Junge Welt (jungewelt.de)
A radikális baloldali napilapban Tomasz Konicz „Védekezésbe szorult neoliberálisok” című cikkében elemzi a magyarországi kormányválság történéseit. Horváth Ágnes elbocsátásával próbálták csökkenteni a neoliberális egészségügyi reformról rendezett március 9-i népszavazás megrendítő következményeit „súlyosan megrendült szociáldemokraták” – olvasható a cikkben. Konicz úgy látja: a népszavazást követő vereség után Gyurcsány számára nagy volt a csábítás, hogy Hortváthot, a legnépszerűtlenebb magyar politikust állítsa be bűnbakként. A szerző úgy látja: a fenyegetőzés ellenére a liberálisok óvakodni fognak, hogy előrehozott választásokat provokáljanak, hiszen mindkét egykori kormánypárt az abszolút népszerűségi gödörben található – ezért vélhetően kívülről támogatják majd a kormányt. „Úgy tűnik, az MSZP hajlandó feladni a neoliberális egészségügyi reform egyik sarokkövét – a részleges privatizációt” – véli. Meglátása szerint egy esetleges kisebbségi kormányzással próbálkozó MSZP az abszolút többséghez hiányzó szavazatokat az SZDSZ-szel és az MDF-fel kötött kompromisszumokkal szerezhetik meg.
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása „…akinek levágják a fejét” címmel készített interjút Christoph Blocherrel a Svájci Néppárt (SVP) elnökével. Blocher leváltásának okát abban látja, hogy a svájci egyetértési demokráciában, aki egy kicsit is kilóg a sorból, annak levágják a fejét. Blocher szerint Svájcot nem lehet megérteni, de működik és más államokhoz hasonlítva biztosan nem rosszabbul. „Nem használom a forradalom kifejezést szívesen, mert a forradalmak főként a rombolást jelentik. A francia forradalom lerombolta a monarchiát, de végül Napóleont császárra koronázták. Svájc egy örömteli, konstruktív fordulat elején áll. Hazaszeretet és teljesítőképesség e konzervatív fordulat két jelszava” – mondta. Úgy látja, hogy téves úton járnak azok az államok, amelyek az uniós szabályokkal, vagy a nemzetközi joggal helyettesítik az adott ország jogrendszerét. „Ha a hivatalnokok és a kormány valami olyant szeretnének elfogadtatni, ami esetleg kiváltaná a parlament és a lakosság ellenkezését, akkor azt egyszerűen Brüsszelbe viszi. Majd azt mondja, hogy az adott kérdésben létezik egy uniós irányelv, amit azonnal át kell vennünk. A kormány és a hivatalnokok így kijátszhatják a választókat” – véli.
Blocher kijelentette azt is: Törekszem arra, hogy világosan beszéljek, a politikusi hablatyot nem teszem magamévá, ezért lehet engem populistának nevezni. A konzervatív fordulat egyik legfontosabb célja, hogy felszámolja a hatvannyolcasok súlyos örökségét. A közvetlen demokráciáról szólva pedig azt mondta: „lehetővé teszi az őszinte megfogalmazásokat, kritikusai pedig valójában tartanak a polgároktól. „Azonban a politikusok szalonképes hazugságai legalább akkora kockázatot jelentenek, mint a polgárok kiszámíthatatlan voksai” – közölte.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben