Abházia fővárosában, Szuhumiban súlyos belpolitikai feszültség robbant ki, miután a tüntetők teherautóval áttörték a parlament épületét védő kaput, majd behatoltak az épületbe. A demonstrációk egy orosz beruházási megállapodás miatt kezdődtek, amelyet sokan a helyi érdekekkel ellentétesnek és a lakosságot hátrányosan érintőnek tartanak. A zavargások során legalább kilenc ember megsérült.
Az októberben aláírt orosz–abház megállapodás értelmében orosz jogi személyek földterületekhez és ingatlanokhoz juthatnának Abháziában. A lakosság attól tart, hogy ez ellehetetleníti a helyiek számára az ingatlanvásárlást, miközben tovább növeli Moszkva politikai-gazdasági befolyását a régióban.
A demonstrációk előzménye, hogy november 11-én öt ellenzéki aktivistát vettek őrizetbe, akik a szerződés ellen tiltakoztak. Ezután tüntetők tömegei gyűltek össze Szuhumi kulcsfontosságú pontjain, hidakat és utakat blokkolva. A helyzet november 15-én eszkalálódott, amikor több száz tüntető vonult a parlamenthez, hogy megakadályozza a szerződés ratifikálását.
Abházia régiója a nemzetközi jog szerint Georgiához tartozik, de régóta bizonyos fokú autonómiával rendelkezik. A régió a Szovjetunió összeomlása után szakadt el Georgiától, és míg Oroszország független államként ismeri el, a világ országainak többsége továbbra is Georgia részeként tekint rá.
Temur Gulia, az ellenzék egyik vezetője kijelentette, hogy eredetileg csak a megállapodás visszavonását követelték, ám a tüntetések hevessége miatt most már Aszlan Bzsanija vezető lemondását is sürgetik.
A nép védelmet akar a helyi lakosság érdekei számára, és nem tűri tovább a hatalom túlkapásait
Az orosz külügyminisztérium aggodalmát fejezte ki a kialakult helyzet miatt, de közölte, hogy nem kíván beavatkozni Abházia belügyeibe. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője arra kérte az orosz állampolgárokat, hogy kerüljék el a régiót, illetve hagyják el Abháziát.
A helyi kormányzat bejelentette, hogy visszavonja a ratifikációs törvényjavaslatot, ám ez sem csillapította a feszültséget. Az ellenzék szerint ez csupán időhúzás, és a hatalom a saját pozíciójának megerősítésére törekszik.
A jelenlegi válság nem példa nélküli Abháziában. 2014-ben és 2020-ban is hasonló események vezettek a vezetői pozíciók megváltozásához.
Borítókép: Georgiai állampolgárok gyűltek össze Tbilisziben, a parlament épülete előtt még szeptemberben, hogy tiltakozzanak Giorgi Gakharia miniszterelnök és Oroszország Abháziát és Dél-Oszétiát érintő megszállási politikája ellen (Fotó: AFP)