Az iskolagyümölcs-program célja, hogy helyes étkezési szokások kialakítására ösztönözze a fiatalokat, ők ugyanis a tanulmányok szerint többnyire később is kitartanak e szokások mellett. A program nemcsak az iskolás gyermekek célcsoportjának gyümölccsel és zöldséggel történő ellátására irányul, hanem azt is megköveteli a részt vevő tagállamoktól, hogy stratégiákat dolgozzanak ki, többek között oktatási és tudatosító kezdeményezések, valamint a legjobb gyakorlat megosztását célzó intézkedések formájában.
Az Európai Unióban 22 millióra becsülik a túlsúlyos gyermekek számát. Közülük több mint 5 millióan minősülnek elhízottnak, és ez a létszám minden évben négyszázezerrel emelkedhet. „Sok gyermek nem eszik elegendő gyümölcsöt és zöldséget, és gyakran nem is tudja róla, hogy valójában milyen finom” – kommentálta a döntést Mariann Fischer Boel biztos. „Európában elegendő végigmenni bármelyik főutcán, hogy észrevegyük, milyen méreteket ölt a gyermekkori túlsúlyosság problémája. Itt az alkalom, hogy tegyünk ellene” – tette hozzá.
A döntés szerint a tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy a szülőktől kötelező hozzájárulást kérjenek. A nemzeti hatóságoknak az egészségügyért és az oktatásért felelős állami szervekkel együttműködve, az ágazat és az érdekelt felek bevonásával a tagállami preferenciákhoz igazodó stratégiát kell kidolgozniuk. Megpróbáltak döntést hozni a miniszterek egy genetikailag módosított termék, az amerikai Monsanto cég egy szójababféleségének forgalmazásáról is.
E kérdésben azonban nem sikerült kellő számú szavazatot elérni sem a engedélyezés, sem az elutasítás mellett, így a végső döntés visszaszáll az Európai Bizottságra, amely minden bizonnyal megadja majd az engedélyt, a korábbi esetekhez hasonlóan. Az uniós agrártanácsban rendre megfeneklik a genetikailag módosított termékek engedélyezésének folyamata, mert a tagországok két nagy csoportot alkotnak az engedélyezni kívánók, illetve az elutasítók oldalán. Magyarország is abba a csoportba tartozik, amelyek nem engednének ilyen termékeket az unióba, amíg nem ismertek bizonyosan azoknak a pontos hatásai.
(MTI)