Frankfurter Allgemeine Zeitung
A konzervatív német napilapban Christoph Ehrhardt Egyénieskedések és kisiklások című cikkében foglalkozik az úgynevezett Sen-botránnyal.
Faruk Sen harcol a posztjáért. Miközben az esseni Törökország-kutatások Központja (ZfT) saját adatai szerint egy újrakezdést és a jelenlegi vezetővel zajló vita befejezését kívánja, addig Sen szerdán az esseni munkaügyi bírósági beadványával kívánta felmondását meggátolni. Sen azután kapta meg felmentését, hogy június 24-én e lapban tudósítottak a Referansban publikált írásáról, ahol a törököket „Európa új zsidóinak” nevezte. (Az előzményekről lásd a június 25-i sajtószemlét.) Sen maga a nyilatkozatáért bocsánatot kért, visszahívását ugyanakkor „politikai merényletnek” nevezte. Úgy véli, egy összeesküvés áldozata lett.
A Ditib, a török vallási hivatal németországi szárnya úgy látta, be kell avatkoznia az élesedő vitába, ezért sajtónyilatkozatában „higgadt és megfontolt döntést” követelt a ZfT-t működtető alapítványtól. A konzervatív szervezet nyitva hagyta, hogy pontosan mit értett a fenti követelése alatt.
A központ június 26-i vezetőségi ülésén – ahonnan Sen orvosi igazolással távol maradt – azonnali hatállyal felmondtak neki. A döntést azzal indokolták, hogy a főként a török sajtónak adott interjúi hamis képet gerjesztenek a törökök és a németek együttéléséről. Nem a megértést segíti, ezzel folyamatosan szembehelyezkedik az alapítvány céljaival. Az elnökség egyik tagja szerint a Referansba írt cikk volt az utolsó szem a hibák és egyénieskedések „hosszú láncolatában”.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák lapban Thomas Prior, Klaus Höfler és Georgia Meinhart Ez a kormány provokáció című cikkében elemzi a mind abszurdabbá váló bécsi kormányválság vidéki megítélését. Az EU-alapszerződésben bemutatott SPÖ-fordulat végleg lebénította a bécsi koalíciót. Aki ma hallgatózik az Osztrák Néppárt (ÖVP) környezetében, az azt hallja, a legfrissebb koalíciós válság nyomán tanácstalanság jellemzi a pártvezetést.
A néppárt bázisa legszívesebben beadná a válást, és morgolódásuk már egészen Bécsig elhallatszik. Ez nagyjából úgy hangzik: ezzel a kormánnyal már nem szabad tovább provokálni az embereket. „Ez olyan, mint az együttélés a bombával” – írja le a helyzetet egy magas rangú ÖVP-funkcionárius. A hangulat sokkal robbanékonyabb, mint húsvétkor volt, s már akkor is eljutottak az SPÖ-vel a kenyértörésig. De akkor néhányan még úgy vélekedtek: „Szedjétek össze magatokat, nem leszünk hajlandóak a kampányban egyetlen cédulát sem kihordani.”
Doraja Eberle (ÖVP), a salzburgi tartományi kormány tagja szerint a pártfunkcionáriusoknak elegük van. Ő a legszívesebben azonnal igent mondana az előre hozott választásokra. Egyetlen feltételt azonban hozzáfűzött, szerinte a célokat újra kell fogalmazni, s számos meghatározó személyt ki kell cserélni. Azt ugyanakkor nem pontosította, kire gondolt.
A labda most Wilhelm Molterer ÖVP-elnöknél van. Hétfőn dönt az SPÖ-elnökség arról, hogy Gusenbauer és Faymann irányváltását követik-e? Ezután az ÖVP-nek nyilatkoznia kell.