Szemléletváltást sürget a Legfelsőbb Bíróság vezetőjelöltje

Szemléletváltást szorgalmazott az új főbírójelölt hétfői meghallgatásán, a parlament alkotmányügyi bizottságának ülésén. A bírói hatalom szolgálat, amely csak „mérhetetlen felelősséggel” gyakorolható – hangsúlyozta Havasiné Orbán Mária.

MNO
2008. 12. 01. 12:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Véleménye szerint önmagában már az is emelné az ítélkezés színvonalát, ha mérséklődne a munkaterhek egyenlőtlen eloszlása, hiszen az országban van olyan bíró, akinek egyszerre 280 ügy van a kezében, és akad olyan is, akinek 80. A bírák munkaterhe nyomasztóan nagy, de vannak belső tartalékok – tette hozzá, megjegyezve azt is, hogy főként a bírákat segítő személyzet száma, aránya nagyon alacsony a magyar bíróságokon.

Havasiné Orbán Mária úgy látja: ha országszerte kiegyenlítetté válna az ügyteher, kötelezni lehetne és kellene a bírákat az egész pályájukat végigkísérő tanulásra, képzésre. Ebből a szempontból ugyanis „elkényelmesedett” a bírói kar – vélekedett. Kitért arra, hogy szintén az egész életutat át kell fognia a bírói munka értékelésének. Ezt elképzelései szerint nem a közvetlen kollégák, hanem egységes szempontok szerint eljáró szolgálati bíróság intézné, csakúgy, mint a bírák fegyelmi ügyeit.

Havasiné Orbán Mária elmondta: a bírósági igazgatás operatív kérdéseit a táblákra kell bízni, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) hatáskörében csupán a stratégiai kérdések maradnának. Ez olcsóbb, átláthatóbb igazgatást eredményezne – tette hozzá. A főbírójelölt kifogásolta, hogy a megyei bíróságok elnökeit kinevező, irányító 15 tagú OIT 10 bíró tagjának túlnyomó többsége a megyei elnökök közül kerül ki, akik így saját magukat irányítják.

Véleménye szerint a legmagasabb szintű bírói önkormányzati szervben egészséges arányt kellene kialakítani, s minden bírói szintnek megfelelően képviselnie kellene magát. Képviselői kérdésre közölte: sajnálatosnak tartja, hogy a megyei bírósági elnöki posztokat ugyanazok töltik be több cikluson át úgy, hogy pályázáskor még csak ellenjelölt sincs. Esetenként a bírák „nem állnak ki”, „nem teszik oda magukat” – jegyezte meg a jelölt, aki meghallgatása során utalt arra is, hogy a bírói karban nem ismeretlen a „közbenjárás”, „kijárás” és kevés a „civil kurázsi”. Szintén képviselői kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy ügyvédként praktizáló férje az összeférhetetlenségi szabályoknak megfelelően nem járhat és nem is jár el a győri bíróságokon.

Havasiné Orbán Mária elmondta azt is, hogy kezdeményezett már fegyelmi és alkalmatlansági eljárást is bírók ellen. Ezeket az ügyeket okulásul név nélkül nyilvánosságra hozná, mert álláspontja szerint nem az rombolja a bíróságok tekintélyét, hogy nyilvánosságra kerülnek a hibák, hanem az, hogy elkövetik azokat.
A köztársasági elnök jelöltjéről nem szavazott az alkotmányügyi bizottság, de Hankó Faragó Miklós (SZDSZ) jelezte, hogy a szabad demokraták képviselőcsoportja támogatja majd a jövő heti plenáris szavazáson. A többi frakció még nem alakította ki álláspontját.

A Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnökének megválasztásához az összes parlamenti képviselő kétharmadának támogatása szükséges.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.