Erdélyi körkép: továbbra is szól a Himnusz

Az emberek szinte semmit sem várnak Bukaresttől. „Sok rendőrt küldenek odaátról” – mondja egy idősebb hölgy Bögözön – áll Junge Freiheit székelyföldi riportjában. Koszovó Szerbiától történő elszakadásával növekedett a feszültség Erdélyben. Miközben Magyarország az új balkáni államot gyorsan elismerte, Románia határozottan ellenezte ezt, mert attól tartott: ez megerősíti a magyar kisebbség állítólagos elszakadási tevékenységét.

2008. 07. 12. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatív berlini hetilapban Vida Péter Kapcsolatmentes egymás mellett élés című riportjában a német publikum előtt ismerteti az erdélyi magyarság és különösen a székelység helyzetét.

Szólnak a harangok, megáll a forgalom, az emberek vigyázzba vágják magukat. Trianon évfordulójára az emberek ugyanúgy emlékeznek ma, mint 1920-ban. A Magyar Királyság hatalmas veszteségeiből mégis a legfájdalmasabb egész Erdély elveszítése. Erdély egész ezeresztendős történelmében a magyarok nyelvi bölcsője és kulturális központja volt.

Az erdélyi magyarok – így tanítják máig az iskolákban – számítanak a legmagyarabbnak. Ezért maradtak meg még mindig 1,5 milliónyian Romániában. Az önkormányzati választások világosan etnikai alapon zajlottak, a Székelyföldön csak félszívvel kampányoltak román voksokért, hiszen román szavakat ott alig lehet hallani.

A gyerekek magyar iskolába járnak, a románt csak mint idegen nyelv tanulják. Már az első székely faluban látható, hogy a helyiek ezt normális állapotnak tekintik. Így volt ez, így is marad. Az 1000 lakosú kis falu közösségi házában kopottan, de büszkén áll a magyar zászló. Arra a kérdésre, hogy mekkora a románok aránya a faluban, hitetlenkedő pillantás a válasz. Itt csak magyarok laknak – hangzik régies tájszólásban a válasz.

Az emberek szinte semmit sem várnak Bukaresttől. „Sok rendőrt küldenek odaátról” – mondja egy idősebb hölgy Bögözön. Az „odaát” alatt a Kárpátokon túl fekvő területeket, az egykor külföldnek számító Romániát értette. „De pénzt utakra, csatornázásra vagy közösségi házakra alig kapunk” – panaszolja. Feltűnő, hogy egész térségek ugyanúgy néznek ki, mint kilencven évvel ezelőtt. De mindenütt a póznákon román zászlók lógnak. „Igen, ki kell tűzni ezeket. Ezzel kívánják nekünk megmutatni, hogy ki az úr a házban” – dörmögi egy fiatal székelyudvarhelyi pincér.

A kommunista időszak elnyomásáról, mint Ceausescu idején, már nem lehet beszélni. A templomokat szabad restaurálni, magyarul miséznek a katolikus templomokban. S a fiatalabbak sem panaszkodhatnak, az oktatást anyanyelvükön, magyarul tartják. Az RMDSZ tagja a kormánynak, s Markó Béla miniszterelnök-helyettes. Ennek ellenére az ember érzi, Romániát nem tekintik hazájuknak. Itt ezer méter magasan is hallható az autonómia követelése.

Az RMDSZ-nek a jövőben össze kell magát szednie, ha meg kívánja őrizni a magyar kisebbség egyedüli képviseletét. Új magyar párt alakult Magyar Polgári Párt névvel. Első próbálkozásra számos önkormányzati képviselői helyet, sőt tucatnyi polgármesteri posztot is megszerzett az MPP, közte a jelképesnek számító legkeletibb magyar város, Kézdivásárhely első emberének pozícióját is.

Koszovó Szerbiától történő elszakadásával növekedett a feszültség Erdélyben. Miközben Magyarország az új balkáni államot gyorsan elismerte, Románia határozottan ellenezte ezt, mert attól tartott: ez megerősíti a magyar kisebbség állítólagos elszakadási tevékenységét. A legutóbbi nemzeti ünnep alkalmával egy magyar fiatalt Kolozsváron két román megvert, mert egy piros-fehér-zöld kitűzőt viselt. Különösen világos ez a konfliktus Marosvásárhelyen, ahol a város majdnem fele magyar nemzetiségű.

A nagyvárosokban folyamatosan csökken a magyarok aránya. Politikai értelemben azonban még strukturális többséggel rendelkeznek. Hogy ezt megtörjék, a román pártok átlépve az ideológiai korlátokat, megállapodtak egy közös polgármesterjelöltben, hogy amint az négy éve történt, ismét elüssék a magyarokat a győzelemtől. Tényleg 52 százalékkal győztek a románok, de a magyar jelölt – aki vidékfejlesztési miniszter Bukarestben – megtámadta a voksolás eredményességét.

Forronganak az érzelmek a politikai értelemben ostromlott városban. Számos választási szabálytalanságot, a szavazólapok eltűnését jelentették. Az RMDSZ a választási forduló érvénytelenítését követeli. De ilyen vitáktól csak kevesen hagyják magukat félrevezettetni. A legtöbben a békés egymás mellett élésben bíznak. S ez szükséges is lesz, hiszen Bukarest máig nem adta fel a központilag irányított betelepítési programját.

Továbbra is arra ösztönzi a román családokat, hogy Erdély szívébe költözzenek, hogy ezzel csendben és lopakodva asszimilálják a magyarokat. De egyelőre a helyzet még nem olyan súlyos. A magyar nemzeti ünnepeket itt is megülik, mint a határon túl. Ismét zúgnak a harangok, az emberek a piactéren vigyázzba állnak – de most már nem szomorú gondolatokkal. A magyar himnuszt éneklik – ez az ünnep napja.

Forrás: Junge Freiheit (jungefreiheit.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.