Mozgalmas napok Csepelen: Lenint idézte a polgármester

Levélben utasította el Tóth Mihály csepeli polgármester Németh Szilárdnak, a Fidesz-KDNP frakcióvezetőjének javaslatát, hogy konszenzuskereső vitát tartsanak a kerület gazdasági helyzetéről és a gazdasági válság kerületi hatásairól. Egy helyi lap így az egykor csepeli párttitkárként ismertté vált Tóth álláspontját egy valamivel korábbi, „a lenini találékonyságról, újító szellemről” szóló beszédéből próbálta rekonstruálni.

MNO
2008. 11. 19. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A polgármester az elmúlt időszakban mindig elkerülte az ilyen vitákat; 2003-ban még a Csepeli Kórház bezárásának Fővárosi Közgyűlés előtti tárgyalásán sem szólalt fel – írja a Csepel.info, amely beszámolt arról, hogy Tóth Mihály elzárkózott a kialakult gazdasági helyzet elemzésétől.

A Csepel.info szerkesztői úgy gondolták: előkerítik Tóth egy korábbi nyilatkozatát. Volt miből meríteniük, Csepel polgármestere ugyanis a bolsevik rendszer időszakában, annak összeomlása előtt (1988-ban) a XXI. kerületi pártbizottság titkára volt.

A polgármester nagy tanítója és példaképe, Lenin születésnapja alkalmából mondta el egykor azt a beszédet, melyet most a Csepel.info közöl; a beszéd összefoglalója 1988 májusában a kerület szocialista pártlapjában, a Csepel újságban jelent meg.

„A hagyományokhoz híven Lenin születésének évfordulóján köszöntötték Csepelen a szocialisták az agitátorokat és a propagandistákat. Az ünnepségre az ÁMK-ban került sor, a meghívottakat pedig Tóth Mihály, a kerületi pártbizottság titkára köszöntötte” – eleveníti fel az eseményeket a Csepel újság.

Mozgalmas mozgalmi napok

„Mozgalmas napokat élünk – kezdte beszédét a párttitkár –, hiszen előttünk áll az idei év nem könnyű feladatainak teljesítése, készülünk május 20-ra, amikor újra pártértekezletre kerül sor. Ugyanakkor emlékezünk – a haladó emberiséggel együtt – Leninre, születésnapjára, életművére, világtörténelmi léptékű alkotására.” Tóth Mihály szólt arról, hogy a tudományos szocializmus kimunkálóitól örökül kapott hagyaték – bármennyire is sajnálatos ez a dogmatikus gondolkozású emberek számára – nem tartalmaz egyértelmű útmutatást az eljövendő szocializmus konkrét társadalmi-gazdasági berendezkedéséről, működési elvéről és főleg módjáról – idézi a párttitkár szavait a Csepel újság. „Az elméletet nem lehet kiagyalni, ez az elmélet az egész világ forradalmi tapasztalatának és forradalmi gondolatának összességéből születik” – idézett Tóth Mihály Lenin egyik, 1915-ben született írásából.

Felszabadulás utáni történelmünk nem egy éles fordulatánál a mi pártunk is közvetlenül a bátor lenini újító szellemben cselekedett mindazon alkalmakkor, amikor változtatott a hibás vagy túlhaladott gyakorlaton, amikor felülvizsgálta gazdaságpolitikáját, politikai koncepcióit, munkamódszereit – állapította meg a párttitkár, aki azt is leszögezte: „A vitakészség fejlesztése a szocialista demokrácia kibontakozásának is alapvető feltétele.”

Hiába tartotta még fontosnak 1988-ban a lenini eszmék mellett a vitakészség fejlesztését is a csepeli polgármester, nagy tanítójához és példaképéhez hasonlóan ez is lepereghetett róla. Az azóta eltelt időszakban ugyanis – leszámítva az e tekintetben kikerülhetetlen választási kampányokat – Tóth Mihály párttitkár elvtárs – ma pártelnök úr – nem sokszor ült le beszélgetni, vitatkozni a vele esetleg ellenvéleményt képviselő civilekkel, politikusokkal.

Életút

A fiatal csepeli párttitkárt bemutató korabeli cikkből többek között kiderül: az 1946-ban Budapesten született Tóth mozgalmár, aki már 1960-tól KISZ-aktivista majd KISZ-titkár volt, 1971 és 1975 között a Csepel Művekben a Kommunista Ifjúsági Szövetség agitációs és propagandatitkári tisztét töltötte be. Később elvégezte a Szovjetunió kommunista pártja ifjúsági szervezete, a Komszomol 5 hetes iskoláját is. Tóth Mihály jelenlegi csepeli polgármester, aki a lapban közölt életrajzának tanúsága szerint itthon nem nagyon szaggatta az istrángot tanulásügyben, valóságos szárnyakat kapott egykori Komszomol-tanulmányainak színhelyén, a Szovjetunióban. Ott ugyanis 1975 és 1979 között az SZKP KB (a Szovjetunió Kommunista Pártja központi bizottsága) főiskoláját végezte el. Tóth 1980-tól a csepeli tanács végrehajtó bizottságának tagja, 1983-tól a Csepeli Munkásotthon igazgatója volt.

(Ugyanerről az időszakról szerény szűkszavúsággal így számol be az az önéletrajz, melyet a Napi Gazdaságnak adott nyilatkozatához mellékelve olvashattunk 2006-ban: „1967 és 1994 között az ifjúsági, majd a szakszervezeti mozgalomban, valamint a politikai életben töltött be különböző választott tisztségeket. Közben főiskolai diplomát szerzett, újabb munkakörében öt éven át volt a Csepeli Munkásotthon igazgatója.”)

„A Csepel.info a jövőben rendszeresen fog „retro” cikkeket közölni, hogy olvasóink láthassák: dacára annak, hogy Marx és Lenin már eltűnt városvezetőink és parlamenti képviselőink nyíltan vállalt példaképei közül, a múlt még mindig itt kísért” – olvasható a lapban.

(forrás: csepel.info, napi.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.