A piacstabilizáció „a recesszió felé húzza” a magyar gazdaságot

A vártnál jobb októberi inflációs adatok után a magyarországi dezinfláció folytatódására számítanak londoni feltörekvő piaci elemzők a forint eddigi gyengülése ellenére, sőt abban az esetben is, ha a forintárfolyam tovább gyengülne, mivel úgy látják, hogy a magyar gazdaság teljesítménye és az ellátási oldali árfolyamatok lesznek az infláció fő meghatározó tényezői.

MNO
2008. 11. 11. 14:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő év márciusában a 12 hónapra vetített infláció várhatóan 4,2 százalékos lesz – közölte Mikroszkóp című kiadványában az Ecostat kutatóintézet. Ugyanebben az időszakban a termelői árak szintje 3,2 százalékkal haladhatja meg az előző év azonos időszakának értékét. A kutatóintézet a jövő év első három hónapjában 255, 253 és 251 forintos euró árfolyammal számol. A konjunktúra jelentésben januárra 50 bázispontos jegybanki alapkamat csökkentéssel számol az Ecostat, így az év eleji kamat 11 százalék lesz. A prognózis szerint ezt februárban egy újabb 50 bázispontos csökkentés követi, 10,50 százalékra csökkentve az alapkamatot.


A KSH keddi közlése szerint a fogyasztói árak a múlt hónapban 5,1 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly októberben. A távirati iroda által előzetesen kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni befektetési házak közül volt olyan, amelyik megjósolta az 5,1 százalékig süllyedő októberi éves inflációt. A citybeli prognózisok viszonylag széles sávban, 5,1–5,5 százalék között mozogtak, az előrejelzési átlag 5,30 százalék volt. A keddi adatközlés után Gillian Edgeworth, a Deutsche Bank londoni részlegének Közép-Európa-elemzője azt mondta: jóllehet a forintárfolyam alakulása továbbra is kockázati tényező a dezinflációs folyamat szempontjából, a ház szerint azonban esetleges további forintgyengülés is csak lassíthatja, de nem állítaná le a dezinflációt Magyarországon.

Edgeworth szerint az olajárak csökkenése és az élelmiszerár-infláció megtorpanása ellentételezi a gyengébb forintot. A Deutsche Bank elemzője az idei évre ezzel együtt sem vár jegybanki kamatcsökkentést; a további pénzügypolitikai lépések szerinte a forintárfolyam alakulásától függnek.

Jacqueline Madu, a Crédit Suisse-bankcsoport londoni befektetési részlegének közép-európai elemzője szerint jóllehet a forint „valószínűleg tovább gyengül”, a nagyon gyenge gazdasági kilátások miatt azonban az infláció lassulására is számítani lehet az idén és jövőre. A szakértő jelenlegi előrejelzése szerint 2009 végén 3,4 százalékos éves összevetésű infláció várható Magyarországon.

A Crédit Suisse londoni elemzője 2009 elejére valószínűsítette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) első kamatcsökkentését. A Cityben általános az a prognózis, hogy az idén nem, de jövőre már magyarországi jegybanki kamatcsökkentések várhatók, bár ennek mértékéről eltérnek a vélemények. A JP Morgan-bankcsoport várakozása szerint a magyar jegybank 2009 első negyedében kezdi a pénzügy-politikai enyhítést egy negyed százalékpontos kamatcsökkentéssel. A ház távlati előrejelzése az, hogy jövő júniusra 10,75 százalékra, 2009 végéig 9,00 százalékra süllyed az MNB-alapkamat.

A Merrill Lynch londoni elemzői ugyanakkor megerősítették azt az előrejelzésüket, hogy jóllehet az idei év végéig fennmarad a 11,50 százalékos MNB-alapkamat, 2009 végére azonban 6,50 százalékra csökken vissza, ahogy a piacok stabilizálódnak, és a globális környezet „a recesszió felé húzza” a magyar gazdaságot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.