Alaposan kivizsgálják a megfigyelési botrányt

A Der Spiegel beszámol a legfrissebb német lehallgatási botrány: egy újságíró megfigyelése következményeiről. A Die Welt szerint egy magyar eredetű kifejezést választottak a legszebb idegen szóvá. A Die Presse szerint komoly baj lesz Magyarországon, ha elmaradnak a vendégmunkások.

2008. 04. 26. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Merkel bizalma megingott Uhrlauban, a BND vezetőjében című cikkében ismerteti a német lehallgatási botrányt. Kutyaszorítóba került a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) vezetője: Angela Merkel óvatosan távolodik Ernst Uhrlautól. A kancellár szóvivője szerint egy újságíró lehallgatása miatt megingott a bizalma, a kancellári hivatal azonnali vizsgálatot és személycseréket követelt. Ulrich Wilhelm kormányszóvivő világosan fogalmazott. A titkosszolgálatokat felügyelő Parlamenti Ellenőrző Testület (PKG) ülését követően Wilhelm pénteken kijelentette, az Ernst Uhrlauval szembeni kormányzati bizalom megingott. A PKG már az előző napon Susanne Koelbl Spiegel-riporter e-mailjeinek megfigyelése miatt tartott meghallgatását követően kifejezte tiltakozását – és a bizalmi viszony megingását. Most a bizalom helyreállítása a feladat – fogalmazott Wilhelm. Ennek érdekében a kancellári hivatal vizsgálóbizottságot küldött az érintett BND-osztályokra, „hogy alaposan megvizsgálja az ottani eljárásokat”. Egy ilyen külső vizsgálat annak a jele, hogy a kormány komolyan aggódik a hírszerzésnél uralkodó állapotok miatt. Wilhelm megerősítette, hogy a kormány utasította Uhrlaut három vezető munkatársának áthelyezésére. A megfigyelésért felelős osztály vezetője, irodavezetője, valamint Uhrlau egyik közeli munkatársát azonnali hatállyal áthelyezték. A történtek megismétlődését elkerülendő, ilyen megfigyelések csak a BND vezetésének engedélyével lehetségesek.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap „Tollpatsch” a legszebb bevándorló szó című cikkében ismertet egy érdekes vizsgálati eredményt, egy zsűri megkereste a legszebb idegen kifejezést. A győztes kifejezés, a „Tollpatsch” a magyarból jött. Február végéig több mint 3500 német fogalmat küldtek be a Goethe Intézethez és a Német Nyelvi Tanácshoz. A második helyet a currywurst – currys virsli –, a harmadikat az Engel – angyal – nyerte. A nyelvtudósok és ismert személyiségek között Wolfgang Thierse (SPD) Bundestag-alelnök is részt vett a zsűriben. Jutta Limbach, a Goethe Intézet elnöke péntek este a berlini Bode Múzeumban ismertette a győzteseket. A zsűri nem az említések, hanem az indoklás eredetisége alapján döntött. Barbara Eulberg javasolta a győztes kifejezést, ami a Duden-lexikon szerint „ügyetlen embert” jelent, s melyben már alig látható a magyar eredet: „remekül sikerült példája az integrációnak” – vélekedett Katharina von Ruckteschell, a Goethe Intézet nyelvi osztályának vezetője. „Talpasnak” nevezték a magyarban tréfásan a gyalogos katonákat, akik ügyetlenül masíroztak az úton.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos A gátak maradnak, a „vendégmunkás-áradat” keletre hömpölyög című cikkében foglalkozik az uniós munkavállalási szabályok változásával. Ausztria, Németország és Franciaország maradnak a keleti munkavállalók áradata elleni erődök – ez a veszély azonban nem létezik: mindegyik országban, ahonnan az „áradatot” feltételezték, szakmunkáshiány uralkodik. Ez nem akadályozza a berlini és bécsi koalíciókat abban, hogy a munkavállalási szabályokon továbbra se enyhítsenek. A CDU elnöksége, Karl-Josef Laumann (2005 óta észak-rajna–vesztfáliai munkaügyi és szociális miniszter – a szerk.) nyilatkozta szerint, további két évig, 2011-ig akadályozni kívánja a kelet-közép-európai munkavállalók beáramlását. Csakhogy egyre több keleti vendégmunkás tér haza az otthoni munkaerőhiány és gazdasági növekedés okán. A folyamatot leginkább Magyarország szenvedi meg. Már a tavalyi évben is harmadával, tízezer alá csökkent a szlovákiai vendégmunkások száma, ami újabb negatív rekordot jelent. Még keményebben érinti Budapestet a romániai vendégmunkások számának csökkenése, 2006-ban még hivatalosan 35 ezren, illegálisan kétszer annyian dolgoztak Magyarországon. Számuk 2007-ben 25 000-re csökkent, és a szigorú ellenőrzés miatt már alig maradt illegális munkavállaló. Az idei év rendkívül szoros lesz a magyaroknak. Nem csak a romániaiak maradnak el – a magyaroknak azt a „szégyent” is fel kell dolgozniuk, hogy honfitársaik közül sokan már Romániába járnak dolgozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.