Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilapban Frederik Obermaier A biztonság zsoldosai című cikkében foglalkozik az Irakban bevetett német biztonsági személyzettel. A Blackwater csak jelenthet: Irakban egykori német elitkatonák és rendőrök veszik át a legveszélyesebb feladatokat. Olyan biztonsági szervek közvetítik ki őket, akik jogilag szürkezónában tevékenykednek.
Irakban a sueddeutsche.de információi szerint számos egykori német elitkatonát és volt rendőrt alkalmaznak a magán-biztonságicégek. Mint amerikai, brit és ausztrál kollégáik, a német zsoldosok üzletembereket és újságírókat védenek, diplomata konvojokat kísérnek és minisztériumokat, nagykövetségeket és cégszékházakat őriznek. Naponta akár 500 dollárt, sőt többet is megkereshetnek.
A biztonsági üzlet virul. A megbízók közé tartoznak nemzetközi konszernek, segélyszervezetek és médiavállalkozások – valamint egész államok. Főkét az Egyesült Államok ad számos olyan megbízást biztonsági cégeknek Irakban, melyet korábban az amerikai hadsereg látott el. Az okok kézenfekvőek: egyre több szövetséges már kivonta csapatait Irakból; Olaszország, Szlovákia, Dánia megtette. Legutóbb Ausztrália és Lengyelország látott hozzá az egységei hazahívásához, és Washington is 15 dandárra csökkentené Irakban harcoló alakulatait.
A magán-biztonságicégek egyetlen statisztikában sem tűnnek fel, s a veszteségeiket Washingtonnak sem kell saját polgárai előtt igazolnia. A Houston Chronicle kutatásai szerint csak a tavalyi évben 353-an elestek közülük. Összesen az elmúlt öt évben több mint 1100 zsoldos veszítette életét, köztük németek is.
A nyilvánosság figyelmétől távol német biztonsági cégek is közvetítenek zsoldosokat Irakba. „Minden magára valamit adó biztonsági cég már próbálkozott” nyilatkozta a Bundeswehr egykori felderítője, aki maga is e szakterületen mozog.
Miután megérkeztek Irakba, az egykori katonák megkapják a fedőruházatukat, fegyverüket és lőszerüket, ezt követően önálló alvállalkozóként dolgoznak. Egyetlen nyom sem vezethet a Szövetségi Köztársaságba, hiszen a közvetítő cégek bizonytalan területen mozognak. Az úgynevezett zsoldos paragrafus börtönbüntetés fenyegeti azt, aki „ külföldi hatalom számára német állampolgárt katonai szolgálatra toboroz”.
Az Irakban harcoló zsoldosok pontos számát senki sem tudja pontosan, a becslések 15 000-től egészen 50 000-ig terjednek. Ők alkotják az amerikaiak után a második legnagyobb kontingenst. A biztonsági szektort a brit és amerikai cégek uralják, a két nagyobb német cég alárendelt szerepet játszik ezen a piacon, nyilatkozta Walfried Sauer, a müncheni Result Group kockázati tanácsadója. Hogy az ő cége is közéjük tartozik-e, azt nyitva hagyja.
Der Standard (standard.at)
A baloldali-liberális német napilapban Gregor Mayer „Minden politikai helyzetre forgatókönyvet szeretnék” címmel készített interjút még megválasztása előtt Fodor Gáborral. A liberális politikus szerint az SZDSZ elveszítette a nyitottságát. S az évek során folyamatosan csökkent azon kérdések száma, amiért az kiállt. Fodor szerint az egyik ilyen téma lehet a felelős gazdaságpolitika, ami azt jelenti, hogy beszéd helyett cselekedni kell. Amiként fontos lehet a korrupciómentes közélet megteremtése, valamint a környezetvédelmi kérdésekkel szembeni nagyobb nyitottság.
„Korábban is úgy fogalmaztam, hogy most nem tudom elképzelni a kisebbségi kormány költségvetésének elfogadását. Azonban, ha látjuk, hogy az a költségvetés megfelel a közpénzügyek szanálásának, hogy a szocialisták reformpolitikától történő elfordulása csak ideiglenes és nem tartós volt, akkor azt természetesen támogatni fogjuk” – nyilatkozta Fodor.
Az előre hozott választásokkal kapcsolatban Fodor Gábor hangsúlyozta, hogy SZDSZ-elnökként szeretné, ha minden esetre lenne forgatókönyve. „Egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy bármiféle politikai fejlődésre ne legyen megoldásunk. Semmi sem lephet meg bennünket. Rövid távú célom, hogy átlépjük a parlamentbe jutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt” – mondta Fodor.
Az Orbán Viktorhoz fűződő kapcsolatát firtató kérdésre elmondta, az ország politikai életének legsúlyosabb hiányossága, hogy a különböző táborok bűnözőként tekintenek másokra, akiknek valójában börtönben lenne a helye. „Orbán Viktorral is emberi kapcsolatot szeretnék, tekintettel arra, hogy közösen alapítottuk a Fideszt. Magyarország csak akkor jöhet ki a nehéz helyzetéből, ha a politikai elit végre megérti, hogy egyes alapvető fontosságú kérdésben meg kell állapodnia” – vélte Fodor.
Ilyen lehet Fodor szerint a költségvetés. Az adóreform, a nyugdíjak olyan hosszú távú kérdések, ahol – ha mi valamit most teszünk – annak következményeit 10 vagy 15 év múlva érzékeljük.