Európa versenyképességének helyreállítása: a budapesti nyilatkozat főbb pontjai

Az Európai Unió gazdasági növekedése az elmúlt két évtizedben jelentősen elmaradt Kínátéól és az Egyesült Államokétól. A termelékenység növekedése lassú, az EU részesedése a világkereskedelemből pedig csökken.

2024. 11. 13. 4:50
Magyarország miniszterelnöke, Orbán Vikror
Magyarország miniszterelnöke, Orbán Vikror Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt a kedvezőtlen helyzetet tovább súlyosbítja az energiaárak jelentős különbsége: az európai vállalatok háromszor többet fizetnek villamos energiáért, és négyszer többet földgázért, mint amerikai társaik. Ennek a helyzetnek a kezelésére született meg a budapesti deklaráció, amelyet az Európai Unió Tanácsának pénteki informális ülésén fogadtak el. A deklaráció intézkedéseket sürget az európai versenyképesség helyreállítása érdekében. A találkozóval és annak témájával kapcsolatban Sebestyén Géza közgazdászt, az MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetőjét kérdeztük.

A deklaráció legfontosabb pontjai a következők:

  • Egyszerűsítési forradalom, 
  • az adminisztrációs terhek csökkentése, 
  • 2025 első fél évének végére drasztikusan le fogják csökkenteni a jelentési kötelezettségek számát. 
  • Intézkedések a magas energiaárak mérséklésére. 
  • Valódi iparpolitika megfogalmazása. 
  • Megerősítették, hogy 2030-ra az európai GDP 3 százalékát kutatás-fejlesztésre fordítják. 
  • Tőkepiaci unió megvalósítása. 
  • Európai védelmi ipari bázis létrehozása. 
  • A következő öt évben a versenyképesség lesz a középpontban: minden új jogalkotási javaslathoz kell készíteni egy versenyképességi tesztet, hogy minden új jogszabályról lássák, milyen hatása van a versenyképességre.

A deklarációról szólva Sebestyén Géza hangsúlyozta:

A legfőbb pozitívum az, hogy úgy tűnik, lassan valódi és hatékony lépések fognak történni annak érdekében, hogy az Európai Unió komoly lemaradásai terén végre elmozdulás történjen.

Hozzátette, hogy véleménye szerint a konkrétumok terén a következő előrelépések történhetnek majd: az energiaárak csökkentésével és az iparpolitika megreformálásával Európa ismét ipari nagyhatalom lesz, megáll a vállalatok és beruházások menekülése és javul a foglalkoztatási helyzet, a híresen magas adminisztratív terhek mértéke csökken, miáltal hatékonyabbá és versenyképesebbé válhatnak a közösségben tevékenykedő cégek. Kiemelte: 

az öreg kontinens a kutatás–fejlesztés–innováció hármasban is visszaszerzi az őt megillető helyet és szerepet, ezáltal elősegítve, hogy egyre nagyobb hozzáadott értékű munkahelyek keletkezzenek. 

A szakértő hozzátette, az integráltabb tőkepiacok segítik azt, hogy az európai vállalkozások finanszírozása egyszerűbb és olcsóbb, a befektetők számára költséghatékonyan elérhető alternatívák száma pedig jelentősebb legyen, az EU pedig zöldebb, körforgásosabb, reziliensebb lesz.

Borítókép: Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor (Fotó:AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.