Nem fogadta örömujjongás a bankmentő csomagot

„A magyar bankrendszer a pénzügyi válság következtében nem rendült meg, csak kijózanodott” Bernáth Tamás és Chornitzer Péter szerint.

MNO
2008. 11. 11. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bernáth Tamás a Scale Consulting Kft. keddi sajtótájékoztatóján úgy vélekedett: az, hogy nem fogadta örömujjongás a 600 milliárd forintos bankmentő csomagot, azt jelenti, hogy a bankok kellő tartalékkal rendelkeznek, ezért nem biztos, hogy a mentőcsónakba felkapaszkodnak a piaci szereplők.

A válságból tehát nem kell kihúzni őket, a szabályozás terén azonban Bernáth Tamás szerint van tennivalója az államnak, ez azonban nem magyar sajátosság, a szabályozó hatóságok világszerte azon gondolkodnak, min, és hogyan kellene változtatni – fűzte hozzá. Magyarországon a felülvizsgálat érintheti például az önrész nélküli hitelezést, amiről a lízingcégek régóta tudják, hogy nem tartható, az erős verseny azonban nem engedte, hogy kiszálljanak.

Bernáth Tamás elmondta: Ukrajnában például az árfolyamkockázat kivédésére a devizahitel felvételéhez az ügyfélnek devizajövedelmet kell igazolnia; Romániában törlesztési plafont vezettek be; Szerbiában betét fedezete mellett adnak hitelt, és törlesztőrészlet-plafon érvényesül. Hozzátette: Szerbiában már régóta működik a teljes körű hitelnyilvántartás. A szakértő rámutatott: a költséghatékonyság a tulajdonosok részéről erősebb kívánalom lesz, mint eddig. A fiókhálózat dinamikus bővítése véget ér, inkább azon gondolkodnak majd a bankok, hogyan lehetne a meglévőt megtölteni üzlettel, s ebbe belefér a racionalizálás is. Nagy valószínűséggel szerkezetátalakítások is lesznek. A bankok igyekeznek más területeken, például a keresztértékesítésben hasznosítani a munkaerőt, ugyanakkor az értékesítés csökkenése a létszám szűkítésével is járhat.

Koncentrációtól nem kell tartani Chornitzer Péter szerint. A szakértő úgy vélekedett, hogy a közép-kelet-európai piac még mindig vonzó a meglévő tartalékok és az árazás miatt. Az itteni bankok az eddiginél kevésbé profitábilisak lesznek, de még mindig bőven versenyképesek az anyabankok országaihoz képest – jelentette ki. „A baj nem akkora, s ezek nagy hajók, amelyek lassan fordulnak” – mondta. Hozzátette: a koncentrációhoz vevők is kellenek, vásárlókban azonban nem dúskál a piac.

Chornitzer Péter szerint a pénzügyi válság jelentősen hat majd a bankfejlesztési stratégiákra. A termékinnováció várhatóan visszaszorul, a termékkínálat szürkül. A hitelfeltételek szigorodnak. A bankok az eddigi erőteljes ügyfélakvizíció után meglévő ügyfélkörük felé fordulnak, jó értelemben vett korrekcióra kerülhet sor. Míg eddig a hitelezés területén szereztek új ügyfeleket a bankok, ezután meglévő – jól ismert – ügyfélkörüknek próbálnak majd minél több terméket eladni.

Korrekció várható a kockázatkezelés területén is, kifinomultabb módszereket alkalmaznak majd az ingatlanértékelés során vagy például a behajtási tevékenységben – mondta Chornitzer Péter. A szakértő arra számít, hogy a hitelintézetek az ügyfélbírálat során is új eljárásokat vezetnek be, amit nagyobb óvatosság jellemez majd, a saját ügyfelek pedig nagyobb kedvezményeket élveznek. A Scale csoport magyar tulajdonosok vállalkozása, amely a pénzügyi szektorra koncentrálva üzletfejlesztési tanácsadással (Scale Consulting), informatikai fejlesztéssel (Scale Solutions Kft.) és piackutatással (Scale Research Kft.) foglalkozik. A csoport Magyarországon kívül Szerbiában, Romániában, Ukrajnában és Oroszországban tevékenykedik. Magyarországon ügyfélkörébe tartozik a tíz legnagyobb bank.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.