A Stasi szellemét idézi az „élménykocsma”

A Der Spiegel beszámol egy berlini, a Stasi szellemét idéző „élménykocsmáról”. A Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósít azokról a vitákról, melyek a „szükségtelen” berlini temetők felhasználásáról zajlanak. A Die Presse beszámol az osztrák választási kampány iszlamizálódása miatti török aggodalmakról.

2008. 08. 05. 7:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Philipp Wittrock Egy sör a kihallgatáshoz című cikkében tudósít egy morbid berlini kocsmáról és az amiatt kirobbant vitáról, „élménygasztronómiának” nevezi Willi Gau lokálját. A falakon FDJ (keletnémet KISZ – a szerk.)-ingek és Stasilogós tányérok láthatók, a bejárat felett egy álkamera látható. Az ajtónál egy kirakati bábu az NDK készenléti rendőrségének egyenruhájában gumibottal és pajzzsal. S a táblák olyan szövegekkel hirdetik a keletnémet konyhát, mint: „Jöjjön el hozzánk, vagy mi megyünk el Önhöz!” „A céghez” nevet viseli a Berlin-Lichtenbergben fekvő műintézmény, melynek nevét a Stasi mottójáról vette. Alcíme: „A konspiratív találkozó”. A „stílusosan” bekötött étlap a „Fasizmus elleni harc medálja” címet viseli, melyben a „konyhafőnök” fedőnevű ügynök feljegyzéseit olvashatja a vendég. Az NDK- és Stasi-emléktárgyakat a kocsmárosok ismeretségi körükben gyűjtötték, internetes aukciókon vásárolták, vagy éppen a vendégek hozták magukkal. Aki rendszeresen érkezik és hajlandó aláírni egy nyilatkozatot, az „vendég” fedőnevű ügynök lehet, ami tíz százalék kedvezményre jogosít. „Mi szatirikus komolysággal szembenézünk a Stasi-múlttal” – magyarázza Gau, aki ingén viseli a 30 évnyi Stasi-ténykedésért járó emléktűt, bár a valóságban nem dolgozott Mielke csapatának. A besúgott áldozatok túlnyomó többsége kevéssé találja viccesnek ezt a Stasi-nosztalgiát. Évtizedeken keresztül 90 000 főállású és több mint 100 000 „nem hivatalos” ügynök figyelte meg a polgárokat. A „párt pajzsa és kardja”, ahogyan a Stasit az NDK-s zsargonban hívták, elnyomta és terrorizálta az NSZEP-rezsim ellenzékét. Több tucat kilométer lehallgatási anyagot, közel 18 millió adatkártyát, valamint százezernyi fényképet, video- és lehallgatási anyagot tárolnak a közeli Normannenstraßen, Marianne Birthler, a Stasi-anyagok szövetségi megbízottjának archívumában, a titkosszolgálat egykori központjában. „Ezt a kocsmaötletet ízléstelenségben aligha lehet felülmúlni” – nyilatkozta a felháborodott Birthler. Sokaknak, akik levéltárában tájékozódnak a Stasi embertelen gyakorlatáról, „biztosan nem fog ízleni a kocsmában elfogyasztott sör”. Peter Alexander Hussock, az NDK titkosszolgálatának áldozatait tömörítő szervezet vezetője úgy fogalmazott, „sok ember máig reszket, ha a Stasira gondol, álmatlanságra és testi bajokra panaszkodnak”. Túlságosan komoly téma ez, hogy ebből viccet csináljanak – vélekedett Hussock.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Mechthild Küpper Szabadidő a temetőben című cikkében ismerteti a végtisztességgel kapcsolatos berlini szokások változását és következményeit. Berlinben csodálatos temetők vannak – de túl sok. Körülbelül a temetők területének 40 százalékára nincs szükség – derül ki a tavalyi, a berlini szenátus által elkészített „temetői fejlesztési tervből”. Ennek oka: az emberek jelentős része már elhamvasztatja vagy névtelenül elásatja magát az erdőben. Ezért üdvözli az evangélikus egyház – amely a város után a második legnagyobb temetői területekkel rendelkezik –, hogy a jövőben azokat gazdaságilag is hasznosíthatja.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Az az érzésünk, hogy 1683-at írunk című cikkében foglalkozik az osztrák választási kampány állítólagos törökellenes élével. Suat Kiniklioglu, a török kormánypárt, az AKP (Igazságosság és Fejlődés Pártja) külügyi bizottságának szóvivője annak a félelmének adott hangot, hogy Ausztriában egy lopakodó iszlamizálódástól való félelemmel kampányolnak. „Ha valaki odafigyel az osztrákokra, az az érzése támad, hogy 1683-at írunk, és az ottománok éppen most vonultak vissza Bécs falai alól. Ezt a témát nem kell dramatizálni, hanem a lehetőségekhez képest józanul és racionálisan kell vele foglalkozni” – nyilatkozta Kiniklioglu egy hétfőn megjelent magazinban. Az interjúban Kiniklioglu állást foglal a fejkendőtilalmi vitában is. Az AKP kész megbékélni a tiltással. A jelenség megoszt és igen érzékeny. Nem tervezzük, hogy a kérdést a következő időben napirendre tűzzük – fogalmazott Kiniklioglu. 2008 februárjában a parlament az AKP kezdeményezésére engedélyezte a fejkendő viselését az egyetemista nők számára. A döntést négy hónappal később az alkotmánybíróság érvénytelenítette. Ennek értelmében aki az iszlám alapján viselt fejkendőt nem hajlandó levetni, azt továbbra is kizárják a felsőoktatásból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.