Oroszország és Bulgária is negatív minősítést kapott

A néhány hete érvényben lévő stabilról leminősítés kockázatára utaló negatívra rontotta csütörtökön Oroszország hosszú futamú szuverén adósi osztályzatának – nemrég még pozitív – kilátását a Standard & Poor's, a bankszektor stabilizálásának költségeire és a folytatódó tőkekiáramlásra hivatkozva.

MNO
2008. 10. 23. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítők az utóbbi hetekben egymás után rontják a kelet-európai országok osztályzati kilátásait és kockázati besorolásait. Az S&P a csütörtöki londoni bejelentés szerint a kilátásrontással együtt megerősítette a hosszú futamú orosz devizaadósság – Magyarországéval megegyező – „BBB plusz” osztályzatát, a hosszú lejáratú rubeladósság elsőrendű „A mínusz” besorolását, valamint az „A-2” szintű rövid futamú kockázati osztályzatokat. A nemzetközi hitelminősítő ugyanakkor elsőrendű „A mínusz”-ról közepes befektetői „BBB plusz”-ra rontotta a tőkeátutalási és konvertibilitási kockázatot mérő besorolást.

A Standard & Poor's szerint az orosz állam összesen a GDP-érték 15 százalékáig terjedően vállalt likviditási finanszírozást a költségvetésből és a tartalékokból a nagy állami lakossági bankok számára, emellett részlegesen garantálja a nagybankok által a kisebb, gyengébb tőkeellátottságú bankoknak nyújtott bankközi hiteleket. A hitelminősítő szerint az orosz kormány költségvetési és devizatartalékai magasak, de ha a gazdasági növekedés 3 százalék alá lassul jövőre – amit az S&P valószínűsít –, növekedni fog a politikai nyomás e tartalékok elköltésére. Ráadásul a negatív kilátás annak a növekvő esélyét is tükrözi, hogy Oroszországnak 2009-ben költségvetési hiánya lesz, ami visszafordítaná az államadósság-teher eddigi töretlen csökkenésének folyamatát, áll az S&P elemzésében.

A Standard & Poor's alig egy hónapja rontotta az orosz adósosztályzati kilátást az akkori pozitívról stabilra; innen rontotta most tovább negatívra. Az utóbbi hetekben számos más kelet-európai szuverén adós is rosszabb kilátást vagy osztályzatot kapott a nagy nemzetközi hitelminősítőktől. A globális pénzügyi felfordulás okozta bizalmi erózió ugyanis – az adósi minőség megállapítására szakosodott cégek szerint – kikezdte a befektetői kockázatvállalási készséget, és ezt e jórészt nagy külső finanszírozási igényű gazdaságok is megszenvedik.

Magyarország „BBB plusz” adósosztályzatának kilátását a Fitch Ratings múlt pénteken stabilról negatívra rontotta, a Standard & Poor's pedig szintén a múlt héten negatív kihatású figyelőlistára helyezte. A Fitch nem sokkal a magyar kilátásrontás után bejelentette, hogy Ukrajna hosszú futamú deviza- és beladósság-osztályzatát az addigi „BB mínusz”-ról egy fokozattal a már mélyen spekulatív „B plusz”-ra rontja, és az új besoroláson is fennhagyja a negatív kilátást. Ugyanez a cég egy héttel korábban egyszerre mindhárom balti köztársaság szuverén adóskockázati besorolását visszaminősítette, ráadásul szintén úgy, hogy az új, rosszabb osztályzatokon is fennhagyta a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást.

A Moody's Investors Service a múlt hónap végén Bulgária és Lettország adóskockázati osztályzatainak kilátását rontotta, az előbbiét pozitívról stabilra, az utóbbiét stabilról negatívra. Csütörtökön a Standard & Poor,s negatív kilátásra helyezte Bulgária deviza és beladosság-osztályzatát. A hitelminősítő ezt azzal indokolta, hogy az idei első nyolc hónapban a folyó fizetési hiány a GDP 14 százaléka volt. Miközben a tavalyi hiányt fedezték a közvetlen külföldi befektetések, azok most csökkennek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.