A befektetők – és egyes elemzők is – kétkednek, hogy a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag valóban eléri célját, és számosan aggódnak amiatt, hogy immár az amerikai gazdasági alapokkal is baj van, ami tovább nehezíti a pénzügyi válságból történő kilábalást. A múlt hetet a Dow Jones ipari index 7,3 százalékos, a S&P 500 mutató 9,4 százalékos, míg a Nasdaq Composite index 10,8 százalékos veszteséggel zárta.
A befektetői hangulat alakításában egyelőre még a makromutatóké a főszerep, de lassan indul már a negyedéves vállalati jelentési idény is, és ez újabb megerősítést adhat az aggodalmaknak – vagy éppen enyhíthet azokon. A jövő héten igazán nagy jelentőségű makroadat nem lesz, kedden a Fed elnökének gazdasági kilátásokról szóló beszédét övezheti kiemelt figyelem. A heti foglalkoztatási adatok csütörtöki ismertetése azért tarthat számot nagy érdeklődésre, hiszen a múlt pénteken közzétett múlt havi adatok szerint szeptemberben 159 ezer munkahely szűnt meg – ez 5 és fél éve a legnagyobb esés – , és 6,1 százalékos rátával ötéves magasságba jutott a munkanélküliség. Még sokkolóbbnak bizonyult az a tény, hogy az amerikai gazdaságban az idén már 760 ezer munkahelyet számoltak fel.
A jövő héten – az olajárakat befolyásoló heti amerikai készletadatok szerdai ismertetése mellett – még nyilvánosságra kerül az augusztusi kereskedelmi mérleg és a nagykereskedelmi raktárkészletek adata is.
(MTI)