Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilapban Renate Köcher Szkepszis a vezetői elittel szemben címmel ismerteti a CDU-közeliként ismert Allensbach Intézet közvélemény-kutatását a gazdasági vezetők megítéléséről. Miközben a német gazdaság az egész világon a lehető legnagyobb elismertséggel rendelkezik, ugyanakkor a menedzserek Németországban állandó kritika tárgyai. Hol telephelyek bezárásáért, nagyvállalatok racionalizálási folyamataiért, a jövedelmeik alakulásáért vagy adócsalási botrányokért bírálják őket – számol be a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A közvélemény-kutatók a lakosság 79 százalékánál érzékelték a menedzserek és 53 százalékánál a vállalkozók imázsának romlását. A hosszú távú elemzések megmutatják, mennyire változott a nyilvánosság előtt folyó viták közhangulata. A kilencvenes évek elején a lakosság 23 százaléka vélekedett úgy, hogy nincs tekintélye a vállalkozóknak, ma a válaszadók többsége gondolkodik így. Sokan már ellenséges hangulatot látnak a társadalomban. 37 százaléknak az az érzése, hogy a lakosság kifejezetten ellenséges a menedzserekkel szemben, míg további 48 százalék egyes elemeiben érzi a többség ellenszenvét – írja a lap.
A lakosság úgy látja, a menedzserek mohók, kíméletlenek, önzők és a kisemberek problémáival szemben közönyösek. Ezek ugyan nem új jelenségek, de növekvő tendenciát mutatnak. 2004-ben a válaszadók 47 százaléka látta a menedzsereket „erkölcstelen materialistáknak”, 2005-ben 49, az idén már 52 százalék.
A gazdasági vezetőkénél csak a politikusok megítélése rosszabb – olvasható a lapban. A megkérdezettek 58 százaléka szerint magasabb a gazdasági vezetők szakmai hozzáértése, mint a politikusoké. 47 százalék látta úgy, hogy a gazdaság képes inkább a kihívásokra reagálni, és csak 12 százalék feltételezte ezt a politikáról. A válaszadók relatív többsége, 40 százaléka a tisztességet is inkább a gazdaság oldalán látja. Egyedül a lakosság érdekeinek képviseletében tekintik hitelesebbnek a politikát. De a többség meggyőződése szerint mind a politika, mind a gazdaság csak mellékesen törődik a polgárok érdekeivel.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni lap Schily tudni szeretné című cikkében ismerteti az egykori német belügyminiszter és a Bundestag egyre abszurdabb jogvitáját. Otto Schily bíróság előtt folytatja a Bundestag vezetésével vívott vitáját, a kiszabott 20 017 eurós büntetés ellen bíróság előtt keres jogorvoslatot a szociáldemokrata politikus. Otto Schily, a Schröder-kormány egykori minisztere szerdán bejelentette, perre megy a Bundestag-vezetés által rá kirótt büntetés ellen – ismerteti a Süddeutsche Zeitung.
Ügyvédként Uwe Wesel berlini jogászprofesszor képviseli. Schily meggyőződése, hogy az ügyvédi jövedelmeinek nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos kérdésekben a bíróság az ő álláspontjának ad majd igazat. Törekvésében megerősíti a berlini ügyvédi kamara által elkészített szakértői anyag is, amit eljuttatott a Bundestag vezetéséhez.
A szakértői anyag arra a következtetésre jut, hogy már az is ügyvédi titoktartás megsértését jelentheti, ha a megbízás egyes részleteit nyilvánosságra hozná. Schily hangsúlyozta, ügyvédi tevékenységéből származó összbevételeiről, miként az előadásaiért kapott honoráriumáról, már tájékoztatta a Bundestagot.
Fontos bejelentést tett Kocsis Máté