Az Eb tartotta össze az osztrák nagykoalíciót

Válás osztrák módra: a közvélemény-kutatók egyelőre nem tudják megmondani, hogy kinek használnak az ÖVP által kezdeményezett előre hozott választások. A Die Presse a magyar gazdasági válságról cikkezik az új Daimler-üzem ürügyén.

2008. 07. 08. 10:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Michaela Seiser Az ellenségből nem lesz partner című, bécsi keltezésű cikkében foglalkozik az osztrák nagykoalíciós kormány szétesésével. Azt írja: a labdarúgó-Eb volt az utolsó, a kormányt összetartó ragasztóanyag. A döntőig az SPÖ és az ÖVP jó vendéglátónak kívánt látszani. Utána azonban az ellentétek már elleplezhetetlenek voltak. A kudarcnak számos előhírnöke volt, de a remény akkor veszett el, amikor az SPÖ júniusban megváltoztatta álláspontját az EU ügyében. Ritka, hogy a választások után ekkora publicisztikai támogatással induló SPÖ-elnök, akit váratlan győzelme alapján a „nép kancellárjának” is kikiáltottak, ilyen gyorsan lenullázza népszerűségét. A közvélemény-kutatók egyelőre nem tudják megmondani, hogy kinek használnak az ÖVP által kezdeményezett előre hozott választások. A két nagy párt vélhetően erősen törekszik a másiktól való elhatárolódásra, nyilatkozta Peter Hajek, az Institut Public Opinion Strategies munkatársa. Az SPÖ érezhetően balra lép, számos kérdésben a német Baloldali Párttól kölcsönözve az ötleteit, miközben az ÖVP kísérletet tesz a párt korábbi európai irányának fenntartására.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognar Megosztott reakciók az új Daimler-üzem kapcsán című cikkében foglalkozik azzal a kérdéssel, van-e gazdasági válság Magyarországon. A magyarországi gazdasági helyzet a kívülállók számára igencsak csalóka – már amennyiben az illető a nyomtatott sajtóból tájékozódik. Míg a konzervatív lapok sötétre festik az ország gazdasági helyzetét, addig a baloldali liberálisok azt jóval kedvezőbb fényben láttatják. Függetlenül a Daimler–Benz döntésétől, a közgazdászok ugyanúgy látják a helyzetet, mint a konzervatív média. Ők is súlyosnak tartják a magyar gazdaság helyzetét. Bokros Lajos, a Közép-európai Egyetem főigazgatója a közelmúltban kijelentette, hogy Magyarország súlyosabb helyzetben van, mint 1995–96-ban. Szerinte a reformok nem jelentenek gyógyszert minden bajunkra, de megkerülhetetlenek. Csaba László közgazdász ugyanígy vélekedik, szerinte is sok problémával küzd a magyar gazdaság. A politikusok csak beszélnek a reformokról, a bejelentéseket nem követik tettek, fogalmazott Csaba László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.