Egy bajor a Walhallában

A Süddeutsche Zeitung kommentárjában foglalkozik azzal a javaslattal, hogy Franz Josef Strausst vegyék fel a német hősök csarnokába, a Walhallába. A Der Spiegel azt elemzi, hogy a hesseni SPD elnök asszonyának hatalmi ambíciói erősen zavarják a szociáldemokraták országos vezetését.

2008. 07. 29. 7:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német napilap A szövetségi SPD aggódik című cikkében foglalkozik a hesseni hatalmi harcok legfrissebb történéseivel. „Egy széles, gazdátlan terület, ami megművelésre vár” – ezzel a nyilatkozattal sokkolta Andrea Ypsilanti párttársait. A berliniek attól tartanak, hogy a hesseni SPD elnöke megint megkísérli, hogy a Baloldali Párt segítségével ismét miniszterelnökké válasszák. Néhány hónapja még Kurt Beck biztos volt abban, hogy az SPD „nem fog még egyszer ugyanazzal a fejjel ugyannak a falnak rohanni”. Beck a fej és fal metaforáját márciusban használta. Az SPD országos vezetése abban bízott, hogy ezzel visszatér a nyugalom Wiesbadenbe. Tévedés volt. Hiszen ezekben a napokban, alig négy hónappal Beck döntését követően Andrea Yspilanti ismét megszólalt. „Hessenben nem látok házfalat vagy falat, hanem egy széles, gazdátlan területet, amit meg kell művelni”, nyilatkozta. A „párt országos érdekeit” természetesen bevonják a hesseni helyzetértékelésekbe, de a prioritáslistámon a tartalmi kérdések állnak az első helyek egyikén, ennek vagyok elkötelezte, fogalmazott az öntudatos Ypsilanti.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Heribert Prantl Egy bajor a Walhallában című cikkében foglalkozik a 20 esztendővel ezelőtt elhunyt Franz Josef Strauss emlékével. A korábbi bajor miniszterelnök sokkal jobban illik a Wallhallába, mint sokan mások – s nem csak azért, mert tökéletesen megtestesíti a bajor hősöket. Franz Josef Strauss, aki otthon volt a mitológia világában, rendkívül szemléletesen tudta leírni, hogyan zajlik az élet a Walhallában. Az északi legenda szerint az elesett hősök egy hatalmas asztal körül ülnek. Az étkezések fontosak, hiszen a hősök a Walhallában nem lustálkodnak, hanem egymással harcolnak egész nap, amit esténként egy lakoma követ. Így néz ki a germán mitológia paradicsoma. S amennyiben a mitikus italt a sör egy fajtájaként képzeljük el, ez eléggé hasonlít a bajorok élet- és étkezési szokásaihoz.

A Walhallát, a hősök csarnokát I. Lajos bajor király építészével, Klenzével készíttette Regensburg mellett, a Duna közelében. A Walhallában jelenleg 128 „jelentős német és a német történelemhez kapcsolódó személy” mellszobrát helyezték el, A mint Adenauertől egészen Z mint Nikolaus von Zinzendorfig, egy evangélikus teológusig. Legutóbb az ismert matematikus, Gauss kapott helyet a hősök csarnokában. Strauss volt az, aki kitűnően megtestesítette azt a magasan szárnyaló szellemet, ami ezt a görög–római Walhallát felállította. Strauss vélhetően Heinrich Heinét követi, aki 2009-ben kapja meg szobrát. Heinének biztosan eszébe jutna néhány gúnyos megjegyzés. S az SPD-nek sem kell tiltakoznia: mert Willy Brandt is valószínűleg egy napon odakerül. Ez már csak a vita miatt is jó lenne, ha mellette már Strauss szobra is ott állna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.