Megszépítette múltját a szász tartományi miniszterelnök

A Die Welt részletesen foglalkozik a szász miniszterelnök múltjával kapcsolatos hazugságairól kirobbant vitával. A Die Presse közli a távozó bécsi gazdasági miniszter bírálatát a most megalakult nagykoalícióról.

2008. 12. 01. 12:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Uwe Müller Stanislaw Tillich megszépített NDK-s életrajza című cikkében foglalkozik a keletnémet CDU visszatérő problémájával, a kommunista diktatúrában a kollaboráns kereszténydemokraták szerepével. (Az NDK hivatalosan nem volt egypártrendszer, több társutas pártot, így a keleti „CDU-t” is engedélyezték. Ezeket a pártokat hívják a német közbeszédben Blockflötének.)

Stanislaw Tillich (CDU) szász tartományi miniszterelnök ismét védekezésre kényszerül az úgynevezett Blockflöte-ügyben. A politikus, aki már 1990 tavaszán – az első szabad keletnémet választások idején – tagja volt a népi kamarának, megváltoztatta hivatalos életrajzát. A lap értesülése szerint az NDK parlament hivatalos Életrajzi kézikönyvében a pártállami időkről megadott adatai hiányosak és hamisak. Az összeállításban, melyben a társutas pártokhoz fűződő kapcsolatairól is vallania kellett, Tillichhel mindössze húsz sor foglalkozott. Kimaradt az összeállításból, hogy indult az 1989. május 7-i látszatválasztásokon, s a keletnémet CDU jelöltjeként bejutott a kamenzi járási parlamentbe, ahol frakcióvezető-helyettes lett. Foglalkozását közigazgatási alkalmazottként határozta meg. Ez azonban nem felel meg a tényeknek. Tillich politikai vezetői funkciót gyakorolt, így maga is tagjává vált a nómenklatúrának. Ehhez hasonló tényhamisítások megtalálhatók minden hivatalos életrajzában, melyet Tillich az újraegyesülés óta publikált. Csak a múlt héten kényszerült a sajtó nyomására életrajzának módosítására. Az 1989. őszi békés forradalom egyik alapvető követelése volt, hogy nyilvánosságra kerüljenek a politikusok valós életrajzai.

Ez a tény súlyos hitelességi válságba sodorta a szász miniszterelnököt. A Der Spiegel szerint Tillich 1999-ben, amikor belépett a szász tartományi kormányba, hamis életrajzi adatokat közölt. Akkor hívták a politikust Kurt Biedenkopf (CDU) kormányába szövetségi és európai ügyekért felelős miniszternek. A kormánytagsághoz ki kellett töltenie a szokásos életrajzi nyilatkozatot. Ebben részletesen kell nyilatkoznia a Stasival fenntartott esetleges kapcsolatáról, az NDK-ban betöltött pozíciójáról és a pártiskola látogatásáról. A hamis adatok közlését egyébként azonnali felmentéssel büntetik.

A miniszterelnöki hivatal mindmáig megtagadta Tillich válaszainak nyilvánosságra hozatalát. A kormányfő ebben az életrajzban nyilvánvalóan tagadta a pártiskola-látogatást. Ugyanakkor egy általa aláírt képzési tervben vállalta, hogy látogatni fogja a keletnémet CDU burgscheidungeni Otto Nuschke pártiskoláját. Az ilyen beiskolázások a párt- és állami funkciók betöltésének előfeltételét jelentették. A szász kormányszóvivő ugyanakkor tagadta, hogy Tillich elvégezte volna ezt a tanfolyamot.

A keleti tartományok fejlesztéséért felelős Wolfgang Tiefensee (SPD) eközben felszólította a CDU-t, hogy nézzen szembe kollaboráns párti mivoltával. A ma kezdődő stuttgarti CDU-kongresszuson szintén tervezik egy az NDK-múlttal foglalkozó határozati javaslat elfogadását.

Die Presse (DiePresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Martina Salomon Bartenstein: „Ez a valóságban egy hármas koalíció” címmel készített interjút a távozó néppárti gazdasági miniszterrel.

Martin Bartenstein (ÖVP) már júliusban bejelentette, hogy távozik a kormányból, ha Werner Faymann lesz a kancellár. A ávozása okait firtató kérdésekre kijelentette: nem Faymann személye a borzalmas, hanem az a tény, hogy átlépett a bulvárlapokhoz. Az eredmény immár nem egy „nagykoalíció”, hanem egy hármas koalíció, amit Faymann a Kronennek köszönhet. Az EU-kérdésben bemutatott fordulatával eladta lelkét a lapnak, és ebben nem kíván segédkezni – fogalmazott.

A nagykoalíció alternatívájára vonatkozó kérdés kapcsán Bartenstein kijelentette: ezt nem egyszerű megválaszolni, miként a közös kormányzás az SPÖ-vel sem lesz egyszerű. Úgy hiszem, hogy Jörg Haider balesetét követően túl hamar feladtuk ezt a lehetőséget – mondta. De középtávon végig kell gondolni azokat a lehetőségeket, amelyek a Jörg Haider utódaival fenntartott kapcsolatokat érintik – tette hozzá.

A kérdés nem kapcsolódik közvetlenül a koalíciós elgondolásokhoz, s ezért nem szükséges, hogy rövid távon megvalósítható legyen. De az mégsem lehet, hogy Ausztriában nincs más lehetőség, csak a vörös-fekete perpetuum mobile. Az országnak választási lehetőségekre van szüksége és nem a gondolkodás megtiltására – írta a Die Presse. Figyelemre méltó, hogy Werner Faymann is felfigyelt a többségi választójog bevezetésére vonatkozó javaslatokra.

A volt miniszter kijelentette, hogy az első Schüssel-kormány – 2000–2002 közötti ÖVP–FPÖ – tagjainak minősége lazán felveszi a versenyt a most megalakuló Faymann-kabinetével. Ráadásul annak a kabinetnek a reformlendülete lényegesen nagyobb volt, mint az elmúlt két évben kormányzó csapaté. Alig 18 hónapi kormányzás drámai bizalomvesztéshez vezetett. A nagykoalíció drámai strukturális hibával rendelkezik. Németországban ennél alig jobb a helyzet, csak ott a baloldali szélsőségesek ássák alá a kormányt – olvasható a Die Pressében.

Bartenstein szerint a koalíciós megállapodás EU-passzusa (előre hozott választások, amennyiben az egyik koalíciós partner a másik ellenében támogatna egy ebben a kérdésben megtartandó népszavazást) igazi Damoklesz kardja. „Néppártként fennáll az a veszély, hogy a közhangulat nyomása alá kerülve ebbe a zsákutcába is belemegyünk. Ha mind a 27 tagállam az összes uniós szerződésről népszavazást tartana, az megakasztana minden további előrelépést, és az Európa-projektet lebénítaná. Remélem, hogy pártom képes határozott maradni, de nem vagyok biztos ebben. A néppártot két tulajdonság különbözteti meg a többi politikai alakulattól, az uniós elkötelezettség és a gazdasági kompetencia. Ellenkezne az ÖVP szellemével, ha ezekről lemondanának” – szögezte le Bartenstein.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.