Sokaknak elegük van Faruk Senből

A Frankfurter Allgemeine Zeitung hosszú elemzésében foglalkozik azzal a kérdéssel, miért lett elege sokaknak Faruk Senből? A Die Presse felvázolja, miként ítéli meg a néppárt bázisa az osztrák kormányválságot.

2008. 07. 04. 11:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

A konzervatív német napilapban Christoph Ehrhardt Egyénieskedések és kisiklások című cikkében foglalkozik az úgynevezett Sen-botránnyal.

Faruk Sen harcol a posztjáért. Miközben az esseni Törökország-kutatások Központja (ZfT) saját adatai szerint egy újrakezdést és a jelenlegi vezetővel zajló vita befejezését kívánja, addig Sen szerdán az esseni munkaügyi bírósági beadványával kívánta felmondását meggátolni. Sen azután kapta meg felmentését, hogy június 24-én e lapban tudósítottak a Referansban publikált írásáról, ahol a törököket „Európa új zsidóinak” nevezte. (Az előzményekről lásd a június 25-i sajtószemlét.) Sen maga a nyilatkozatáért bocsánatot kért, visszahívását ugyanakkor „politikai merényletnek” nevezte. Úgy véli, egy összeesküvés áldozata lett.

A Ditib, a török vallási hivatal németországi szárnya úgy látta, be kell avatkoznia az élesedő vitába, ezért sajtónyilatkozatában „higgadt és megfontolt döntést” követelt a ZfT-t működtető alapítványtól. A konzervatív szervezet nyitva hagyta, hogy pontosan mit értett a fenti követelése alatt.

A központ június 26-i vezetőségi ülésén – ahonnan Sen orvosi igazolással távol maradt – azonnali hatállyal felmondtak neki. A döntést azzal indokolták, hogy a főként a török sajtónak adott interjúi hamis képet gerjesztenek a törökök és a németek együttéléséről. Nem a megértést segíti, ezzel folyamatosan szembehelyezkedik az alapítvány céljaival. Az elnökség egyik tagja szerint a Referansba írt cikk volt az utolsó szem a hibák és egyénieskedések „hosszú láncolatában”.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lapban Thomas Prior, Klaus Höfler és Georgia Meinhart Ez a kormány provokáció című cikkében elemzi a mind abszurdabbá váló bécsi kormányválság vidéki megítélését. Az EU-alapszerződésben bemutatott SPÖ-fordulat végleg lebénította a bécsi koalíciót. Aki ma hallgatózik az Osztrák Néppárt (ÖVP) környezetében, az azt hallja, a legfrissebb koalíciós válság nyomán tanácstalanság jellemzi a pártvezetést.

A néppárt bázisa legszívesebben beadná a válást, és morgolódásuk már egészen Bécsig elhallatszik. Ez nagyjából úgy hangzik: ezzel a kormánnyal már nem szabad tovább provokálni az embereket. „Ez olyan, mint az együttélés a bombával” – írja le a helyzetet egy magas rangú ÖVP-funkcionárius. A hangulat sokkal robbanékonyabb, mint húsvétkor volt, s már akkor is eljutottak az SPÖ-vel a kenyértörésig. De akkor néhányan még úgy vélekedtek: „Szedjétek össze magatokat, nem leszünk hajlandóak a kampányban egyetlen cédulát sem kihordani.”

Doraja Eberle (ÖVP), a salzburgi tartományi kormány tagja szerint a pártfunkcionáriusoknak elegük van. Ő a legszívesebben azonnal igent mondana az előre hozott választásokra. Egyetlen feltételt azonban hozzáfűzött, szerinte a célokat újra kell fogalmazni, s számos meghatározó személyt ki kell cserélni. Azt ugyanakkor nem pontosította, kire gondolt.

A labda most Wilhelm Molterer ÖVP-elnöknél van. Hétfőn dönt az SPÖ-elnökség arról, hogy Gusenbauer és Faymann irányváltását követik-e? Ezután az ÖVP-nek nyilatkoznia kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.