatokra azzal válaszolt: „nem írom elő a kancellárnak, hogy kivel beszéljen. Az uniópártok sem tehetnek engem felelőssé a következményekért.” A tekintélyelvű államokkal szembeni viselkedéséről sem engedett teret a bírálatnak.
-A nyílt, tiszta szavakat szeretem, még ha nem is mindig a bekapcsolt kamerák előtt – nyilatkozta a külügyminiszter a Spiegelben. Az unió bírálta Steinmeier Oroszországhoz és Putyin tekintélyelvű hatalomgyakorlásához fűződő viszonyát.
-Steinmeier megpróbál, amennyit csak lehet, megmenteni a Schröder Oroszország politikájától. Elhatárolódik a kancellártól azért, hogy végül elmondhassa, az ő politikai irányával több minden volt elérhető. Ez a német külpolitika igen veszedelmes játszmája. Steinmeiernek feltétlenül el kell kerülnie annak látszatát is, hogy osztja Schrödernek elfogult, és kizárólag a gazdasági előnyökre koncentráló Oroszország látásmódját – nyilatkozta Klaeden a Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitungban.
-Nem szabad azt az őszinte, Oroszországhoz fűződő kapcsolatot, amint azt a kancellár teszi, gazdasági érdekekből feladni -jelentette ki Ruprecht Polenz (CDU) ,a Bundestag külügyi bizottságának vezetője. Egyúttal bírálta Gerhard Schrödert legutóbbi, Merkelt kritizáló nyilatkozata miatt. Gerhard Schröder kirohanása a kancellár állítólagosan túl érzelmes Oroszország-politikája miatt azt mutatja, hogy az emberi jogok témáját továbbra is lebecsüli – nyilatkozta Polenz a lapnak, majd hozzáfűzte,hogy Schrödernek el kell azon gondolkodnia, hogy ő továbbra is volt kancellárként, vagy Putyin alkalmazottjaként kívánja hangját hallatni.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Matthias Kamann Az elnökség egy drága kompromisszummal megmenti magát című cikkében ismerteti a zöldek nürnbergi pártnapján szombaton történteket. Reinhard Bütikofer pártelnöknek sikerült meggyőznie a tagságot a vezetés szociálpolitikai irányvonaláról. A sok milliárd euróba kerülő alapjövedelem helyett pártja a munkanélküli segély jelentős emelésért száll síkra, de ezen követelés megvalósításához is jelentős kiadásokra lenne szükség. Bütikofer a szavazatok megszámlálását nyugodtan hallgathatta a pódiumon, a közel 700 küldött kétharmada elvetette a feltétlen alapjövedelem javaslatát és támogatta a pártvezetés szociálpolitikai elképzeléseit. Ezzel a nürnbergi kongresszuson sikerült az elnökségnek egy második, a szeptemberi afganisztáni bukásukhoz hasonlót elkerülni. Éppen Reinhard Bütikofer, aki hónapok óta támogatókat gyűjt irányvonalához, Nürnbergben elégedetten nyugtázhatta, hogy az állandó közvetítése és közeledése a párt balszárnyához alkalmas a zöldek egybentartásához és vezetés vereségének elkerüléséhez. Ez a siker viszont drága.
Bütikofer és Fritz Kuhn Bundestag-frakcióvezető körüli realisták a győzelmüket egy olyan koncepciónak köszönhetik, ami csak némileg olcsóbb és koalícióképesebb, mint a sok százmilliárd euróba kerülő feltétlen alapjövedelem. (A tervezet szerint minden állampolgár, munka és minden egyéb ellenszolgáltatás nélkül egy minimális alapjövedelemre tarthatna igényt. Szerk.) Mintegy 60 milliárd eurót kívánnak az oktatásra és az óvodákra költeni, valamint egy szociális munkaerőpiacot követelnek a nehezen kiközvetíthető munkanélküliek számára. 420 euróra kívánják emelni a munkanélküli segélyt, továbbá nagyobb védelemben kívánják részesíteni a segélyezettek vagyonát. Védelemben kívánják azokat részesíteni, akik nem akarnak dolgozni: a gyakorlatban megszüntetnék a munkát nem kereső segélyezettekkel szembeni szankciókat.
A balos konszenzus ellen csak egyvalaki szólt: Oswald Metzger a baden-württembergi tartományi gyűlés képviselője, aki a nyilvánosság előtt filozofált a pártból történő kilépéséről. (Lásd a november 23-i sajtószemlélt. Szerk.) Metzger a kongresszus előtt határozottan bírálta a segélyezettek mentalitását, ezért a pártvezetéstől éles hangú kritikákat volt kénytelen elkönyvelni. Szombat délután került sor Metzger és Bütikofer összecsapására, amikor Metzger egy elutasított módosító javaslatát ismertette és eközben magát a kongresszus „rossz fiújának” nevezte, akinek az elnökség nem adta meg a lehetőséget, hogy részletesen kifejtse álláspontját.
Metzger arra figyelmeztette pártját, hogy erősebben figyeljen javaslatai finanszírozhatóságára, és így a kormányképességre. Közvetlenül ezt követően Bütikofer azt követelte Metzgertől, hogy korrigálja a segélyezettekkel kapcsolatos nyilatkozatát, egyúttal azzal kommentálta a pártból történő kilépéssel kapcsolatos nyilatkozatot: „Nem mondom, hogy Oswald menj, de azt igen, Oswald szállj magadba!“