Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német napilap A szövetségi SPD aggódik című cikkében foglalkozik a hesseni hatalmi harcok legfrissebb történéseivel. „Egy széles, gazdátlan terület, ami megművelésre vár” – ezzel a nyilatkozattal sokkolta Andrea Ypsilanti párttársait. A berliniek attól tartanak, hogy a hesseni SPD elnöke megint megkísérli, hogy a Baloldali Párt segítségével ismét miniszterelnökké válasszák. Néhány hónapja még Kurt Beck biztos volt abban, hogy az SPD „nem fog még egyszer ugyanazzal a fejjel ugyannak a falnak rohanni”. Beck a fej és fal metaforáját márciusban használta. Az SPD országos vezetése abban bízott, hogy ezzel visszatér a nyugalom Wiesbadenbe. Tévedés volt. Hiszen ezekben a napokban, alig négy hónappal Beck döntését követően Andrea Yspilanti ismét megszólalt. „Hessenben nem látok házfalat vagy falat, hanem egy széles, gazdátlan területet, amit meg kell művelni”, nyilatkozta. A „párt országos érdekeit” természetesen bevonják a hesseni helyzetértékelésekbe, de a prioritáslistámon a tartalmi kérdések állnak az első helyek egyikén, ennek vagyok elkötelezte, fogalmazott az öntudatos Ypsilanti.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Heribert Prantl Egy bajor a Walhallában című cikkében foglalkozik a 20 esztendővel ezelőtt elhunyt Franz Josef Strauss emlékével. A korábbi bajor miniszterelnök sokkal jobban illik a Wallhallába, mint sokan mások – s nem csak azért, mert tökéletesen megtestesíti a bajor hősöket. Franz Josef Strauss, aki otthon volt a mitológia világában, rendkívül szemléletesen tudta leírni, hogyan zajlik az élet a Walhallában. Az északi legenda szerint az elesett hősök egy hatalmas asztal körül ülnek. Az étkezések fontosak, hiszen a hősök a Walhallában nem lustálkodnak, hanem egymással harcolnak egész nap, amit esténként egy lakoma követ. Így néz ki a germán mitológia paradicsoma. S amennyiben a mitikus italt a sör egy fajtájaként képzeljük el, ez eléggé hasonlít a bajorok élet- és étkezési szokásaihoz.
A Walhallát, a hősök csarnokát I. Lajos bajor király építészével, Klenzével készíttette Regensburg mellett, a Duna közelében. A Walhallában jelenleg 128 „jelentős német és a német történelemhez kapcsolódó személy” mellszobrát helyezték el, A mint Adenauertől egészen Z mint Nikolaus von Zinzendorfig, egy evangélikus teológusig. Legutóbb az ismert matematikus, Gauss kapott helyet a hősök csarnokában. Strauss volt az, aki kitűnően megtestesítette azt a magasan szárnyaló szellemet, ami ezt a görög–római Walhallát felállította. Strauss vélhetően Heinrich Heinét követi, aki 2009-ben kapja meg szobrát. Heinének biztosan eszébe jutna néhány gúnyos megjegyzés. S az SPD-nek sem kell tiltakoznia: mert Willy Brandt is valószínűleg egy napon odakerül. Ez már csak a vita miatt is jó lenne, ha mellette már Strauss szobra is ott állna.