Káosz a portugál óriáskórházban

A portugál Diário de Notícias, a Público és a Correio da Manhá az egészségügy kálváriájának újabb állomásairól írt. A spanyol El Mundo a szocialista egészségügyi tárcavezető megnyugtatónak szánt ígéretét közölte a betegellátások változatlanságáról.

2008. 07. 31. 15:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Diário de Notícias, Publico, Correio de Manhá

A Público című napilap internetes változata számolt be elsőként Pedro Nunes, az Orvosi Kamara (OM) vezetőjének meglepetésszerű látogatásáról a Lisszabon környéki Sao Francisco Xavier kórház sürgősségi osztályain. A kórházközpont egymillió lakos ellátását biztosítja. Nunes tűrhetetlen, kaotikus állapotokat talált, és egész egyszerűen harmadik világbeli, egyenesen iraki körülményekről beszélt: a betegek a folyosón fekszenek, és olyan sokan, hogy az orvosok és az ápolószemélyzet egyszerűen nem fér hozzájuk. Az elkülönített betegek kórtermei megfelelő felszerelés nélkül működnek, az újraélesztő osztályon sincs elég hely, hogy el lehessen végezni az életmentéshez szükséges műveleteket. Pilar Vicente doktornő, a kórház szakszervezetének vezetője egyebek között azt is kifogásolta, hogy a létszámhiány miatt az orvosok huszonnégy órás műszakban dolgoznak. Nunes egyszer már járt a kórházban, figyelmeztette az intézmény vezetőjét a hiányosságok tűrhetetlenségére, és felhívta az illetékesek figyelmét, hogy ilyen körülmények között nem lehet elkerülni az orvosi hibákat. Pedro Abecasis átvette a kamarai elnök jelentését, azonban Nunes második látogatása után közölte, minden általa felvetett problémát megoldottak- már első látogatása után. Mindeközben a Diário de Notícias arról számol be: az ápolónők radikális lépésekre szánták el magukat, mivel Ana Jorge egészségügyi miniszter asszony forráshiányra hivatkozva nem hajlandó kifizetni meghosszabbított rendes munkaidejüket. A Correio da Manhá még egy miniszteri beismerést is közölt, eszerint a kormány a jelenlegi helyzetben képtelen szétválasztani egymástól a köz- és állami intézményeket, pedig szükség lenne rá.

El Mundo

Az El Mundo egészségügyi rovata szerdán idézte a spanyol szocialista kormány tárcavezetőjét, aki hangoztatta a kabinet azon szándékát, hogy a többszörös – üzemanyag-, élelmiszer, ingatlan- és építőipari stb. – válság ellenére sem korlátozzák a közellátást. Bernat Soria igyekezett határozottan visszautasítani azt a feltételezést, hogy bármilyen egészségügyi kezelést korlátoznának, mert a betegellátás a jóléti állam egyik pillére. A lap másik írása figyelmeztette olvasóit, hogy a felmérések szerint hamisítvány az interneten árult orvosságok 62 százaléka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.