Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Szaakasvili a német közvetítésben bízik című cikkében ismerteti Berlin esetleges szerepét a kaukázusi válságban. A dél-kaukázusi helyzet éleződik. A grúz elnök, aki a helyzet fokozását veti Oroszország szemére, most elsődlegesen a nyugat-európaiakban, különösen Németországban és Angela Merkelben bízik, hogy sikerüljön békésen megoldani az elszakadásra törekvő tartományok, Dél-Oszétia és Abházia ügyét – számol be a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Mindkét régió a kilencvenes évek elején a véres polgárháborúban szakadt el Grúziától. Jaltában Szaakasvili úgy fogalmazott a lapnak, hogy Grúzia egyedül nincs abban a helyzetben, hogy megoldja ezt a konfliktust. Szükségük van az európaiak és Németország, de az Egyesült Államok segítségére is.
Németország rendkívül pozitív szerepet játszik Európában, és azon országok közé tartozik, melyeket Oroszország a barátjának tekint. Ráadásul Németország jelentős politikai és gazdasági befolyással rendelkezik. Merkel érti a kaukázusi helyzetet, és komolyan gondolja közvetítési ajánlatát. Ugyanakkor nem látja a konfliktus megoldásának elképzelését – fogalmazott a grúz elnök. Sajtóértesülések szerint Németország egy többlépcsős tervet dolgozott ki a konfliktus megoldása érdekében.
Ennek értelmében egy hosszabb, bizalomépítő időszakot követően megkezdődne a polgárháborús menekültek hazatelepítése, amit egy az erőszakról történő lemondást kinyilatkoztató szerződés követne – írja a lap. Ezt követően az államok közösségének pénzügyi segítségével megkezdődhet a konfliktusövezet újjáépítése. Szaakasvili álláspontja szerint azonban ez pusztán egy vitajavaslat az „ENSZ Grúzia-ügyi baráti csoportja” számára. A baráti csoporthoz tartozik az Egyesült Államok, Oroszország, Németország, Nagy-Britannia és Franciaország.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Gregor Peter Schmitz A berlini beszéd Obama számára kampányprobléma lesz című, washingtoni keltezésű cikkében ismerteti a demokrata elnökjelölt németországi fellépéséről kibontakozó vitát. A Barack Obama berlini fellépésével kapcsolatos vita érezteti első hatását az amerikai választási kampányban. Az összecsapás úgy tűnik, károsítja az elnökjelölt esélyeit. A kampánycsapata izgatottan keresi a megoldást – a Brandenburgi kapunál tervezett beszéd egyre valószínűtlenebb. Legalább most már tudják betűzni az amerikai riporterek a Brandenburgi kapu nevét.
Az, hogy Angela Merkel kevéssé lelkesedik a beszédért, időközben már az amerikai médiához is eljutott. „Megpróbáltunk egy alkalmas helyszínt találni, de nincs különösebb elképzelésünk. Csak abban kívánok biztos lenni, hogy üzenetemet meghallgatják, és nem kívánok konfliktust okozni” – fogalmazott a demokrata elnökjelölt. Az egész mellékes megjegyzésnek tűnik, de Obama kijelentése annak a Brandenburgi kapuhoz tervezett ambiciózus beszédének a végét jelentheti, amire csapata napok óta lélegzet-visszafojtva készül. Már e héten megérkezik Berlinbe egy Obama-küldöttség, hogy a látogatás logisztikai részleteit tisztázza. Gyors megoldásra van szükség, mert a kapuvita már eljutott arra a szintre, amit az Obama-csapat feltétlenül szeretett volna megakadályozni: az európai útiterv időközben amerikai kampánytémává vált. A CNN már azt kérdezi: a nyílt vita Amerika egy olyan fontos szövetségesével, mint Németország, példája annak a kooperatív külpolitikának, amit Obama ígér?