Az elnök ugyanitt úgy nyilatkozott, hogy Göncz Kinga magyar külügyminiszter (Pozsonyt) „utasító” lépése ésszerűtlen volt, s a magyar fél, mint olyan, ezúttal is „olajat öntött a tűzre” a kétoldalú kapcsolatokban. Ezzel szemben Gasparovic szerint Szlovákia „talán 100 százalékot is meghaladóan teljesíti” a Magyarországgal szembeni vállalásait. A TASR szlovák hírügynökség tudósítása szerint a szlovák elnök azt mondta, hogy „Szlovákiában nem félmillió magyar él, hanem úgy 300 ezerig terjed a számuk”. Gasparovic a magyarok szempontjából elfogadhatatlan tankönyveket „a szlovák törvényeket követő kiadványoknak” nevezte. A magyar iskolák „kiéheztetésének” kérdésében az elnök védelmébe vette a szlovák vidékfejlesztési tárcát, amely valójában mindössze csak „egy fél magyar iskolának”, a magyar-szlovák nyelvű ógyallai zeneiskolának juttatott az iskolafejlesztésre szánt uniós támogatásokból.
Gasparovic úgy próbált érvelni: ha egy iskolaépület omladozik, akkor oda megy a pénz, függetlenül attól, hogy az épületben milyen nyelven tanítanak. A szlovák államfő ugyanakkor bírálta a leányfalui önkormányzatot, amiért a szlovákiai magyarok uniós védelmét sürgető szándékkal a magyarországi településen egyelőre nem használják az EU zászlóját. Gasparovic szerint a hetek óta politikai viharokat kavaró – a magyar szövegekben kizárólag szlovák helységneveket (magyar toldalékokkal) közlő, a szlovákiai magyar iskolák számára készült – tankönyvek úgy vannak rendjén, ahogy vannak, mert igazodnak a szlovák törvényekhez. Mint mondta, ő a minap nem a tankönyvekért felelős oktatási minisztert, Ján Mikolajt, hanem azokat a szlovák törvényeket védelmezte, amelyek a kérdésben így rendelkeznek, s ennek megfelelően ezek a könyvek úgy vannak jól, ahogy vannak. Erre akkor a Magyar Koalíció Pártja (MKP) azzal reagált, hogy ezek után aligha akad olyan szlovákiai magyar, aki a jövőre esedékes államfőválasztáson Gasparovicra szavazna. Ezt Gasparovic ellenkezőleg látja, szerinte igenis vannak magyar támogatói.
A szlovák államfő állítása szerint a révkomáromi székhelyű Selye János egyetem nem teljesíti küldetését, az szerinte „egy szlovák egyetem, ahol magyar nyelven folyik az oktatás”. Az elnök úgy véli: az MKP sok jószolgálatot tehetne a kedvezőbb magyar-viszony kialakítása érdekében, de ellenkezőleg, károkozó módon cselekszik: részt vesz a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumán (KMKF) – rótta fel az elnök az MKP-nak. Egy másik média, a kereskedelmi Markíza TV vasárnapi beszélgető műsorában Vladimír Meciar, a kormányhoz tartozó Néppárt HZDS elnöke is támadta a KMKF miatt az MKP képviselőit, mondván, hogy „megsértették Szlovákia függetlenségének elvét”, de a szlovák parlament október végén „majd elszámoltatja őket”. Akkor is, ha – mint az MKP már jelezte – ezen „a megalázó aktuson” nem kíván jelen lenni a magyar párt – mondta Meciar.
(MTI)

Kapu Tibor régi bizonyítványa került elő – meglepő dolog derült ki