A hatalom átmenetileg győzelemre áll, ugyanis november elsején – ha törvénytelenül is – a kormányhoz közelálló HopsInvest Zrt. átveszi Heves megye utolsó közkórházát, az egyetlen súlyponti egészségügyi intézményt. Persze az elkövetkező napokban még változhat a helyzet, miután sem megfelelő orvos-létszámmal, sem képzett szakasszisztenciával nem rendelkezik a cég, bár még mindig ködösítenek, titkolják az igazságot. Erről Szeleczki János, a hevesi megyeszékhely alpolgármestere beszélt hozzátéve: hosszú küzdelem áll a markhotosok mögött, s néhányan ugyan elfáradtak, de nem adták fel. Hozzátette, a kórház az embereké, tehát nem véletlen az országos szimpátia, drukk az egri kórházvédők sikeréért.
A hatalmas Dobó téri tömeg skandálva hangoztatta, Sós Tamás, a megyei közgyűlés szocialista elnöke áruló. Habis László, Eger polgármestere ugyanakkor mélyen elítélte a történteket, s kijelentette: nem ilyen országot, nem ilyen megyét képzelt el a rendszerváltás idején. Olyan Magyarországot szeretne, ahol egy szakhatóság nem a kénye-kedve szerint járhat el. Kis hazánkban ugyanis – tette hozzá – ha valaki palacsintasütő üzemet nyit, akkor az ÁNTSZ szigorú feltételekkel vizsgálja a folyamatot, Egerben viszont nem is jártak.
A polgármester nem érti egyrészt, vajon az Észak-Magyarországi Regionális Tisztiorvosi Szolgálatnak miért kellett átadnia elfogultságra hivatkozva a közép-dunántúliaknak a működési engedély kiadásával kapcsolatos eljárás ügyét, másrészt pedig furcsának tartja: Bujdosó László, a Közép-Dunántúli ÁNTSZ vezetője éppen akkor kapott kitüntetést, amikor – bár parancsot teljesített – mindenféle vizsgálat nélkül kiadta a magántársaságnak a Markhot Ferenc Kórház működési engedélyét. Felhívta a figyelmet, Heves megye az egyetlen régió hazánkban, ahol november elseje után vélhetően minden kórház a HospInvest Zrt. kezére kerül, amennyiben nem győz az igazság, a józanész.
Habis úgy véli: behunyt szemmel engedelmeskednek az állami szervek vezetői a szocialista hatalomnak, ő azonban azt szeretné, ha a bíróságok, illetve a szakhatóságok egyenlő mércével mérnének, ha megszűnne a diszkrimináció. Amennyiben a Markhot Ferenc kórház egy ismeretlen anyagi hátterű vállalkozáshoz kerülne, a demokratikus jogrendbe vetett hite rendülne meg. Egyelőre azonban mégsincs szabad Magyarország, a parancsuralmi rendszerre emlékeztető helyzet alakult ki az egri kórház ügyében. Mint a városvezető szavaiból kiderült, három pert indítottak a Heves megyei közgyűlés és a HospInvest Zrt. között törvénytelenül létrejött vagyonkezelői és működtetői szerződés miatt, a Heves megyei bíróság ugyanis jogerősen kimondta: a profitorientált magántársaság márciusban megnyert pályázata érvénytelen. A második a közbeszerzési törvény előírásainak megszegéséről szól, a harmadik esetben az ÁNTSZ visszaéléseire várnak európai uniós norma szerinti döntést a taláros testületek részéről.
Gondolatait követte volna Pócs Alfréd főorvos beszéde, de a több ezres tömeg hosszú perceken keresztül nem hagyta szóhoz jutni. A fővárosból, Sopronból, Debrecenből és persze heves megyéből érkezett emberek újra Sós Tamást és az általuk szocialista bagázsnak nevezett kormányt szidták. Amikor viszont Pócs szóhoz jutott, lehangolóan közölte: a HospInvest novemberben ugyan átveheti a kórházat, de nem oldja meg a megye egészségügyi gondjait. Szerinte egy szűk érdekcsoport akarata érvényesül, s 1300 dolgozó, valamint 350 ezer ember betegellátásának sorsa azért pecsételődik meg, mert a magáncég menedzsmentje, s a megyegyűlés szocialista frakciója érdekeinek erőszakos érvényesítése mindennél fontosabb. A gyógyító szakember emlékeztetett: csakis Sósékat terheli politikai felelősség a kialakult helyzetért.
Gyenes Géza, a Magyar Orvos Szövetség elnöke rámutatott: próbálják, de nem tudják az MSZP-sek leírni Egert. Példaként említette a várvédő Dobó Istvánt és 2000 fős csapatát, akik 458 évvel ezelőtt egy 80 ezres török sereget ziláltak szét. Állítja, még nem késő cselekedni, s nem késő meghagyni köztulajdonban azt a kórházat, amit az egriek építettek. Állítja, a helyi ellenállás példát szolgáltatott Magyarországnak, s nem véletlen az a hatalmas tömeg, amely megjelent a Dobó téren. Körülnézett, majd közölte, Soprontól a fővárosiakkal együtt Debrecenig nagyon sokan eljöttek, miután most valóban az ország sorsa dől el, amihez a hevesi megyeszékhely adja a téma alapját. Hegyaljai Judit, az EDDSZ egri elnöke kemény szavakkal illette Sós Tamást, s úgy fogalmazott, a megyei közgyűlés szocialista elnöke soha sem úgy cselekszik, mint ahogy beszél. A kórházvédőket vádolja rombolással, holott ő és baráti köre tesz tönkre mindent Heves megyében, ami működne. Számára az emberi élet nem számít, hiszen ha számítana, akkor most ott volna a demonstráción, s magyarázatot adna a történtekre. A napokban például a patinás egri Dobó Gimnázium uniós pályázati sikerét hiúsította meg Sós elnök – tette hozzá -, ami után Hegyaljai megkérdezte a tömeget, mi ez, ha nem diktatúra.
Szabó Pál, a kórházvédők elnöke ugyancsak súlyos szavakkal illette a megyevezetést. Szavai szerint Sós Tamás bűnlajstroma kimeríthetetlen. 21 olyan cselekedetét bírálta, ami egy demokratikus államban nem nevezhető tisztességesnek. Rámutatott, hogy bűnös, mert semmibe veszi a neki hatalmat adó népakaratot, a népszuverenitás elvét megsérti, mert politikai kapcsolatait nem a kórház javára használta fel, hanem a betegellenes magántőkének. Vádpontjainak felolvasása közben zúgott a tömeg, s rendőrt nem lehetett a helyszínen látni, a környező utcákban húzták meg magukat. Pedig Szabó Pálék szívesen látták volna őket, hiszen a Markhot szolgáltatásait előbb-utóbb nekik is igénybe kell venniük Heves megyeiek lévén.
A Gój Motorosok szintén megjelentek a több ezres demonstráción, és először a 15 motort zúgatták a Dobó téren, majd Mészáros Imre, a kétkerekű nemzeti csoport vezetője szólt a tömeghez. Mint mondta, a gójok feladatuknak tekintik, hogy küzdjenek minden olyan tett ellen, ami nemzetellenes. Ugyanakkor hozzátette: ez a társaság sosem követett el törvénytelenségeket, s a későbbiekben sem szándékoznak átlépni a törvényesség határain. A demonstrációt követően a gójok fölkeresték volna Sós Tamás lakását, és fülsüketítő motorzúgatással szerették volna felhívni az elnök figyelmét arra: rossz úton jár, és előbb-utóbb el kell számolnia a politikai tetteinek következményeivel. A szocialista politikus viszont nem volt otthon. A Sós-lak helyett a Markhot Ferenc Kórházhoz gurultak, s a csodamasinák rettenetesen erős hangjával demonstrálták, hogy az ország a magyaroké, Eger pedig az egrieké.

Újabb bukott magyarellenes politikus gyorsítana a balszélen