Han Jung-ven (Han Yongwen) szerint a gazdaság legnagyobb problémája, hogy a gyengülő külső kereslet a kínai exportnövekedés lassulását, kevesebb vállalati befektetést és csökkenő fogyasztást jelent.
Kína gazdasága az utóbbi évben lelassult, amint a globális pénzügyi válság az Európai Uniós és az amerikai fogyasztók bizalmát megrendítette. A gyengébb külföldi kereslet Kína gazdasági növekedését a harmadik negyedévben 9 százalékra szorította vissza, ez 2,3 százalékponttal lassúbb volt, mint egy évvel azelőtt. A kínai GDP növekedése ebben az évben 10 százalék alatt várható, öt év óta a legalacsonyabbnak ígérkezik.
A kínai gazdaság szilárd alapokon nyugszik, és óriási lehetőségek vannak a hazai kereslet növelésére, hangsúlyozta Han, hozzátéve, hogy a kormány gyorsan reagált az utóbbi hónapok eseményeire, és megtette a szükséges lépéseket. Az elmúlt hat hétben háromszor is csökkentették az alapkamatot, és a kereskedelmi bankok tartalékképzési kötelezettségét mérsékelték. Számos infrastrukturális fejlesztésbe kívánnak belekezdeni, és növelnék a közjóléti beruházásokat.
A kínai központi bank úgy döntött, hogy megszünteti a hitelkvótát, amelyet az év elején a kölcsönkihelyezések korlátozására léptetett életbe. Ugyanakkor szakértők megállapítják: hiába az engedékenység, amikor visszaesőben a hitelezés, mert mindenki fél a bizonytalan jövőtől.
(MTI)