Németek, közvetítsetek!

A Frankfurter Allgemeine Zeitung tájékoztat a grúz elnök ama reményéről, hogy Németország közvetíteni fog Tiflisz és Moszkva vitájában. A Der Spiegel tudósít a „Hol beszéljen Obama Berlinben?” című vita legfrissebb állomásáról.

2008. 07. 15. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Szaakasvili a német közvetítésben bízik című cikkében ismerteti Berlin esetleges szerepét a kaukázusi válságban. A dél-kaukázusi helyzet éleződik. A grúz elnök, aki a helyzet fokozását veti Oroszország szemére, most elsődlegesen a nyugat-európaiakban, különösen Németországban és Angela Merkelben bízik, hogy sikerüljön békésen megoldani az elszakadásra törekvő tartományok, Dél-Oszétia és Abházia ügyét – számol be a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Mindkét régió a kilencvenes évek elején a véres polgárháborúban szakadt el Grúziától. Jaltában Szaakasvili úgy fogalmazott a lapnak, hogy Grúzia egyedül nincs abban a helyzetben, hogy megoldja ezt a konfliktust. Szükségük van az európaiak és Németország, de az Egyesült Államok segítségére is.

Németország rendkívül pozitív szerepet játszik Európában, és azon országok közé tartozik, melyeket Oroszország a barátjának tekint. Ráadásul Németország jelentős politikai és gazdasági befolyással rendelkezik. Merkel érti a kaukázusi helyzetet, és komolyan gondolja közvetítési ajánlatát. Ugyanakkor nem látja a konfliktus megoldásának elképzelését – fogalmazott a grúz elnök. Sajtóértesülések szerint Németország egy többlépcsős tervet dolgozott ki a konfliktus megoldása érdekében.

Ennek értelmében egy hosszabb, bizalomépítő időszakot követően megkezdődne a polgárháborús menekültek hazatelepítése, amit egy az erőszakról történő lemondást kinyilatkoztató szerződés követne – írja a lap. Ezt követően az államok közösségének pénzügyi segítségével megkezdődhet a konfliktusövezet újjáépítése. Szaakasvili álláspontja szerint azonban ez pusztán egy vitajavaslat az „ENSZ Grúzia-ügyi baráti csoportja” számára. A baráti csoporthoz tartozik az Egyesült Államok, Oroszország, Németország, Nagy-Britannia és Franciaország.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Gregor Peter Schmitz A berlini beszéd Obama számára kampányprobléma lesz című, washingtoni keltezésű cikkében ismerteti a demokrata elnökjelölt németországi fellépéséről kibontakozó vitát. A Barack Obama berlini fellépésével kapcsolatos vita érezteti első hatását az amerikai választási kampányban. Az összecsapás úgy tűnik, károsítja az elnökjelölt esélyeit. A kampánycsapata izgatottan keresi a megoldást – a Brandenburgi kapunál tervezett beszéd egyre valószínűtlenebb. Legalább most már tudják betűzni az amerikai riporterek a Brandenburgi kapu nevét.

Az, hogy Angela Merkel kevéssé lelkesedik a beszédért, időközben már az amerikai médiához is eljutott. „Megpróbáltunk egy alkalmas helyszínt találni, de nincs különösebb elképzelésünk. Csak abban kívánok biztos lenni, hogy üzenetemet meghallgatják, és nem kívánok konfliktust okozni” – fogalmazott a demokrata elnökjelölt. Az egész mellékes megjegyzésnek tűnik, de Obama kijelentése annak a Brandenburgi kapuhoz tervezett ambiciózus beszédének a végét jelentheti, amire csapata napok óta lélegzet-visszafojtva készül. Már e héten megérkezik Berlinbe egy Obama-küldöttség, hogy a látogatás logisztikai részleteit tisztázza. Gyors megoldásra van szükség, mert a kapuvita már eljutott arra a szintre, amit az Obama-csapat feltétlenül szeretett volna megakadályozni: az európai útiterv időközben amerikai kampánytémává vált. A CNN már azt kérdezi: a nyílt vita Amerika egy olyan fontos szövetségesével, mint Németország, példája annak a kooperatív külpolitikának, amit Obama ígér?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.