Kinek kell még az SPD?

A Süddeutsche Zeitung azt elemzi, kinek van szüksége az SPD-re. A román belügyminiszter Neue Zürcher Zeitung am Sonntagnak adott interjúban nyugtatta a svájciakat, nem kell félniük a román menekültek áradatától.

2008. 06. 15. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Heribert Prantl Kinek van még szüksége az SPD-re? című kommentárjában elemzi a szociáldemokraták válságát és annak következményeit. Egy esztendővel a Baloldali Párt megalapítását követően az SPD olyan rosszul áll, mint még sohasem. Politikája színtelen, alaktalan, láthatatlan – írja a lap. Egy olyan időszakban, amikor az SPD-nek nagyon jól kellene állnia, olyan rosszul megy, mint szinte még soha. Mindenki az igazságosságról beszél, az SPD viszont magával foglalkozik. A szociális igazságosság fogalmáról zajló vita döntően ama szociáldemokraták nélkül zajlik, akik száz évig éppen ezért harcoltak. Úgy tűnik, mintha az SPD elérkezett volna történetének végéhez. Politikájuk színtelen, alaktalan és láthatatlan. A legnagyobb igazságtalanságnak az SPD nem a társadalom megosztottságát, hanem a baloldal szétszakadását tekinti, pedig ezt ő maga okozta. Mert a Baloldali Párt alapító atyja nem Oskar Lafontaine és nem Gregor Gysi, hanem Gerhard Schröder. A „kuss” politikája, a Hartz IV és az előre hozott választások nélkül, amit az SPD kancellár 2005-ben maga kényszerített ki, nem létezne a Baloldali Párt. Ez a politikai alakulat, mely összegyűjti az elégedetlenkedőket, nem a politikájából profitál nyugaton, hanem az új szociális kérdésekből, melyre a régi pártok képtelenek kielégítő választ adni. Kurt Beck SPD-elnök egy józanul gondolkodó politikus, aki kénytelen elviselni ellenfelei hibáinak következményeit. Igaz, Beck elkövetett számos hibát. Először felbosszantott mindenkit, aki ellenezte a Baloldali Párttal történő együttműködést; majd mindenkit, aki támogatta azt. De ezek a hibák elődei politikájának következménye.

Neue Zürcher Zeitung am Sonntag (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilap vasárnapi kiadása „Nem fognak tömegek bevándorolni” címmel készített interjút Cristian David román belügyminiszterrel országa negatív imázsáról. Az interjú abból az alkalomból készült, hogy Románia kitoloncolási megállapodást kötött pénteken Svájccal. Svájcban népszavazást terveznek arról, hogy az uniós tagállamok mozgásszabadságát kiterjesszék Romániára. Az interjút készítő Luzi Bernet, tekintettel az olaszországi romaellenes kilengésekre, megjegyezte, hogy Svájcban most attól tartanak, hogy egész bűnözői famíliák települhetnek át Romániából. Cristian David válaszában hangsúlyozta, hogy hatalmas a különbség a média által felrajzolt kép és a valóság között. Olaszországban sok román él, ott kiválóan integráltak, és hozzájárulnak az ország jólétéhez. Túlnyomó többségük esetében nincs oka a bírálatra. Emellett létezik néhány illegális tábor Róma környékén, mely kapcsolatban áll a bűnözéssel és egyes bűnözői csoportokkal. A miniszter szerint ezt a két szempontot határozottan külön kell választani. David szerint nem kell a románok tömeges Svájcba vándorlásától tartani. A legtöbb román, aki külföldön kívánt élni és dolgozni, az már megtette ezt a lépést. A legfőbb kivándorló célok amúgy Olaszország és Spanyolország. Németország és Ausztria esetében, melyek munkaerő-piaci helyzete hasonló Svájchoz, számuk lényegesen alacsonyabb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.