Védekezésbe szorulnak Magyarországon a neoliberálisok?

A Junge Welt szerint a magyarországi kormányválság a neoliberális erők védekezésbe szorulását jelzi. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak Christoph Blocher adott interjút, amelyben a közvetlen demokrácia előnyei mellett érvel.

2008. 04. 06. 11:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Junge Welt (jungewelt.de)

A radikális baloldali napilapban Tomasz Konicz „Védekezésbe szorult neoliberálisok” című cikkében elemzi a magyarországi kormányválság történéseit. Horváth Ágnes elbocsátásával próbálták csökkenteni a neoliberális egészségügyi reformról rendezett március 9-i népszavazás megrendítő következményeit „súlyosan megrendült szociáldemokraták” – olvasható a cikkben. Konicz úgy látja: a népszavazást követő vereség után Gyurcsány számára nagy volt a csábítás, hogy Hortváthot, a legnépszerűtlenebb magyar politikust állítsa be bűnbakként. A szerző úgy látja: a fenyegetőzés ellenére a liberálisok óvakodni fognak, hogy előrehozott választásokat provokáljanak, hiszen mindkét egykori kormánypárt az abszolút népszerűségi gödörben található – ezért vélhetően kívülről támogatják majd a kormányt. „Úgy tűnik, az MSZP hajlandó feladni a neoliberális egészségügyi reform egyik sarokkövét – a részleges privatizációt” – véli. Meglátása szerint egy esetleges kisebbségi kormányzással próbálkozó MSZP az abszolút többséghez hiányzó szavazatokat az SZDSZ-szel és az MDF-fel kötött kompromisszumokkal szerezhetik meg.


Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása „…akinek levágják a fejét” címmel készített interjút Christoph Blocherrel a Svájci Néppárt (SVP) elnökével. Blocher leváltásának okát abban látja, hogy a svájci egyetértési demokráciában, aki egy kicsit is kilóg a sorból, annak levágják a fejét. Blocher szerint Svájcot nem lehet megérteni, de működik és más államokhoz hasonlítva biztosan nem rosszabbul. „Nem használom a forradalom kifejezést szívesen, mert a forradalmak főként a rombolást jelentik. A francia forradalom lerombolta a monarchiát, de végül Napóleont császárra koronázták. Svájc egy örömteli, konstruktív fordulat elején áll. Hazaszeretet és teljesítőképesség e konzervatív fordulat két jelszava” – mondta. Úgy látja, hogy téves úton járnak azok az államok, amelyek az uniós szabályokkal, vagy a nemzetközi joggal helyettesítik az adott ország jogrendszerét. „Ha a hivatalnokok és a kormány valami olyant szeretnének elfogadtatni, ami esetleg kiváltaná a parlament és a lakosság ellenkezését, akkor azt egyszerűen Brüsszelbe viszi. Majd azt mondja, hogy az adott kérdésben létezik egy uniós irányelv, amit azonnal át kell vennünk. A kormány és a hivatalnokok így kijátszhatják a választókat” – véli.
Blocher kijelentette azt is: Törekszem arra, hogy világosan beszéljek, a politikusi hablatyot nem teszem magamévá, ezért lehet engem populistának nevezni. A konzervatív fordulat egyik legfontosabb célja, hogy felszámolja a hatvannyolcasok súlyos örökségét. A közvetlen demokráciáról szólva pedig azt mondta: „lehetővé teszi az őszinte megfogalmazásokat, kritikusai pedig valójában tartanak a polgároktól. „Azonban a politikusok szalonképes hazugságai legalább akkora kockázatot jelentenek, mint a polgárok kiszámíthatatlan voksai” – közölte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.