A németek nem bíznak vezetőikben

A Frankfurter Allgemeine Zeitung az Allensbach Intézet által készített, a német gazdasági és politikai elit megítélésére nézve lesújtó közvélemény-kutatási adatokat ismerteti. A Süddeutsche Zeitung Otto Schily és a Bundestag között zajló abszurd jogvita legfrissebb történéseiről számol be.

2008. 04. 24. 8:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Renate Köcher Szkepszis a vezetői elittel szemben címmel ismerteti a CDU-közeliként ismert Allensbach Intézet közvélemény-kutatását a gazdasági vezetők megítéléséről. Miközben a német gazdaság az egész világon a lehető legnagyobb elismertséggel rendelkezik, ugyanakkor a menedzserek Németországban állandó kritika tárgyai. Hol telephelyek bezárásáért, nagyvállalatok racionalizálási folyamataiért, a jövedelmeik alakulásáért vagy adócsalási botrányokért bírálják őket – számol be a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A közvélemény-kutatók a lakosság 79 százalékánál érzékelték a menedzserek és 53 százalékánál a vállalkozók imázsának romlását. A hosszú távú elemzések megmutatják, mennyire változott a nyilvánosság előtt folyó viták közhangulata. A kilencvenes évek elején a lakosság 23 százaléka vélekedett úgy, hogy nincs tekintélye a vállalkozóknak, ma a válaszadók többsége gondolkodik így. Sokan már ellenséges hangulatot látnak a társadalomban. 37 százaléknak az az érzése, hogy a lakosság kifejezetten ellenséges a menedzserekkel szemben, míg további 48 százalék egyes elemeiben érzi a többség ellenszenvét – írja a lap.

A lakosság úgy látja, a menedzserek mohók, kíméletlenek, önzők és a kisemberek problémáival szemben közönyösek. Ezek ugyan nem új jelenségek, de növekvő tendenciát mutatnak. 2004-ben a válaszadók 47 százaléka látta a menedzsereket „erkölcstelen materialistáknak”, 2005-ben 49, az idén már 52 százalék.

A gazdasági vezetőkénél csak a politikusok megítélése rosszabb – olvasható a lapban. A megkérdezettek 58 százaléka szerint magasabb a gazdasági vezetők szakmai hozzáértése, mint a politikusoké. 47 százalék látta úgy, hogy a gazdaság képes inkább a kihívásokra reagálni, és csak 12 százalék feltételezte ezt a politikáról. A válaszadók relatív többsége, 40 százaléka a tisztességet is inkább a gazdaság oldalán látja. Egyedül a lakosság érdekeinek képviseletében tekintik hitelesebbnek a politikát. De a többség meggyőződése szerint mind a politika, mind a gazdaság csak mellékesen törődik a polgárok érdekeivel.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni lap Schily tudni szeretné című cikkében ismerteti az egykori német belügyminiszter és a Bundestag egyre abszurdabb jogvitáját. Otto Schily bíróság előtt folytatja a Bundestag vezetésével vívott vitáját, a kiszabott 20 017 eurós büntetés ellen bíróság előtt keres jogorvoslatot a szociáldemokrata politikus. Otto Schily, a Schröder-kormány egykori minisztere szerdán bejelentette, perre megy a Bundestag-vezetés által rá kirótt büntetés ellen – ismerteti a Süddeutsche Zeitung.

Ügyvédként Uwe Wesel berlini jogászprofesszor képviseli. Schily meggyőződése, hogy az ügyvédi jövedelmeinek nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos kérdésekben a bíróság az ő álláspontjának ad majd igazat. Törekvésében megerősíti a berlini ügyvédi kamara által elkészített szakértői anyag is, amit eljuttatott a Bundestag vezetéséhez.

A szakértői anyag arra a következtetésre jut, hogy már az is ügyvédi titoktartás megsértését jelentheti, ha a megbízás egyes részleteit nyilvánosságra hozná. Schily hangsúlyozta, ügyvédi tevékenységéből származó összbevételeiről, miként az előadásaiért kapott honoráriumáról, már tájékoztatta a Bundestagot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.