Felavatták Zenthe Ferenc szobrát

Zenthe Ferenc mellszobrát avatták fel pénteken Salgótarján salgóbányai városrészén, a Kossuth-díjas színművész szülőhelyén. Az ünnepségen Zenthe Ferenc özvegye, fia, és pályatársai is részt vettek.

MNO
2008. 10. 24. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zenthe Ferenc, Nógrád megye és Salgótarján díszpolgára 1920-ban született Salgóbányán, ahol tavaly, a halálát követő évben emlékparkot alakítottak ki. A mellszobrot, Molnár Péter szobrászművész alkotását az erdészház parkjában állíttatta fel Salgótarján önkormányzata az oktatási tárca, valamint a Képző- és Iparművészeti Lektorátus támogatásával.

A tenkes kapitánya című filmsorozat szignáljával kezdődött az ünnepség, amelyen elsőként Lőte Attila, a Madách Színház Jászai Mari-díjas színművésze emlékezett meg pályatársáról. „Biztos vagyok benne, hogy a Jóisten jókedvében lehetett, amikor világra teremtette Firincet” – fogalmazott. Lőte Attila remek színészként és nagyszerű emberként jellemezte Zenthe Ferencet, aki – mondta – alapjában racionális alkat volt, mégis derűjével, humorával ejtette rabul az embereket.

„Hiányzol, Firinc. Hiányzik az együttjátszás öröme, az igazság, a szorgalom, a bátorság, a korrektség, az ifjúság egének kékje” – mondta a színművész. Székyné Sztrémi Melinda, a város polgármestere a mohorai születésű Tolnay Klári mellett Zenthe Ferencet nevezte a Palócföld színészlegendájának. Felidézte, hogy Zenthe Ferenc 10 éves koráig élt Salgóbányán, 2005-ben választották meg a Nemzet színészévé.

Hetvennél több filmben és tévéjátékban szerepelt. Utolsó játékfilmje a Magyar Vándor volt 2004-ben, amelyben földijével, a szintén salgótarjáni Gyuriska Jánossal játszott. Élete olyan volt, mint a játéka: természetes – mondta a polgármester, hozzátéve: a számos díj ellenére a legnagyobb elismerés a közönség jól érezhető szeretete. Magyarország első Zenthe-szobrának avatásán Hollai Kálmán, az ugyancsak Salgótarjánból elszármazott színművész József Attila: Thomas Mann üdvözlése című versével búcsúzott Zenthe Ferenctől. A koszorúzók között volt Szerednyei Béla színművész is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.