n-tv
A német hírtelevízió Szükség csomag mentette meg Magyarországot című cikkében kommentálja Gyurcsány Ferenc interjúját a Vasárnapi Hírekben, melyet az államcsődhöz közeli állapot bizonyítékaként értékel. Egy a hét közepén bejelentett uniós és IWF hitelcsomag mentette meg a miniszterelnök szerint Magyarországot a pénzügyi összeomlástól. A világméretű pénzügyi válság Magyarországot „egy államcsődbe, s vele együtt egy szociális válságba vezethette volna, ha a nem jól végeztük volna a dolgunkat”, nyilatkozta Gyurcsány. A Nemzetközi Valutaalap (IWF) és az EU szerdán 20 milliárd eurós hitelkeretet nyitott miután a pénzpiacok a válság miatt gyakorlatilag elzárták a csapokat. Magyarország különösen veszélyeztetettnek bizonyult, mert igen magas a külföldi eladósodottsága és a mivel notóriusan elmulasztotta a reformokat elpárolgott a befektetők bizalma.
Gyurcsány elismerte, hogy a mentőakcióban Angela Merkel, Gordon Brown és Nicolas Sarkozy kiemelkedő szerepet játszott. Szocialista kisebbségi kormánya, fogalmazott Gyurcsány, a legrosszabbal számolt. „Napokon keresztül féltünk a legrosszabb forgatókönyv megvalósulásától”, ábrázolta a kormányfő a kormányában uralkodó hangulatot. „A forint az euróval szemben a 350-400-as kurzusra csúszhatott volna. Pillanatokon belül az infláció 20-30 százalékra emelkedhetett volna, ennek következtében az emberek elveszítették volna egy negyedét, vagy akár egyharmadát is.”
Süddeutsche Zeitung
A baloldali müncheni napilapban Thorsten Denkler A legbrutálisabb maradék kockázat című cikkében kommentál a hesseni SPD hatalmi játszmáival. A szerző szerint, ha Roland Koch egy tudományos fantasztikus film főgonosza lenne, akkor egy olyan személyt, mint Jürgen Walter segédjévé tenné, hogy ellenfelét, Andrea Ypsilantit, az SPD tartományi elnökét megakadályozza céljának beteljesülésében, a miniszterelnöki poszt megszerzésében. Ypsilanti kedden kívánja magát a hesseni tartományi gyűléssel miniszterelnökké választatni magát. Ypsilanti helyettesének, Jürgen Walternek szombaton nem volt más dolga, minthogy a nyilvánosság kijelentse, a koalíciós szerződést nem tudja támogatni. Tehát azt a koalíciós szerződést, amit ő tárgyalt meg az zöldekkel.
Walter a koalíciós szerződésről döntő rendkívüli pártkongresszuson már meg sem jelent. Jürgen Walter jelenti jelenleg a legbrutálisabb rizikót Ypsilanti számára. Ugyan Walter kijelentette, hogy ennek ellenére támogatni fogja a miniszterelnökké választásában. Ezt azonban már senki sem hiszi. Ha egy koalíció lényegében arra alapul, hogy két párt egyetért az ügyek vitelében, hogyan támogathat Walter egy olyan személyt, aki miniszterelnökként pontosan azokat a tartalmakat kívánja megvalósítani, melyek nem tetszenek neki? S még ha meg is szavazza a miniszterelnököt. Mi lesz akkor, ha vitás kérdésekről kell döntenie a tartományi gyűlésnek? Ha Walter kitart a nem mellett, akkor legkésőbb a kisebbségi kormánynak legkésőbb akkor kell csomagolnia.Walternek két lehetősége van: vagy igennel voksol kedden Ypsilantira és akkor nevetségessé teszi magát, vagy nemmel szavaz és akkor mély válságba taszítja a hesseni SPD-t.Ypsilanti számára nincs többé visszaút. A választás napját már nem halaszthatja el, a hesseni kormányalakítási kísérlet drámai genezise után.
Már csak annak ellenére, hogy az utolsó esélye lenne, rendet tenne a párton belül és mindenekelőtt Jürgen Waltert végre meggyőzné. Ugyanis az ő szavazatára is rászorul. S, ha Ypsilantit most nem választják meg, akkor szinte biztosra vehetők az előre hozott választások. S Roland Koch jelenlegi miniszterelnöknek nem okozna nagyobb nehézséget ennek a választásnak a megnyerése. Ennek a megakadályozását írta az SPD, a zöldek és a Baloldali Párt közös zászlajára, méghozzá akkora betűkkel, hogy aligha engedhet meg magának egy kudarcot.