A zsidó sportolók várták a halált?

A Die Tageszeitung hosszan ismerteti az SPD-közeli Friedrich Ebert alapítványnak a demokrácia megítéléséről készített, lesújtó eredményt hozó tanulmányát. A Der Spiegel egy sporttörténész meglepő tézisét ismerteti, szerinte az izraeli sportolók 1972-ben várták a halált.

2008. 06. 30. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Udo Ludwig Döbbenet az 1972-es olimpiai merénylettel kapcsolatos tézisek okán című cikkében ismerteti egy meglepő tézis utóéletét.

Arnd Krüger, a göttingeni egyetem sporttudományi intézetének igazgatója a német történettudományi konferencián felállította azt a tézist, hogy az 1972-es müncheni olimpián meggyilkolt zsidó sportolók tudtak a merényletről, és ezzel önként választották a halált, így kívánták Izraelt segíteni. Krüger mártírtézisét azzal magyarázta, hogy Izraelben „egészen eltérő testfelfogással” rendelkeznek a többi ipari nemzethez képest: Izrael például megkísérli minden rendelkezésre álló eszközzel megakadályozni a sérült életek létrejöttét. Ráadásul Izraelben a legmagasabb az összes ipari államon belül az abortuszok száma.

Ilan Mor, helyettes berlini izraeli nagykövet, a német politika és göttingeni egyetem határozott fellépését követelte a sporttudós ellen. „Ez a legrosszabb formája Izrael államának elembertelenítésének” – fogalmazott Mor, „s egy új formája az ismételten fellobbanó németországi antiszemitizmusnak, amit Izrael-bírálatba csomagoltak”. A konferencia résztvevői „hülyeségnek” nevezték az előadást, és meglepte őket az „antiszemita sztereotípia”, egyúttal következményeket követeltek az egyetem elnökétől.

Az egyetem azonban meg kívánja várni a Német Sporttudományi Társaság (DVS) állásfoglalását. Bernd Strauß, a társaság elnöke Krüger előadását „igen komoly eljárásnak” nevezte. A DVS elnöksége a következő héten kíván az üggyel foglalkozni. Krüger írásban is megerősítette a téziseit az egyetemmel szemben. Ugyanakkor beadványában hangsúlyozza: nem antiszemita.

1972. szeptember 4-én egy palesztin kommandó megtámadta az olimpiai faluban az izraeli sportolók szállását. A foglyok szabadon bocsátásáról zajló tárgyalások kudarcot vallottak, a túszejtés végül a fürstenfeldbrucki repülőtéren mészárlásba torkollt. Két izraeli edző, kilenc sportoló, egy német rendőr és öt terrorista veszítette életét a rendőrség túszszabadító akciója során. A válságkezelést és a biztonsági óvintézkedéseket később „kimondottan dilettánsnak” ítélték.

die tageszeitung (taz.de)

A radikális baloldali napilapban Wolf Schmidt Csökken a demokráciába vetett bizalom című cikkében ismertet egy megdöbbentő tanulmányt. Minden harmadik német állampolgár nem hiszi, hogy a demokrácia képes megoldani a problémákat. A tanulmány alapján minden második polgár elképzelhetőnek tartja, hogy jövőre nem voksol a Bundestag-választásokon.

Drámai módon hanyatlik a németek demokráciába vetett bizalma. Ez az eredménye egy, az SPD-közelinek számító Friedrich Ebert Alapítvány által végzett, ma nyilvánosságra hozott közvéleménykutatásnak. Minden harmadik német már nem hiszi, hogy a demokrácia képes megoldani az ország gondjait. Kelet-Németországban ez az arány még rosszabb, itt 53 százalék osztja ezt a felfogást. „Ez döbbenetes eredmény” – nyilatkozta a tanulmány elkészítését irányító Frank Karl az Ebert Alapítványtól.

A tanulmányhoz 2500 német állampolgárt kérdeztek meg. A társadalomtudósok már régóta megállapították a létező rendszerrel kapcsolatos lakossági fenntartásokat, eddig annak ellenére, hogy magát a rendszert megkérdőjelezték volna. Többek között Wilhelm Heitmeyer konfliktuskutató, aki a decemberben megjelent Német állapotok című tanulmányában a demokratikus rendszerrel szembeni növekvő elégedetlenségről szólt. De a „demokráciát magát” nem látta veszélyben.

A most publikált tanulmány eredménye szerint a megkérdezettek különösen elégedetlenek azzal, ahogyan a demokrácia magát most tálalja. Frank Karl állítása szerint a megkérdezettek negyede támogatta azt a kijelentést: „A nálunk uralkodó demokráciához nincs semmi közöm.” Keleten ez az arány eléri a 41 százalékot. Ezek a magas arányok még a kutatókat is meglepték. A tanulmány eredeti célja volt, hogy megállapítsák, miért marad távol egyre több személy a voksolástól. A közvélemény-kutatásban megkérdezettek közül minden második személy el tudja képzelni, hogy jövőre ne voksoljon.

A szakértők szerint az egyik oka a demokráciától való távolságtartásnak az az érzés, hogy Németországban nő a szociális igazságtalanság. Majd 60 százalék vélte úgy, hogy Németországra jellemző az igazságtalanság. Míg a válaszadók negyede érezte úgy, hogy személyesen is igazságtalanság áldozata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.