A szociológus Székelyföld helyét vizsgálta Erdély társadalomszerkezetében. Elmondta, hogy jóval kevesebb a felsőfokú végzettségű magyar, mint a román. Országos szinten ugyanis 6,7 százalék az egyetemi végzettségűek aránya, a románok 7 százaléka járt felsőoktatási intézménybe, a magyarok 4,4 százaléka. Hargita és Kovászna megyében még rosszabb a helyzet: a lakosságnak csak 3,6—3,7 százaléka végzett felsőfokú iskolát. Kiss Tamás rámutatott: a többi megyében is kevesebb a magyar felsőfokú végzettségű. Érdekes viszont, hogy ez nem hat ki a foglalkoztatottságra: a magyar munkanélküliek aránya nem nagyobb a románokénál.
A kisebbségkutató intézet Életünk fordulópontja című saját felmérése szerint — amelyben a 20 és 45 év közötti magyar lakosság helyzetét vizsgálták — a székelyföldi háztartások átlagjövedelme 2006 novembere és 2007 februárja között 1123 lej volt, ami azt jelenti, hogy az egy főre eső jövedelem 430 lej. Ha a 215 lej alatti jövedelemmel rendelkezők számítanak szegénynek, a magyar lakosság több mint egynegyede — 27,3 százaléka — kerül e csoportba.
A székelyföldi arány ennél magasabb, 33 százalékos, azaz minden harmadik személy szegénynek minősül, de Erdély más térségeiben, például a Partiumban is hasonló a helyzet. Kiss Tamás elmondta, míg Marosvásárhelyen a lakosság egytizede szegény, a marosszéki falvakban élők fele minősíthető annak.
Ez egyébként általános jelenség: a nagyvárosokban sokkal kisebb az elszegényedés veszélye, ellenben körzetükben már jóval többen szűkölködnek.
(nyugatijelen.com)
Tömegkarambol történt az M3-ason, lezárták az autópályát
