Junge Welt
A radikális baloldali napilapban Tomasz Konicz Egyszerűen újraosztani című cikkében elemzi a Gyurcsány-kormány „adóreform” elképzeléseit, ami egyet jelent a multik terheinek csökkentésével és a foglalkoztatottak magasabb kiadásaival. A budapesti kormány szeretné az adójogszabályokat átalakítani. A héten beérkeztek a „független szakértők és tanácsadó vállalatok” javaslatai. A javaslat elkészítői között ott volt a négy nagy könyvvizsgáló cég képviselője: a Deloitte, az Ernst and Young, KPMG és a PricewaterhouseCoopers – előterjesztette a szocialista kisebbségi kormány számára részletes adókoncepcióját, melynek fő vonalainak megvalósítása már 2009-ben elkezdődik. A 1200 milliárd forintnyi adó ajándékot kívánnak a reformjavaslatok keretében szétosztani. Összességében az adókönnyítések elérnék a 2500 milliárd forintot, amit 1300 milliárdnyi adóteher növeléssel és az állami kiadások csökkentésével kívánják finanszírozni. Az adócsökkentések ellentételezéseként azt tanácsolták, hogy szüntessék meg a minimálbér adómentességét, s elképzelhetőnek nevezték az áfa 20-ról 23 százalékra emelését. Végül azt javasolták, hogy a havi egészségügyi járulékot 1950 forintról 8000-re emeljék.
A Gyurcsány-kormány szóvivője, mely az egészségügy népszerűtlen reformelképzelései miatt már túl van egy koalíciós szakításon, s szenved az igen alacsony közvélemény-kutatási adatok miatt, óvatos optimizmussal értékelte az elképzeléseket. A pénzügyminisztériumban úgy nyilatkoztak, hogy a javaslatok megvalósításához a szociális kiadások megnyirbálása elkerülhetetlen. A kassza hivatalos őre a javaslatokat „segítségnek” nevezte a jövő évre kidolgozandó adóreformhoz. „Azonos hullámhosszon” mozognak számos kérdésben, mint az „adórendszer leegyszerűsítése” és a „munkaadói adóterhek csökkentésében”, nyilatkozta a minisztérium szóvivője a sajtóban.
Die Welt
A konzervatív német napilapban Thorsten Pifan Pályaalkalmassági teszt és a többi című cikkében ismerteti azokat a stratégiákat, ahogyan az önkormányzatok küzdenek a fiatalkorú bűnözés ellen. Randalíroznak, kiabálnak, verekednek. A német városokban nő az erőszak, főként a fiatal elkövetők válnak egyre gátlástalanabbá. Számos önkormányzat mindeközben kemény intézkedésekkel próbálja helyre állítani a rendet, amiért számíthat a rendőrség támogatására. A jogosítvány visszavonás és a „pályaalkalmassági” csak az egyik lehetőség. Freiburg problémás negyedét Bermuda háromszögnek hívják. Az óváros eme negyedét tavaly alkoholmentes övezetté nyilvánították, legalább is ideiglenesen. „Egyre több fiatal jelent meg a szűk utcákon. De nem a vendéglőket látogatták, hanem az utcán vodkát és más tömény italt vedeltek,” nyilatkozta Petra Zinthäfner a város szóvivője.
A túlzott alkoholfogyasztás következménye, mocskos utcák, kiabálások és végül verekedések. Az alkoholtilalom péntektől vasárnapig este tíztől reggel hatig tart, s annyira eredményes volt, hogy egy rövid kísérleti szakaszt köbvetően most hosszabbították meg két évvel. A freiburgi rendőrség szerint az eredmények biztatóak, a Bermuda háromszögben az erőszakos cselekmények száma 16 százalékkal csökkent.
Stuttgart városa is reagált az egyre brutálisabbá váló összecsapásokra és az fiatalkorúakat az ún. „idiótatesztre” küldi. Az elképzelés hatalmas visszhangot váltott ki. Az ötlet támogatói az egész országban követelik a jogosítvány bevonását az esetükben, ahol a folyamat végén orvosi-pszichológiai vizsgálat áll. A rendőrszakszervezet (GdP) szintén támogatja a stuttgarti kezdeményezést: „Fiatalokat és az ifjú felnőtteket érzékeny területükön megfoghatják”, fogalmazott Rüdiger Holocek. Éppen ezeknél a csoportoknál az autó különösen fontos jelentőséggel rendelkezik. Kérdéses, hogy holt részegen és erőszakos cselekményeket elkövetve mozog egy város utcáin, az alkalmas egy autó elvezetésére. Holocek a Freiburgban gyakorolt alkoholtilalmat is jó ötletnek tartja – legalább is kisebb városokban. A nagyvárosokban, mint pl. Berlinben majdnem minden negyedben található egy Bermuda háromszög. Ezek ellenőrzése túl nagy energiát kötne le, ezért az elrettentő hatású vezetői engedély bevonás sokkal hatékonyabb. Azok a fiatalok, akik 16 – 17 évesen már örülnek a jogosítványnak, így jobban megfontolják, hogy mit művelnek.
A freiburgiak időközben egész intézkedés csokrot fogadtak el, ezek közé tartozik az ún. „sárga lap”. Akire egy vendéglőben felfigyelnek azt nem csak az adott étteremből tilthatják ki, „hanem mindegyik a projektben résztvevő lokálból”, nyilatkozta Zinthäfner. A stuttgarti kezdeményezést, fiatal erőszakos bűnözőket pályaalkalmassági vizsgálatra küldését, már régóta alkalmazzák Freiburgban.
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről