Cicero
A berlini politikai magazinban André Groenewoud A császár utolsó katonája című cikkében tudósít az Osztrák-Magyar Monarchia kedden elhunyt frontharcosáról, akivel a halála előtt a baden-württembergi Niderstettenben beszélgetett a riporter.
Franz Künstler 1900. július 24-én született a Temes megyei Sóstón. Eredetileg jogot szeretett volna tanulni, de amikor 1914-ben kitört az I. világháború és testvéreit behívták, a családi birtokon kellett segítenie. A haláláig kiváló szellemi frissességnek örvendő Künstler 1914. június 28-án Ferenc Ferdinánd meggyilkolásának napján éppen a temesvári Lenau Gimnáziumból utazott haza Nagykikindára. 1918 januárjában behívták Szegedre, majd hat heti alapkiképzést követően az V. honvéd tüzérezred állományában az olasz frontra, a Piavéhoz vezényelték. Az összeomlást követően Budapesten keresett munkát, majd 1931-ben fémkereskedőként önállósította magát. A második világháborúban is behívták, 1942-ben hat hónapon keresztül Ukrajnában volt motoros futár. A II. világháború után kitelepítették Magyarországról és családjával a niederstetteni kastélyban talált menedéket számos Kelet-Poroszországból érkezett arisztokratával egyetemben.
„Hallgasson ide” – fogalmaz Künstler. „Magyarországon úriember voltam. Niederstettenben az utolsó szemét. Még a háziszolga is úgy bánt velem, mintha a cipőtalpa lennék.” A településen is hiába bízott a helyiek szolidaritásában. Segédmunkásként próbálta túlélni a háború utáni időszakot, majd egy bad mergentheimi csomagküldő szolgálatnál dolgozott. 1956-ban egy súlyos influenza után munkaképtelenné vált és nyugdíjba vonult. „Havi 62 márka nyugdíjat kaptam. Ez természetesen túl kevés volt”, fogalmazott. Künstler később a parasztoknál régi bútorokat vásárolt, restaurálta azokat, majd továbbadta.
Keddig már csak 14 egykori katona tudott az 1914 és 1918 közötti nagy háborúról beszámolni, az egykor bevonult 65 millióból. A legidősebb közülük a 111 éves Henry Allingham Angliából. Pár hónappal ezelőttig Niederstettenen kívül szinte senki sem vett tudomást Künstlerről. Januárban azonban véget ért a nyugalom. Mivel ez év elején elhunyt a legöregebb német, a 108 éves kölni Dr. Eich Kästner Künstler, ezért szinte azonnal sztárrá vált. Elárasztották az autogram- és emléktárgyvadászok levelei.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
A konzervatív német napilapban Majid Sattar A kampány elkezdődött című cikkében foglalkozik a Szövetségi Köztársaság 2009-es szuper választási évével. Az SPD-elnökség döntésével, miszerint Gesine Schwant jelölik szövetségi elnöknek, Németországban megkezdődött a hosszú választási kampány. Már a 2008. őszi bajorországi tartományi választás is új fényben látszik, hiszen ez lényegesen módosíthatja az elnökválasztó testület összetételét. 2009 szuper választási év lesz, nyolc önkormányzati, négy tartományi (Brandenburg, Saar-vidék, Szászország, Thüringia), egy EP-, egy Bundestag- és a már említett köztársasági elnökválasztás.
Azért, hogy a választók ne fáradjanak ki, ezért az időpontokat összevonnák. A mellette és ellene szóló érvek nagyjából arányban vannak. A berlini és a tartományi székhelyeken tevékenykedő stratégák saját pártjuk számára keresik a legkedvezőbb választási időpontot. A politikai naptár – az időpontok sora és az időpontösszevonások feltételezett mozgósítási hatása – meghatározhatja a voksolások kimenetele.
A 2009-es választási év május 23-án kezdődik – a nép közvetlen részvétele nélkül. Ezen a napon ül össze az elnökválasztó testület. (A testületet a Bundestag-képviselőkből és a velük azonos számban a tartományi parlamentek küldötteiből állítják össze.) Egy meglepő berlini eredmény szárnyakat adhat a baloldalnak a két héttel később sorra kerülő EP-választásokon. Amennyiben Horst Köhler a harmadik fordulóban voksokat kapna a zöldektől. A június 7-i EP-választásokról annyi már tudható, hogy ezt az időpontot számos tartományban önkormányzati választásokra fogják felhasználni. A Bundestag-választások szeptember 20-án, vagy 27-én valószínűek. Ezen időpontok között mozognak a pártstratégák gondolatkísérletei.
Egyedül Brandenburgban tűnik biztosnak az időpont, ahol szintén nagykoalíció kormányoz. A Havel-partján az SPD és a CDU szeretné a tartományi voksolást összekapcsolni a szövetségi választásokkal. Szászországban, ahol névlegesen szintén nagykoalíció kormányoz – itt az SPD egyszámjegyű kispárt – még bizonytalanok az időpontok. A szociáldemokraták itt is szeretnék a brandenburgi példát követni, mert országos voksoláskor mindig jobb eredményre számíthattak. A CDU viszont szeretné különválasztani az időpontokat. De hivatalosan még nem döntöttek, mert azok az idők véget értek, amikor tartományi választásokon kiváló eredményekre számíthattak.
Magyar Péter nem az, akinek mutatni próbálja magát - a háta mögött saját képviselőit, saját szavazóit is trágárul gyalázza