Elcsalta a választásokat a szocialisták által támogatott Gajdos

A strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság ítélete szerint Gajdos István 2002-ben választási csalás útján került be Kovács Miklóssal szemben az ukrán parlamentbe. Az ítélet kárpótlásra kötelezte az ukrán államot. A Medgyessy-kormány ismerte a csalásról szóló panaszokat, mégis Gajdos szervezetét pénzelte.

MNO
2008. 02. 22. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gajdos István (Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség – UMDSZ) és Kovács Miklós (Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség – KMKSZ) harca évek óta meghatározza a kárpátaljai magyarság politikáját. A KMKSZ-esek a „jobbosok”, míg az UMDSZ-esek a „balosok”, ha egyszerűsíteni lehet a problémát. Az utóbbi években az UMDSZ kapta, illetve oszthatta tovább az anyaországi támogatások jelentős részét. A Magyarországról érkező állami támogatások kilenctizedét kapja Gajdos szervezete Kovács Miklós szerint.

2002-ben a két komoly rivális egymás ellen indult. Gajdos a később narancsos forradalomban megdöntött Viktor Janukovics vezette szociáldemokrata párt színeiben indult, Kovács függetlenként. Az előzetes eredmények szerint Kovács nyert, ám váratlanul négy választókörzet eredményeit megsemmisítették, és így mégis Gajdost hozták ki győztesnek. Évekig ő képviselte Kárpátalját Kijevben, és Beregszász járás közigazgatási hivatalát is ő vezethette.

Kovács közvetlenül a választás után jelezte, hogy szerinte a négy választókörzet eredményeit mondvacsinált okokból törölték. (Gajdos pártjának megfigyelői szerint három helyen ismeretlenek érvénytelen szavazólapokat dobtak az urnába, majd elfutottak, egy helyen pedig sérültnek vélték a szavazólapok csomagolását.) Az ukrán legfelsőbb bíróság elutasította Kovács keresetét, így került az ügy Strasbourgba. Ott 2008 februárjában hoztak ítéletet: eszerint a választást tényleg elcsalták, mert a szavazatok megsemmisítése megalapozatlan volt.

A 2002-es magyarorszái választások után a Medgyessy-kormány Gajdos szervezetét támogatta. Szabó Vilmos, a Határon Túli Magyarok Hivatalának akkori szocialista elnöke – aki ismerte a választási csalással kapcsolatos észrevételeket, panaszokat – azt mondta, hogy Gajdos győzelme legitim volt, tehát a magyar kormánynak is őt kell elismernie. Így a magyarországi támogatások többsége is Gajdosnak és szervezetének jutott. A KMKSZ a mai napig csak a második lehet az elosztásnál, annak ellenére, hogy továbbra is Janukovics emberének számít a beregszászi polgármester, a magyar diplomácia viszont egy ideje már Juscsenkóékat támogatja.

(index.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.