Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Szászország felháborodott a nyaralási bojkottfelhíváson című cikkében ismerteti a hétvégi önkormányzati választásokat követő abszurd vitát. A Szász-Svájc nevű nyaralóövezetben nagy a felháborodás: két újságíró felszólította olvasóit, hogy nyaraláskor bojkottálják a térséget. Hétfőn a Hamburger Abendblatt újságírói a következőket vetették papírra: „A demokraták magától értetődő szolidaritását hangsúlyozni már nem elég. Jobb lenne esetről esetre bojkottot szervezni. Például az olyan nyaralóövezetek ellen, mint Szász-Svájc, ahol az NPD több mint 20 százalékot kapott.” A turizmusból élő Reinhardtsdorf-Schönában leadott 749 voksból 188 szavazatot kapott a radikális Nemzeti Demokrata Párt (NPD): „egy csattanós választ érdemelnek” – zárták írásukat, s utaltak az önkormányzati választások június 8-i első fordulójára.
„Határozottan visszautasítom, hogy megbélyegezzék a térséget” – nyilatkozta Klaus Brähmig CDU-s Bundestag-képviselő és a turistaegyesület tiszteletbeli elnöke. Nem visz előre e „kérdésben habzó szájjal” vitatkozni. Brähmig utalt azokra a törekvésekre, melyekkel önkormányzati politikusok és turizmusszakértők megálljt kívánnak parancsolni. Matthias Platzeck (SPD) brandenburgi miniszterelnök ismét támogatásáról biztosította az NPD betiltásának gondolatát.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Az ellenzék az amerikai atomfegyverek Németországból történő kivonását követeli című cikkében ismerteti a súlyos biztonsági kockázatokat felsoroló tanulmány által kovácsolt szokatlan egységfrontot. Mikor fordult elő, hogy Guido Westerwelle FDP-elnök, Jürgen Trittin, a zöldek volt környezetvédelmi minisztere és Gregor Gysi, a Baloldali Párt frakcióvezetője egyként gondolkodjanak? Mindhárman egyhangúlag követelték az amerikai atomfegyverek Németországból történő kivonását, miután egy a hét végén nyilvánosságra került jelentés szerint tárolásuk súlyos biztonsági kockázatokat jelent.
Az amerikai légierő megbízásából készített tanulmány szerint a legtöbb európai atomfegyver-támaszpont a Pentagon minimális biztonsági követelményeinek sem tesz eleget. Erről tudósít az Amerikai Tudósok Szervezetének egyesülete (FAS) a honlapján. Többek között a biztonsági rendszerekről, a kerítések minőségéről, valamint az épületek stabilitásáról mondanak lesújtó kritikát. Az egyik problémásnak tartott támaszpont a Bundeswehr bücheli Eifel légibázisa. „Az atomfegyverek Németországban a hidegháború maradványai, ezért el kell tűnniük” – nyilatkozta Guido Westerwelle, az FDP elnöke. Ha biztonsági kockázat keletkezne, „ez egy okkal több arra, hogy a ma még Németországban tárolt taktikai atomfegyvereket kivonják”. A kivonás jelzés lehet az európai fegyverzetcsökkentési tárgyalásokon – fogalmazott Westerwelle.