Magyarország az Európai Unió soros elnökeként eredményes és sikeres csúcstalálkozókat rendezett – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán Tuzson Bence. Az igazságügyi miniszer úgy véli, ezt jól bizonyítja az előző héten Budapesten elfogadott versenyképességi nyilatkozat, amely szerinte fordulatot hozhat az európai gazdaság versenyképességében.
Mint arról lapunk is írt már, az Európai Unió gazdasági növekedése az elmúlt két évtizedben jelentősen elmaradt Kínáétól és az Egyesült Államokétól. A termelékenység növekedése lassú, az EU részesedése a világkereskedelemből pedig csökken. Ezt a kedvezőtlen helyzetet tovább súlyosbítja az energiaárak jelentős különbsége: az európai vállalatok háromszor többet fizetnek villamos energiáért és négyszer többet földgázért, mint amerikai társaik.
Ennek a helyzetnek a kezelésére született meg a budapesti deklaráció, amelyet az Európai Unió Tanácsának informális ülésén fogadtak el. A deklaráció intézkedéseket sürget az európai versenyképesség helyreállítása érdekében. A legfontosabb pontjai a következők:
- Egyszerűsítési forradalom,
- az adminisztrációs terhek csökkentése,
- 2025 első fél évének végére drasztikusan le fogják csökkenteni a jelentési kötelezettségek számát.
- Intézkedések a magas energiaárak mérséklésére.
- Valódi iparpolitika megfogalmazása.
- Megerősítették, hogy 2030-ra az európai GDP három százalékát kutatás-fejlesztésre fordítják.
- Tőkepiaci unió megvalósítása.
- Európai védelmi ipari bázis létrehozása.
- A következő öt évben minden új jogalkotási javaslathoz kell készíteni egy versenyképességi tesztet, hogy minden új jogszabályról lássák, milyen hatása van a versenyképességre.