Nemkívánatos lett az amerikai atomfegyver a németeknél

A Die Welt beszámol az egyik lap ama kezdeményezéséről, amely szerint bojkottal fenyítsék meg azokat a településeket, ahol túl jól szerepelt a radikális NPD. A Der Spiegel arról tudósít, hogy a biztonsági kockázatok miatt a német parlamenti ellenzék a szövetségi köztársaságban tárolt atomfegyverek kivonását követeli.

2008. 06. 24. 9:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Szászország felháborodott a nyaralási bojkottfelhíváson című cikkében ismerteti a hétvégi önkormányzati választásokat követő abszurd vitát. A Szász-Svájc nevű nyaralóövezetben nagy a felháborodás: két újságíró felszólította olvasóit, hogy nyaraláskor bojkottálják a térséget. Hétfőn a Hamburger Abendblatt újságírói a következőket vetették papírra: „A demokraták magától értetődő szolidaritását hangsúlyozni már nem elég. Jobb lenne esetről esetre bojkottot szervezni. Például az olyan nyaralóövezetek ellen, mint Szász-Svájc, ahol az NPD több mint 20 százalékot kapott.” A turizmusból élő Reinhardtsdorf-Schönában leadott 749 voksból 188 szavazatot kapott a radikális Nemzeti Demokrata Párt (NPD): „egy csattanós választ érdemelnek” – zárták írásukat, s utaltak az önkormányzati választások június 8-i első fordulójára.

„Határozottan visszautasítom, hogy megbélyegezzék a térséget” – nyilatkozta Klaus Brähmig CDU-s Bundestag-képviselő és a turistaegyesület tiszteletbeli elnöke. Nem visz előre e „kérdésben habzó szájjal” vitatkozni. Brähmig utalt azokra a törekvésekre, melyekkel önkormányzati politikusok és turizmusszakértők megálljt kívánnak parancsolni. Matthias Platzeck (SPD) brandenburgi miniszterelnök ismét támogatásáról biztosította az NPD betiltásának gondolatát.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Az ellenzék az amerikai atomfegyverek Németországból történő kivonását követeli című cikkében ismerteti a súlyos biztonsági kockázatokat felsoroló tanulmány által kovácsolt szokatlan egységfrontot. Mikor fordult elő, hogy Guido Westerwelle FDP-elnök, Jürgen Trittin, a zöldek volt környezetvédelmi minisztere és Gregor Gysi, a Baloldali Párt frakcióvezetője egyként gondolkodjanak? Mindhárman egyhangúlag követelték az amerikai atomfegyverek Németországból történő kivonását, miután egy a hét végén nyilvánosságra került jelentés szerint tárolásuk súlyos biztonsági kockázatokat jelent.

Az amerikai légierő megbízásából készített tanulmány szerint a legtöbb európai atomfegyver-támaszpont a Pentagon minimális biztonsági követelményeinek sem tesz eleget. Erről tudósít az Amerikai Tudósok Szervezetének egyesülete (FAS) a honlapján. Többek között a biztonsági rendszerekről, a kerítések minőségéről, valamint az épületek stabilitásáról mondanak lesújtó kritikát. Az egyik problémásnak tartott támaszpont a Bundeswehr bücheli Eifel légibázisa. „Az atomfegyverek Németországban a hidegháború maradványai, ezért el kell tűnniük” – nyilatkozta Guido Westerwelle, az FDP elnöke. Ha biztonsági kockázat keletkezne, „ez egy okkal több arra, hogy a ma még Németországban tárolt taktikai atomfegyvereket kivonják”. A kivonás jelzés lehet az európai fegyverzetcsökkentési tárgyalásokon – fogalmazott Westerwelle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.