Fogy a nagy pártok hátországa Ausztriában

A Die Presse a nagy pártok hátországa lemorzsolódásának okait kutatja. A Süddeutsche Zeitung ismerteti az orosz érdekek egyik ismert szószólójának Gerhard Schrödernek a kaukázusi válság kapcsán tett nyilatkozatát.

2008. 08. 17. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse

A bécsi napilapban Claudia Dannhauser Az SPÖ és ÖVP: A zsugorodik a leghűségesebb támogatói kör című cikkében elemzi az osztrák politikai élet átalakulását. A nagykoalíció állandó vitái sok polgárt elfordítottak az SPÖ-től és a ÖVP-től. A közvélemény-kutatások szerint mindkét nagy párt támogatottsága jóval alulmúlja a 2006-os voksoláskor elért eredményeket, ahol az SPÖ 35,3, míg az ÖVP 34,3 százalékot kapott. Ebben a helyzetben a két nagy pártot különösen keményen érinti, hogy a hagyományos választói rétegük fogyatkozik. Az SPÖ-nél a 70-es évektől érezhető a támogatók lemorzsolódása. „Eltekintve néhány alkalmi csúcsponttól megfigyelhető az állandó hanyatlás a szociáldemokratáknál”, elemzi a helyzetet Anton Pelinka a Bécsi Konfliktuskutatási Intézet igazgatója. Majd megjegyzi „ezt csak az ÖVP problémái fedik el.”

Mindkét párt azzal a dilemmával küzd, hogy saját leghűségesebb kliensrétege számszerűen folyamatosan zsugorodik. Egyre kevesebb ugyanis az ipari munkás és a gazda. Viszont bővül a középosztály. Ez a réteg viszont a választásokon rugalmasabb és hullámzó hangulatú. Ha egy párt még klasszikus választói csoporttal rendelkezik, az az ÖVP és a gazdák. 80-85 százalékuk kitart mellettük”, nyilatkozta Fritz Plasser az innsbrucki egyetem politológusa. De a számuk csökken. Günther Ogris a Társadalomtudományi Intézet munkatársaként úgy véli, ha az SPÖ-nek van még hol keresnivalója, akkor a képzettek szakmunkások körében. Az egyszerű munkások körében a vörösök nem csak a Jörg Haider számára veszítettek el választókat, de ők hajlamosak arra, hogy távol maradjanak az urnáktól. Valóban ki az igazi vörös törzsválasztó? „A 300 000 párttag és az ő családjaik.” A szakszervezetekkel megkötött kiegyezéssel Werner Faymann az új SPÖ elnök egy olyan választói réteget szólíthat meg, mely 2006-ban nem igazán érezte indíttatva magát, hogy voksolni menjen. „Egy olyan probléma, mivel az ÖVP-nek is meg kellett küzdenie a keresztény szakszervezetekkel kapcsolatban”, fogalmazott Ogris. Ők csalódtak a nagy párt szociális érzéketlensége okán.

A néppárt helyzete sem sokkal jobb. Ők azt kockáztatják, ha a gazdasági érdekeket írják a zászlajukra, hogy a másik oldal szociális érzéketlenséget vet a szemére. „A kötelező óvodai év bevezetésének követelésével Wilhelm Molterer ÖVP egy feminista, fiatal témát vett fel programjába és ezzel ellensúlyozza az SPÖ szociális kompetenciáját. Ugyanakkor gazdasági józanságát is elárulja, tisztában van a követelése árával”, fogalmazott Pelinka. „Az idősebbek választói viselkedése is változóban van”, fogalmazott Plasser. A drágulás masszívan hatott a kis nyugdíjakban részesülőkre. S ők adják a nyugdíjasok többségét. Márpedig ők pontosan odafigyelnek a pártok ígéreteire, s mérlegelni fogják azokat. Aki a nem készít megfelelő csomagot e választóknak, az Fritz Dinkhauser listájának készíti elő az útját. Pelinka is mozgásban látja a nyugdíjasokat és úgy véli egy részük átléphet az FPÖ táborába.

Süddeutsche Zeitung

A baloldali müncheni napilap Schröder: Szaakasvili egy „hazárdjátékos” című cikkében foglalkozik a kaukázusi válság németországi megítélésével. Gerhard Schröder (SPD) volt kancellár bekapcsolódott a kaukázusi válságról folyó vitába. Schröder a grúz elnököt „hazárdjátékosnak” nevezte, a kaukázusi harcok elindítójának a grúzok bevonulását látja Dél-Oszétiába. Egyúttal óvott attól, hogy a grúzokat túl gyorsan felvegyék a NATO-ba. Az ország NATO belépése a legfrissebb eseményekkel még messzebbre tolódott, fogalmazott Schröder. A CDU, az FDP és az SPD külpolitikusai szintén fenntartásaikat hangoztatták a gyors NATO felvételükkel kapcsolatban. Meggyőződésének adott hangot, hogy Oroszország a Kaukázusban nem folytat terjeszkedő politikát. A volt kancellár jelenleg a Gazprom által Balti-tengeri gázvezeték az északi áramlat felügyelőbizottságát vezeti. Schröder nem látja szükségesnek, hogy a Berlin és Moszkva közötti „stratégiai partnerséget” a legújabb események miatt fel kellene mondani. „Nem tartom helyesnek Oroszország démonizálását. Én Oroszországot Európa részének tartom” fogalmazott a volt kancellár.

A Schröder által hevesen bírált, Szaakasvili időközben mély elismeréséről biztosította Angela Merkelt a kaukázusi konfliktusban megfogalmazott álláspontja miatt. Mint nyilatkozta: „Mély benyomást gyakorolt rám viselkedése, hogy pillanatok alatt megértette, mi a helyzet.” Szaakasvili nyilatkozatában a kancellárral folytatott tárgyalásaira utalt. Ezek „sokkal jobbak voltak, mint más európai vezetőkkel folytatott beszélgetések.” A grúz elnök fosztogatással vádolta az orosz csapatokat. Ráadásul szerinte Moszkva szándékosan vadászott újságírókra. „Még sohasem követelt egy ilyen rövid konfliktus ilyen sok áldozatot a sajtó munkatársai köréből” fogalmazott Szaakasvili.

Hans-Gert Pöttering (CDU) az Európa Parlament elnöke a grúz kérdésben egységes álláspontra szólította fel az EU-t. „Az EU-nak közösen, határozottan és ezzel egy időben készen a párbeszédre kell Oroszországgal szemben cselekedni”, nyilatkozta a Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitungnak. Pöttering egyúttal óvott attól, hogy elszigeteljék Oroszországot: „Egy ENSZ Biztonsági Tanács tagot nem lehet elszigetelni.” Az EP politikus Grúzia dél-oszétiai katonai akcióját súlyos hibának nevezte. „De még súlyosabb esik a mérleg serpenyőjébe, hogy az orosz csapatok bevonultak Grúziába. Ez a nemzetközi jog rendkívül súlyos megsértése, egy független ország elleni agresszió”, fogalmazott Pöttering.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.